Pływanie. Mnóstwo medali MAL WOPR w Elblągu i wysokie miejsce w klasyfikacji klubowej

rk
Aż 32 medale zdobyli pływacy MAL WOPR podczas XIII Elbląskiej Wiosny Pływackiej. Poniżej relacja trenerki Iwony Ciecholewskiej.

W zmaganiach uczestniczyło 373 zawodników z 28 klubów. Nasza 33-osobowa ekipa wywalczyła 13 złotych, 10 srebrnych i 9 brązowych medali, zajęła także 4 miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej z kompletem złotych krążków zajął najmłodszy zawodnik naszego klubu, dziewięcioletni Kacper Patoka. Nie miał sobie równych we wszystkich wyścigach, w których startował; zwyciężył na dystansach 50-metrowych w stylach dowolnym, motylkowym i grzbietowym. W tym ostatnim stylu dorównał mu starszy brat Dawid, który pokonując trzy dystanse: 50, 100 i 200 m grzbietem, wywalczył odpowiednio srebrny i dwa złote medale, a do swojego dorobku dorzucił też nowe rekordy życiowe w zwycięskich konkurencjach.

Taki sam dorobek medalowy w tych samych konkurencjach, w których startował Dawid, wywalczyła najlepsza grzbiecistka w malborskim klubie, czternastoletnia Nadia Walentynowicz. Nadia mogła też cieszyć się z trzech doskonałych rekordów życiowych, a także z ósmego miejsca w klasyfikacji open na zawodach. Uprawniło ją to do startu w wyścigu australijskim, w którym aż dwukrotnie zanotowała nową życiówkę na dystansie 50 m stylem dowolnym.

Trzy złote krążki zawisły na szyi drugiej trzynastolatki zawodów w Elblągu, Wiktorii Grabary. Nasza kadrowiczka (reprezentantka Pomorza, dop. red.) także skupiła się na stylu grzbietowym, co okazało się bardzo dobrym posunięciem, bowiem zdobyła nie tylko trzy złote medale, ale także doskonałą druga lokatę w zestawieniu zawodniczek z rocznika 2006.

Dwa srebrne i jeden złoty medal to dorobek dwójki pozostałych kadrowiczów: Kamila Czarnoty i Aleksandry Ziemińskiej. Ola wywalczyła też nowe rekordy życiowe we wszystkich startach, czym powetowała sobie słabszy występ na poprzednich zawodach. Kamil z kolei zaliczył jeden rekord życiowy i zameldował się na piątym miejscu w klasyfikacji indywidualnej chłopców trzynastoletnich.

Doskonały start ma za sobą najlepszy obecnie jedenastolatek w malborskiej ekipie, Sławomir Szpaczyński, który nie tylko wywalczył rekordy życiowe we wszystkich swoich występach, ale mógł także cieszyć się z trzech medali w każdym z kolorów.

Były też niespodzianki medalowe. Dwa srebra to dorobek Igora Jastrzębskiego, również dwa, ale brązowe medale zawisły na szyi Nikoli Zborowskiej, srebro i brąz z dumą odbierała Agata Kupińska, a z jednego medalu brązowego mógł cieszyć się Jan Pindel. Po jednym brązowym medalu dorzucili do dorobku MAL WOPR: Cezary Gwiazdowski, Magda Mroczek, która zanotowała przy okazji trzy rekordy życiowe, oraz Michalina Zielska i Zuzanna Suska. Zarówno Michalina, jak i Zuza notują ostatnio ogromny progres w wynikach, czego wyraz dały w Elblągu, zaliczając po trzy nowe życiówki.

O podium na elbląskich zawodach, zajmując pechowe czwarte miejsca, otarli się: bracia Jakub i Patryk Grapentyn, Piotr Zakrzewski, a także Liliana Szpaczyńska, Klaudia Wolanin i aż dwukrotnie Anna Czerwińska. Warto dodać, że Jakub Grapentyn po raz pierwszy zszedł poniżej minuty na dystansie 100 m stylem dowolnym (59,40 s), zaś cała trójka dziewcząt zanotowała w swoich startach nowe rekordy życiowe - Lila dwa, a Klaudia i Ania aż trzy. Także trzy nowe życiówki wywieźli z Elbląga Lena Sawaniewska i Antoni Rozalewicz, których należy pochwalić za bardzo duże zaangażowanie w pracę treningową. Dwa rekordy życiowe zanotowali: Piotr Szuryński, Patryk Gross, Olaf Gwiazdowski i Hanna Rozalewicz, a po jednym Karolina Kwitnewska i Oliwia Sawicka.

Elbląskie zawody przeszły do historii MAL WOPR jako wyjątkowo udane. Doskonałe, czwarte miejsce, które zdobyli nasi zawodnicy w klasyfikacji generalnej klubów, pozostawiając w polu aż 24 zespoły, świadczy o doskonałej pracy wszystkich zawodników. Lokata byłaby z pewnością jeszcze wyższa, gdyby w zawodach uczestniczyła najlepsza juniorka MAL WOPR, Paulina Cierpiałowska. Nasza zawodniczka, która dopiero co wróciła ze srebrnego dla niej austriackiego Grazu, przedświąteczny czwartek spędziła na zawodach Pucharu Półwyspu Helskiego we Władysławowie.

Udział w tych zawodach miał mieć formę nieco rekreacyjną, mimo to Paulina nie tylko wygrała wszystkie konkurencje, w których brała udział, ale również zanotowała nową życiówkę w bardzo ważnej konkurencji 200 m stylem dowolnym. Pokonanie tego dystansu zajęło jej tylko 2.05,62 minuty, a nasza zawodniczka została też oczywiście najlepszą czternastolatką zawodów. Przypomnijmy, że Paulina już w pierwszy weekend maja weźmie udział w kolejnym mityngu międzynarodowym, który tym razem odbędzie się w Oświęcimiu. A po nim już tylko mistrzostwa Polski seniorów, gdzie będzie walczyć o kwalifikacje do igrzysk młodzieży w Baku.