Piłka nożna. Grom Nowy Staw z ważnym zwycięstwem. Poza tym trzy zwycięstwa i remis pozostałych naszych drużyn

Konrad Sosiński Fotografia
Udostępnij:
Koniec piłkarskiej jesieni nadchodzi wielkimi krokami. Niewiele już zostało grania. W sobotę (6 listopada) jedną z ostatnich okazji doskonale wykorzystały prawie wszystkie nasze zespoły od IV ligi do A-klasy. Grom, Pomezania, Delta i AP wygrały. Remis zanotowali Błękitni.

W 14 kolejce IV ligi cenne trzy punkty wywieźli z Pelplina piłkarze Gromu Nowy Staw. O losach spotkania z Wierzycą - drużyną ze ścisłej czołówki (była czwarta przed tym meczem) zadecydowała bramka Dariusza Staniaszka z 41 minuty. Dzięki temu nowostawianie (19 pkt) awansowali na 10 miejsce w tabeli i pozostaną na nim, jeśli Chojniczanka II Chojnice w niedzielę (7 listopada) nie wygra u siebie z Gedanią Gdańsk.

W tym roku Gromowi zostaną jeszcze do rozegrania dwa ważne mecze, które trzeba wygrać, bo to pojedynki z zespołami, które są za plecami, czyli z Wikędem Luzino (u siebie 13 listopada o godz. 11) i Borowiakiem Czersk (20 listopada na wyjeździe). Podopieczni trenera Grzegorza Obiały na pewno chcieliby po tych dwóch spotkaniach znaleźć się w pierwszej dziesiątce, ale wszystko i tak wyjaśni się w 2022 roku, gdy w marcu i kwietniu odbędzie się jeszcze 5 kolejek pierwszej rundy, a w ostatniej Grom będzie pauzował.

A w V lidze, można powiedzieć, bez zmian. Malborska Pomezania w sobotni wieczór pokonała u siebie zasłużenie 3:0 Żuławy Nowy Dwór Gdański, mając mecz pod kontrolą. Gospodarze objęli prowadzenie w 40 minucie po rzucie wolnym wykonanym przez Mateusza Srokę. Po prawej stronie za polem karnym sfaulowany został Robert Wesołowski. Sroka kopnął piłkę płasko w okolice 5 metra, a tam pozostawiony bez opieki Piotr Sobieraj tylko dostawił stopę.

Była bramka "do szatni", a na początku drugiej połowy malborczycy dołożyli gola "z szatni". W 49 minucie znów asystę zapisał sobie Sroka, dobrze dośrodkowując z rzutu rożnego. Wydawało się, że ostatni piłkę głową dotknął Karol Styś, ale w rzeczywistości odbiła się ona od głowy bramkarza Żuław i wpadła do siatki.

Gospodarze ustalili wynik w 73 minucie. Po przechwycie w środku pola podanie na lewe skrzydło dostał Mateusz Latkiewicz, dośrodkował na długi słupek, gdzie Styś powalczył do końca i zdołał zagrać nogą, następnie odbitą przez obrońcę skierował głową do Sroki. Pomocnik Pomezanii z kilku metrów uderzył pod poprzeczkę.

To czternaste zwycięstwo drużyny z Malborka, która z kompletem 42 punktów prowadzi w tabeli. Do zakończenia rundy pozostały trzy kolejki. W następnej serii Pomezania zagra na wyjeździe z Gwiazdą Karsin, spadkowiczem z IV ligi.

Jeden punkt dołożyli do swojego dorobku Błękitni Stare Pole. Zremisowali na wyjeździe 2:2 z innym beniaminkiem, Styną Godziszewo. Bramki dla zespołu trenera Piotra Rucińskiego zdobyli Kamil Piotrowski i Mateusz Justa.
Błękitni zajmują 12 miejsce z 18 pkt na koncie. W 15 kolejce zagrają u siebie z Olimpią Sztum 13 listopada o godz. 13.

• Kolejarz Chojnice – Beniaminek Starogard Gd. 0:1,
  • Wisła Korzeniewo – Meteor Pinczyn 4:2.

W A-klasie bardzo ważne zwycięstwo odniosła Akademia Piłkarska, która w sobotę wygrała 4:2 (0:1) z sąsiadem w tabeli, Błyskawicą Postolin i minęła ją – i nie tylko - w tabeli. Do przerwy padła jedna bramka i zdobyli ją goście. W drugiej połowie malborczycy wyrównali po bramce Wojciecha Barnata, ale rywale po kontrze znów wyszli na prowadzenie. Potem trafiali już tylko miejscowi, a konkretnie trzykrotnie Damian Raczkowski.

Dzięki temu zwycięstwu AP Malbork podskoczyła na 8 miejsce w tabeli (15 pkt). W tym roku rozegra jeszcze dwa mecze, oba z zespołami z czołówki. Już we wtorek (9 listopada) o godz. 17.30 w zaległym spotkaniu podejmie przy ul. Toruńskiej Rodło Kwidzyn (4 m., 20 pkt). A na deser w rundzie jesiennej zostaną derby powiatu malborskiego z Deltą Miłoradz.

Miłoradzanie z 22 pkt zajmują 3 miejsce w tabeli. W 12 kolejce pokonali na swoim boisku 2:1 Błękitnych Stare Miasto. Potrafili odwrócić losy meczu, bo do przerwy przegrywali. Bramki dla Delty zdobyli Filip Wądołowski i Damian Śliwka.
Na zakończenie rundy ekipa z Miłoradza podejmie 14 listopada o godz. 13 Akademię Piłkarską Malbork.