Piłka nożna. Grom Nowy Staw z cennymi punktami po meczu z sąsiadem w tabeli. Pomezania Malbork z niedosytem, a Błękitni Stare Pole przegrali

Konrad Sosiński Fotografia
Bardzo dobrze rozgrywki w IV lidze wznowił Grom Nowy Staw. W pierwszym meczu po przerwie zimowej, a w 17 kolejce pierwszej rundy sezonu, pokonał w sobotę (5 marca) na swoim boisku 3:0 Pogoń Lębork. Rundę wiosenną zainaugurowała natomiast V liga, a tam Pomezania Malbork zremisowała na wyjeździe z rezerwami Raduni Stężyca.

IV liga. Ważne zwycięstwo Gromu Nowy Staw

Sobotnie spotkanie miało duży ciężar gatunkowy dla obu drużyn. Przed 17 kolejką Grom zajmował 12 miejsce w tabeli (20 pkt), a Pogoń była dziesiąta (22 pkt). Trzy punkty były bardzo ważne w kontekście walki o pierwszą dziesiątkę, czyli grupę mistrzowską, co dla tych zespołów oznacza po prostu uniknięcie późniejszej gry o utrzymanie w IV lidze.

- To był trudny mecz. Jeden i drugi zespół chciał wygrać, żeby przybliżyć się do pierwszej dziesiątki. Początkowo Pogoń lekko przeważała, ale potem my doszliśmy do głosu. W konsekwencji zdobyliśmy bardzo ważną bramkę – mówi Grzegorz Obiała, trener Gromu.

W 38 minucie prowadzenie gospodarzom dał jeden z nowych nabytków – pomocnik Norbert Hołtyn, a asystę zaliczył Sebastian Gwóźdź. Obrońca Gromu kolejne kluczowe podanie posłał w końcówce spotkania, gdy w 85 minucie zagrał do Dawida Karczewskiego, który podwyższył wynik na 2:0. W doliczonym czasie Dariusz Staniaszek został sfaulowany w polu karnym, a „jedenastkę” na trzeciego gola dla gospodarzy zamienił Jakub Jędrzejewski.

Prócz Hołtyna w pierwszym składzie znalazło się jeszcze czterech innych zawodników sprowadzonych w przerwie zimowej: bramkarz Dawid Leleń, stoper Bernard Powszuk, pomocnicy Cezary Bać i Jakub Stanikowski.

W pierwszym meczu sprawdzili się, wszyscy zagrali na dobrym poziomie – ocenia Grzegorz Obiała. - Był to wyrównany mecz, ale to my zasłużyliśmy na odrobinę więcej. Mam nadzieję, że dwa miesiące ciężkiej pracy zaprocentują w kolejnych spotkaniach.

Grom grał w składzie: Leleń – Polański, Danielak, Powszuk, Gwóźdź – Stanikowski, Jędrzejewski, Bać, Hołtyn (85 Karniluk), Niedźwiecki (65 Staniaszek) – Gruszewski (65 Karczewski).

Po zwycięstwie nad Pogonią nowostawianie awansowali na 10 miejsce. Także dzięki temu, że Chojniczanka II Chojnice przegrała 2:3 z Gryfem Wejherowo. W następnym meczu Grom zagra na wyjeździe z Orkanem Rumia.
- Walczymy dalej. Najlepiej by było, żebyśmy wygrali wszystkie mecze. Ewentualnie możemy pozwolić sobie na jeden remis – mówi Grzegorz Obiała.

V liga. Lider z drugim remisem w sezonie

Pomezania Malbork, lider drugiej grupy V ligi, na inaugurację rundy wiosennej stracił punkty w wyjazdowym meczu z Radunią II Stężyca, remisując 1:1. Trener Paweł Budziwojski spodziewał się, że gospodarze tanio skóry nie sprzedadzą, ale malborczycy trochę na własne życzenie zdobyli tylko jeden punkt. I nie jest wytłumaczeniem to, że rywale byli wzmocnieni trzema zawodnikami z szerokiej kadry II-ligowej Raduni.

W pierwszej połowie mecz był bardzo wyrównany, ale w drugiej osiągnęliśmy już przewagę. Objęliśmy prowadzenie po bramce Roberta Wesołowskiego, potem mieliśmy dwie sytuacje stuprocentowe, ale ich nie wykorzystaliśmy. Natomiast gospodarze, właściwie po jedynej akcji po przerwie, doprowadzili do wyrównania. Pierwsze koty za płoty. Nie udało się wygrać, musimy zadowolić się remisem – mówi Paweł Budziwojski.

Pomezania objęła prowadzenie w 52 minucie. Kacper Rapińczuk zagrał prostopadłe podanie do Roberta Wesołowskiego, który w sytuacji sam na sam z bramkarzem trafił w słupek, ale jego dobitka była już bezbłędna. Trzy punkty uciekły w końcówce. W 87 minucie Kuba Lizakowski, właśnie jeden z tych posiłków z II ligi, wykorzystał złe wybicie piłki przez malborską obronę.

Pomezania grała w składzie: Pelcer – Bochyński, Włoch, Marszałek, Rapińczuk – Sobieraj (60 Nędza), Latkiewicz (46 Ziemak), Daukszy, Hofman (70 Dryjas), Wesołowski – Grabowski (85 Skalski).

To był dopiero drugi remis malborczyków w tym sezonie. Poprzednio podzielili się punktami 20 listopada w 16 kolejce na swoim boisku z Beniaminkiem 03 Starogard Gdański (1:1). Pozostałe 16 meczów wygrali. W 19 serii spotkań 12 marca o godz. 17 podejmą przy Toruńskiej jeden ze słabszych zespołów w lidze, Victorię Kaliska.

V liga. Błękitni nie wykorzystali osłabienia Żuław

Niestety, jeszcze bardziej z inauguracji rundy wiosennej nie mogą być zadowoleni Błękitni Stare Pole, którzy przegrali na wyjeździe 0:3 z Żuławami Nowy Dwór Gdański. Przeciwnik zrewanżował się więc za porażkę 0:5 z pierwszej rundy.

- Stworzyliśmy sobie mało sytuacji. Pierwszą połowę, przegraną 0:2, w ogóle przespaliśmy. W drugiej połowie wyszliśmy już wyżej, prowadziliśmy grę na połowie przeciwnika. Chcieliśmy wykorzystać to, że grali w dziesięciu po czerwonej kartce w końcówce pierwszej części meczu. Wysoko rozgrywaliśmy piłkę, ale nic konkretnego z tego nie wyniknęło, na dodatek rywale nas skontrolowali i straciliśmy trzeciego gola - relacjonuje Maciej Rogowski, trener Błękitnych.

Błękitni grali w składzie: Królikowski - Rękawek (80 Orłowski), Kotowski, Grędzicki (60 Misarko), Kurek - Jankowski (46 Oleś), Borowiecki, Kozak (80 Galeniewski), Górak, Escobar - Pinkus (80 Wojtowicz).

Jak widać, w kadrze doszło do kilku zmian w porównaniu do rundy jesiennej. Z Pomezanii przybyli Marlon Escobar, Mateusz Grędzicki i Rafał Galeniewski. Sprowadzeni też zostali Maksymilian Wójtowicz (ostatnio Grom Nowy Staw) i Damian Kozak (Barkas Tolkmicko). Do rundy wiosennej drużyna ze Starego Pola przystąpiła z 9 miejsca, ale po porażce z Żuławami spadła na 11 miejsce (25 pkt).
- To dopiero pierwszy mecz rundy wiosennej. Chcielibyśmy zająć miejsce w środku tabeli - mówi Maciej Rogowski.

12 marca o godz. 14 zespół ze Starego Pola podejmie Gwiazdę Karsin (8 m., 30 pkt).