Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy w Malborku kurs języka migowego

(jotka)
22 osoby biorą udział w kursie języka migowego, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 im. UNICEF z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum Gminne. Po jego ukończeniu uczestnicy będą znali około 600 znaków.

22 osoby biorą udział w kursie języka migowego, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 im. UNICEF z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum Gminne. Po jego ukończeniu uczestnicy będą znali około 600 znaków.

Otrzymają również świadectwo uprawniające ich do pracy z dziećmi niesłyszącymi. To pierwszy taki kurs w mieście.
Wśród uczestników są nauczyciele z Malborka i jedna osoba ze Sztumu, a także mama niesłyszących chłopców.

- Zgłosiłam się tu ze względu na dzieci. Jeśli nauczymy się migać łatwiej będzie nam się porozumiewać. Dobrze, że zorganizowano takie zajęcia, rodzice też ich potrzebują - mówi Alina Szczypkowska.

Program obejmuje nie tylko naukę alfabetu palcowego i podstawowych znaków, ale wiadomości o psychice dzieci niesłyszących, a także zasadach działania aparatów słuchowych i operacjach korygujących słuch.

- Wszystko to ma pomóc zrozumieć te osoby i ułatwić pedagogom dotarcie do nich. Bez takiej szerokiej wiedzy zrozumienie dzieci żyjących w świecie ciszy może być utrudnione - wyjaśnia Barbara Kossakowska, surdopedagog.
Nauczyciele przyznają, że od dawna czekali na taki kurs.

- Obecnie w Malborku jest kilkanaścioro niedosłyszących uczniów, tylko kilkoro z nich uczęszcza na zajęcia w klasach integracyjnych. Pozostali dojeżdżają do ośrodka w Wejherowie, a przecież to dosyć uciążliwe zarówno dla rodziców, jak i samych dzieci. Najlepszym rozwiązaniem jest umożliwienie im nauki w miejscu zamieszkania, dlatego tak ważne są klasy integracyjne i odpowiednio wykształcona kadra - mówi Dorota Starzyk, nauczycielka.

Mimo początkowych obaw uczestnicy zajęć bardzo szybko przyswoili sobie podstawowe zasady języka migowego.
- Po kilku spotkaniach jesteśmy w stanie ?porozmawiać?, oczywiście nie są to jeszcze zbyt skomplikowane zdania, ale pilnie ćwiczymy. Cieszymy się też, że młodzież chce się uczyć. To, czego dowiedziałam się tu, przekazuję uczniom podczas lekcji wychowawczych. Oni chcą migać z niesłyszącymi kolegami - mówi Dorota Skibiak, nauczycielka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto