Piłka nożna. Pomezania Malbork i Grom Nowy Staw z awansem do kolejnej rundy wojewódzkiego Pucharu Polski

Pomorski ZPN
Grom Nowy Staw i Pomezania Malbork awansowały do 1/8 finału Pucharu Polski Pomorskiego ZPN. Na tym etapie rywalizacja będzie się już toczyła w skali całego województwa.

Do tej pory rozgrywki PP odbywały się w trzech grupach: gdańskiej, słupskiej i malborskiej. Na szczeblu podokręgu Malbork najlepsze okazały się czwartoligowe Grom Nowy Staw i Pomezania Malbork. Ich mecze decydujące o awansie do 1/8 finału PP na Pomorzu odbyły się w środę (12 października).

Pomezania pojechała do Kwidzyna na spotkanie z Suprą, która chociaż jest beniaminkiem w drugiej grupie V ligi, znajduje się w ścisłej czołówce i chce walczyć o awans. Kwidzyński zespół prowadzi Andrzej Tołstik – trener dobrze znany w Malborku. To po nim Pomezanię objął jej obecny szkoleniowiec – Paweł Budziwojski.
Trener malborczyków w środę dał więcej pograć piłkarzom, którzy dotychczas uzbierali mniej minut w IV lidze. Goście wygrali 2:1 (2:0) po bramkach młodzieżowców - Mateusza Latkiewicza i Konrada Nędzy.

- Bardzo ciężki mecz. Spodziewałem się takiego. Supra to zespół bardzo fajnie poukładany przez trenera Andrzeja Tołstika. Do przerwy mieliśmy wyraźną przewagę, być może zespół Supry podszedł zbyt zachowawczo, ze zbyt dużym respektem. Po przerwie Supra nie wykorzystała kilku sytuacji i nie ukrywam, że było bardzo gorąco pod naszą bramką. Cieszę się z tego awansu, bo uważam, że wygraliśmy z zespołem nieprzypadkowym, który w swoich szeregach ma paru fajnych zawodników i dlatego bardzo doceniam to zwycięstwo – mówi Paweł Budziwojski na nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych Supry.

- Nie mamy się czego wstydzić. Myślę, że zagraliśmy dobre, przede wszystkim drugie 45 minut. Stworzyliśmy sobie kilka dobrych sytuacji, nawet żeby zdobyć bramkę wyrównującą. Niestety, nie udało się, przygoda z Pucharem Polski się kończy i skupiamy się teraz na rozgrywkach ligowych. Gratuluję trenerowi Pawłowi, całemu klubowi, życzę im jak najlepiej – stwierdził natomiast Andrzej Tołstik.

Nowostawski Grom pojechał do Starego Pola na mecz z Błękitnymi. To była idealna – oczywiście jak dla kogo – powtórka „z rozrywki”. W 2021 roku dokładnie na tym samym etapie staropolanie ulelgli czwartoligowcowi z Nowego Stawu 1:4. Teraz padł identyczny wynik, mimo że trener Grzegorz Obiała też dał odpocząć zawodnikom, którzy grali dużo w IV lidze. Goście po pierwszej połowie prowadzili 2:0 po dwóch bramkach Dariusza Staniaszka. Dziesięć minut po przerwie na 3:0 podwyższył Jakub Jędrzejewski. Dla Błękitnych w 85 minucie trafił Jakub Krupa, ale ostatnie słowo należało do Gromu, a konkretnie do Pawła Dei, który strzelił w 90 minucie.

Do 1/8 finału PP Pomorskiego ZPN awansowały więc dwie drużyny z podokręgu Malbork oraz cztery z podokręgu Słupsk i dziesięć z rejonu gdańskiego. Na kogo trafią nasze zespoły, to dopiero okaże się w wyniku losowania. Awans uzyskały również: Cartusia Kartuzy (III liga), Gryf Wejherowo (IV), Bałtyk Gdynia (III), Wikęd Luzino (IV), Jaguar Gdańsk (IV), Gedania Gdańsk (III), KP Starogard Gd. (III), Chojniczanka II (IV), Stolem Gniewino (III), Centrum Pelplin (V), Sparta Sycewice (IV), Bytovia Bytów (IV), Anioły Garczegorze (IV), Gryf Słupsk (IV).