Pływanie. Nadia Walentynowicz z MAL WOPR najlepszą czternastolatką w Lęborku

rk
Młodzi pływacy MAL WOPR kolejny raz udowodnili, że zaliczają się do pomorskiej czołówki. Na Ogólnopolskich Zawodach Pływackich Meyn w Lęborku zajęli 4 miejsce w klasyfikacji generalnej. Nadia Walentynowicz otrzymała tytuł najlepszej pływaczki 14-letniej.

- Czy nie mając od niemal roku obiektu do trenowania, można rywalizować jak równy z równym z klubami, które mają pływalnię dwukrotnie w ciągu dnia do własnej dyspozycji? Czy można zdobywać medale na ogólnopolskich zawodach mimo męczącego dojeżdżania na treningi na pływalnię do Elbląga? - pyta retorycznie Iwona Ciecholewska, trenerka MAL WOPR.

Retorycznie, bo swoją postawą w Lęborku odpowiedź dali sami zawodnicy malborskiego klubu. Startowało tam 23 pływaków MAL WOPR. Zdobyli 18 medali, po 6 w każdym z kolorów. Najlepsza wśród czternastolatek była Nadia Walentynowicz, która zdobyła dwa złote medale i wywalczyła 983 pkt FINA.

- Tak okazała liczba punktów pozwoliła jej na triumf w całych zawodach, a jako ciekawostkę należy zaznaczyć fakt jej występu w dość nietypowej jak na siebie konkurencji. Nadia popłynęła po raz pierwszy od dawna dystans 50 m stylem motylkowym, notując doskonały czas 31,56 sekundy - informuje Iwona Ciecholewska.

14-letnia Magda Mroczek także zdobyła dwa złote medale - na 100 m stylami dowolnym i zmiennym. W tym drugim osiągnęła rekord życiowy, wynoszący teraz 1.13,12 minuty. Pozostałe 14-letnie dziewczęta też dostarczyły wiele radości swoim trenerkom. Liliana Szpaczyńska zwyciężyła na 100 m stylem klasycznym w czasie nowego rekordu życiowego. Druga na 50 m stylem motylkowym, tuż za Nadią, była Klaudia Wolanin. Wymienione zawodniczki MAL WOPR za miesiąc powalczą o medale w zimowych mistrzostwach Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na tych mistrzowskich zawodach wystąpią też chłopcy z rocznika 2005, a ich postawa w Lęborku była obiecująca. Jakub Grapentyn wywalczył srebro na 100 m stylem dowolnym, a grzbietem na tym samym dystansie nie miał już sobie równych. Konrad Patoka wzbogacił się o dwa medale brązowe, dorzucając do swoich zdobyczy rekord życiowy na 50 m stylem motylkowym (32,28 s).

Aleksandra Ziemińska i Kamil Czarnota do Lęborka dojechali ze zgrupowania kadry wojewódzkiej młodzików, które odbywało się w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Ola zdobyła dwa srebra na 100 m w stylach klasycznym i zmiennym. Kamil wywalczył brązowy medal.

W czołówce najlepszych 11-latków województwa pomorskiego zadomowił się Sławomir Szpaczyński, co potwierdził w Lęborku, płynąc po dwa brązowe medale - na 50 m stylem motylkowym i 100 m stylem zmiennym.
- Na szczególną uwagę zasługują uzyskane czasy, które jak na tak młodego zawodnika wzbudzają podziw. Pokonanie dwóch długości pływalni motylkiem zajęło mu 36,10 s, zaś cztery długości każdym stylem pokonał w czasie 1.22,66 - podkreśla Iwona Ciecholewska.

W srebrze do domu wrócili Anna Czerwińska (50 m stylem motylkowym) i Piotr Szuryński (100 m stylem klasycznym), a brązowy medal do dorobku klubowego dołożyła Wiktoria Grabara, która w swojej koronnej konkurencji 100 m stylem grzbietowym ustanowiła rekord życiowy (1.11,28).

Po dwa rekordy życiowe ustanowili: Zuzanna Suska, Cyprian Piróg, Igor Jastrzębski (pechowe 4 miejsce na 100 m stylem grzbietowym), Patryk Gross i Dawid Patoka; po jednym: Olaf Gwiazdowski i Nikola Zborowska.
Trenerki są również zadowolone z postawy Patryka Grapentyna, Agaty Kupińskiej, Antoniego Rozalewicza i Michaliny Zielskiej, którzy znacznie zbliżyli się do rekordów życiowych.

- Występ wszystkich naszych pływaków jest z pewnością powodem do dumy. Zajęcie czwartej lokaty w doborowym gronie 23 klubów, przy tak meczących i czasochłonnych dojazdach na treningi nie tylko cieszy, ale i wzbudza ogromny szacunek dla tak zdeterminowanej postawy naszych sportowców - podsumowuje Iwona Ciecholewska.