Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Komunia Święta 2021. Biskup elbląski wydał zalecenia w sprawie uroczystości. W pandemii mają być skromne i bezpieczne

Anna Szade
Anna Szade
Tak było podczas uroczystości pierwszokomunijnych w parafiach powiatu malborskiego w 2020 r.
Tak było podczas uroczystości pierwszokomunijnych w parafiach powiatu malborskiego w 2020 r. Radosław Konczyński
Jacek Jezierski, biskup elbląski, wydał zalecenia w sprawie tegorocznej Pierwszej Komunii Świętej. Ze względu na pandemię, uroczystości mają mieć skromny charakter i mogą odbyć się nawet w lipcu, jeśli taka będzie wola rodziców.

Na decyzję biskupa Jacka Jezierskiego w sprawie organizowania uroczystości związanych z Pierwszą Komunią Świętą czekali wierni z całej diecezji elbląskiej. W malborskich parafiach przygotowania do tego wyjątkowego dnia trwają już od kilku tygodni, w czasie pandemii ważne było jednak zielone światło z kurii.

Pierwsza Komunia Święta jest ważną uroczystością religijną i społeczną. Posiada swoją tradycję i zewnętrzną oprawę. Nie trzeba z niej łatwo rezygnować, chociaż w związku z trwającą epidemią może mieć bardziej skromny charakter – czytamy w najnowszych wskazaniach ks. Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego.

Hierarcha przypomina o obowiązujących przepisach sanitarnych, które ograniczają liczbę uczestników nabożeństw w kościołach.
- Dlatego trzeba organizować uroczystość Pierwszej Komunii w niedużych grupach, po uzgodnieniu księdza proboszcza z rodzicami dzieci. Pierwsza Komunia może odbyć się także po zakończeniu roku szkolnego, a nawet w lipcu – podpowiada ksiądz biskup.

Wśród opublikowanych przez kurię biskupią wskazań mowa jest również o etapie przygotowań do tego wyjątkowego święta.

Pierwsze spotkanie z Jezusem obecnym w Eucharystii jest dla dzieci ważnym wydarzeniem, które pozostaje w pamięci na całe życie – podkreśla w słowach kierowanych do wiernych biskup Jacek Jezierski.

Prawo Kościoła wymaga więc odpowiedniego przygotowania dzieci. Mimo obostrzeń, powinny więc one uczestniczyć w niedzielnych mszach świętych, a także, w miarę możliwości, w codziennym nabożeństwie majowym i czerwcowym, jeśli takie będą odprawiane w parafiach.
- Jest to najprostsza i najważniejsza forma przygotowania, obok katechizacji szkolnej. Daje ona dzieciom żywe doświadczenie religijne, przez uczestnictwo we wspólnocie modlących się – tłumaczy ksiądz biskup. - Przygotowanie do Pierwszej Komunii wymaga tzw. prób, czyli ćwiczeń liturgicznych. Nie powinny być one długie. W małych grupach są łatwiejsze do przeprowadzenia. Są niezbędne, gdyż uczą dzieci poruszania się w przestrzeni kościoła. Oswajają je z praktyką spowiedzi, do której dzieci przystąpią. Ważne, żeby próby odbywały się w przyjaznym i życzliwym klimacie.

W zaleceniach mowa o jest również rodzicach dzieci przygotowujących się do pierwszokomunijnych uroczystości. Będą oni zapraszani przez księży do sakramentu Pokuty, „a przynajmniej do towarzyszenia dzieciom w przygotowaniach w kościele”.

Biskup elbląski zwraca również uwagę na to, co będzie się działo później, po wyjściu z kościoła.

Uroczystość rodzinna po zakończeniu pierwszokomunijnej mszy powinna, ze względu na dzieci i charakter świętowania, odbywać się bez alkoholu – apeluje ks. Jacek Jezierski.

Co prawda nie ma mowy o przyjęciach w lokalach gastronomicznych, bo na tę chwilę pozostają one zamknięte, ale pewnie w domach wierni i tak będą się spotykać w rodzinnym gronie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto