Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płoną pola w pow. malborskim. Od początku wakacji na Pomorzu było prawie 250 pożarów

Radosław Konczyński
Fot. PSP
Upały w ostatnich dniach trochę odpuściły, ale mają powrócić. Faktem jest, że w naszym województwie (również w powiecie malborskim) płoną pola, a skala jest ogromna. Niewiele potrzeba, by taki pożar wybuchł.

Gorące lato cieszy tych, którzy odpoczywają. Wiele pracy mają natomiast strażacy zawodowi i ochotnicy. Statystyki biją na alarm i pokazują, jaki wysiłek musieli oni włożyć w walkę z ogniem od początku wakacji.

- Na terenie województwa pomorskiego od początku lipca było 90 pożarów w lasach. Spłonęło 96 hektarów lasu różnego rodzaju, ale przede wszystkim młodnik. Jeśli chodzi o uprawy, odnotowaliśmy blisko 250 pożarów, na łącznej powierzchni kilkuset hektarów. Paliły się zboże i ścierniska, tylko w minioną niedzielę na powierzchni 160 hektarów - mówi Tadeusz Konkol, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku.

Aż 21 zastępów gasiło pożar na polu z pszenicą w Gościszewie (pow. sztumski). Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie, trzeba było wezwać posiłki z sąsiedniego powiatu malborskiego, zwłaszcza że część sztumskich strażaków zabezpieczała w tym czasie przejazd Tour de Pologne. Powiało grozą. Płomienie przeniosły się na pobliski las, ale na szczęście udało się opanować sytuację i ostatecznie spłonęło około 1,5 ha poszycia leśnego i pojedyncze drzewa.

Największy pożar do tej pory wybuchł jednak w miejscowości Leszkowy (pow. gdański), gdzie także w niedzielę płonęło 80 hektarów ścierniska.

- Akcja trwała około sześciu godzin. Udało się uratować 60 hektarów pszenicy i gospodarstwo rolne o łącznej wartości 1 miliona złotych - mówi st. kpt. Jarosław Butrym z pruszczańskiej PSP.

- Pożar ścierniska czy zboża jest bardzo niebezpieczny, bo ogień bardzo szybko rozprzestrzenia się na wolnej przestrzeni. Naprawdę wystarczy jedna iskra, wyrzucony niedopałek papierosa i mamy żywioł, który może się wymknąć spod kontroli. Dlatego należy zachować daleko idącą ostrożność, mieć w pobliżu gaśnicę, a przede wszystkim dbać, żeby sprzęt używany do pracy na roli był sprawny - radzi Tadeusz Konkol.

A gdy już ogień pojawi się na polu, śmiertelnie groźny może być wiatr.
- Z takimi wietrznymi warunkami strażacy mieli do czynienia podczas niedawnego pożaru w Mirowie, w gminie Nowy Staw, gdzie spłonęły ściernisko i zboże na pniu na dużym obszarze, bo około 9,5 hektara - wyjaśnia sekc. Tomasz Czarnota z malborskiej straży pożarnej.

W tym przypadku zniszczone zostało zboże o wartości około 67 tys. zł. Reszta spalonego obszaru to ściernisko, więc bez konsekwencji finansowych, ale trzeba pamiętać o zniszczonym ekosystemie pola, zwłaszcza o drobnych zwierzętach.

CZYTAJ TEŻ: Pożar pola w Mirowie i obornika w Dębinie ZR

Na kolejne dni prognozowane są wysokie temperatury. Mimo że w ostatnich dniach przez Pomorze przechodziły burze i nie brakowało deszczu, sytuacja pozostaje groźna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto