Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pływanie. Paulina Cierpiałowska na mistrzostwach w Peru pokazała, że jest czołową delfinistką świata wśród juniorek

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Polski Związek Pływacki
Paulina Cierpiałowska ma za sobą udział w mistrzostwach świata juniorów w Peru. Osiągnęła tam życiowy sukces, zdobywając dwa medale w sztafetach - złoty i brązowy. Indywidualnie dwukrotnie zameldowała się w finałach - na 50 i 100 m stylem motylkowym.

Aktualizacja - 5 września 2022 r.

Bez medalu indywidualnego zakończyła swój udział w mistrzostwach świata juniorów w Peru Paulina Cierpiałowska. W nocy z niedzieli na poniedziałek (4/5 września) czasu polskiego startowała w finale na 100 m stylem motylkowym, zajmując 6 miejsce.

Pływaczka z Malborka, ucząca się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku i reprezentująca obecnie KS Barrakuda Gdańsk, bez problemu zakwalifikowała się do wyścigu medalowego. Z eliminacji do półfinału przeszła z czwartym czasem 1.01,61 minuty. Na tym etapie poza zasięgiem wszystkich zawodniczek były Japonka Mizuki Hirai (59,90 s) i Włoszka Paola Borrelli (1.00,24).

Do wyścigu półfinałowego Paulina przystąpiła z dużymi nadziejami. Poprawiła się o ponad pół sekundy i z szóstym wynikiem (1.01,08) awansowała do walki o medale. Wiadomo było, że będzie bardzo ciężko. Ostatecznie żadnej Europejce nie udało się znaleźć na podium. Poza konkurencją była młoda Japonka Hirai (59,53). Srebro zdobyła Brazylijka Beatriz Bezerra (59,69), a brąz – Koreanka Hajung Yang (1.00,10). Paulina Cierpiałowska z czasem 1.00,56 została szóstą juniorką świata na 100 m motylkiem. W tym wyścigu była drugą Europejką. Szybciej popłynęła Borrelli (1.00,49 – 4 miejsce).

Dwie godziny później zawodniczka wystąpiła w kolejnym finale, tym razem z drużyną kobiecą na 4x100 m stylem zmiennym. Polki w czasie 4.08.22 minuty, z Pauliną na trzeciej zmianie, wywalczyły brązowy medal.

Podsumowując, w swoim pierwszym czempionacie 17-latka z Malborka udowodniła, że jest już nie tylko jedną z najlepszych juniorek w Polsce, ale i na świecie. Jej wyniki na MŚJ w Limie to:

  • 1 miejsce ze sztafetą mieszaną 4x100 m st. zmiennym,
  • 3 miejsce ze sztafetą kobiecą 4x100 m st. zmiennym,
  • 4 miejsce ze sztafetą mieszaną 4x100 m st. dowolnym,
  • 5 miejsce indywidualnie na 50 st. motylkowym,
  • 6 miejsce indywidualnie na 100 m st. motylkowym,
  • półfinał na 100 m st. dowolnym.

Aktualizacja - 3 września 2022 r.

Przed godz. 1.30 czasu polskiego Paulina Cierpiałowska rywalizowała na MŚJ w Limie w finale na 50 metrów stylem motylkowym. 17-latka z Malborka w sprinterskim wyścigu dotknęła ściany 50-metrowego basenu jako piąta w czasie 27,20 sekundy.

Mistrzynią świata została Chorwatka Pavalic z wynikiem 26,38 s. Srebro dla Brazylijki Beatriz Bezzery (26,67 s), a brąz zdobyła Słowaczka Lillian Slusna (27,04 s.). Przed Pauliną uplasowała się jeszcze Japonka Mizuki Hirai.

5 miejsce na świecie to wielki sukces Pauliny, ale znając jej podejście do rywalizacji, na pewno pozostał jej niedosyt, zwłaszcza że na pływalni 50-metrowej legitymuje się rekordem życiowym 26,90 s, czyli lepszym niż wynik, jaki uzyskała brązowa medalistka. Młoda pływaczka z Malborka na MŚJ w Peru będzie jeszcze startowała na 100 stylem motylkowym. Eliminacyjny wyścig z jej udziałem odbędzie się 3 września o godz. 17.10 czasu polskiego.

MŚJ w Limie można oglądać TUTAJ.

Aktualizacja - 2 września 2022 r.

Paulina Cierpiałowska już po starcie w półfinale MŚ juniorów na 50 m stylem motylkowym. Gdy większość z nas smacznie sobie spała, ona rywalizowała w Limie podczas trzeciego dnia czempionatu. I to z jakim efektem! Zawodniczka na co dzień mocno związana z Malborkiem zajęła 3 miejsce w drugim wyścigu półfinałowym z czasem 27,31 s. Szybsze były Chorwatka Jana Pavalic (27,01 s) i Słowaczka Lillian Slusna (26,76 s).

Do finału zakwalifikowało się 8 zawodniczek z najlepszymi czasami z dwóch półfinałów. Co ciekawe, taki sam wynik jak Paulina uzyskały Włoszka Paola Borrelli i Japonka Mizuki Hirai. Z piątym wynikiem awansowały do wyścigu decydującego o medalach. Najlepszy rezultat miała Brazylijka Beatriz Bezerra (26,73 s). Przypomnijmy, że 17-latka z Malborka legitymuje się rekordem życiowym 26,90 s. Podium jest w jej zasięgu. Wyścig finałowy na 50 st. motylkowym odbędzie się w sobotę (3 września) o godz. 1.20 czasu polskiego. W Peru to będzie jeszcze piątkowy wieczór i czwarty dzień mistrzostw. MŚJ w Limie można oglądać TUTAJ.

Ale zostańmy jeszcze przy trzecim dniu czempionatu. Paulina Cierpiałowska startowała nie tylko indywidualnie w półfinale, ale też w finale sztafet 4x100 m stylem dowolnym. Drużynie, którą tworzyła z Ksawerym Masiukiem, Krzysztofem Matuszewskim i Julią Kulik, niewiele zabrakło do brązowego medalu.

Biało-Czerwoni bardzo długo utrzymywali się na pozycji medalowej, ale na finiszu spadli na 4 pozycję i zakończyli wyścig z czasem 3.33,19 minuty. O ponad pół sekundy wyprzedzili ich Włosi, którzy na ostatnich dwóch zmianach dysponowali medalistkami rywalizacji indywidualnej na 100 m stylem dowolnym - informuje Polski Związek Pływacki.

Wcześniej pisaliśmy

W Peru kadra Polski zameldowała się tydzień przed mistrzostwami globu rozpoczynającymi się 30 sierpnia, by wziąć udział w obozie aklimatyzacyjnym. W składzie reprezentacji nie mogło zabraknąć jednej z najbardziej utalentowanych polskich juniorek - Pauliny Cierpiałowskiej z Malborka. To, jak do tej pory, największa impreza, w jakiej bierze udział. Wcześniej dwukrotnie startowała w mistrzostwach Europy juniorów (Rzym 2021, Bukareszt 2022).

Do Limy poleciała już po zmianie klubu. Po rozpoczęciu nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku reprezentowała UKS Żabianka. Niedawno razem z trenerem Arturem Mikicinem przeszła do Barrakudy Gdańsk. A przypomnijmy, że pierwsze kroki pływackie stawiała w MAL WOPR.

Podczas MŚJ w Peru Paulina najpierw rywalizowała na 100 m stylem dowolnym i była bardzo blisko awansu do finału. W wyścigu półfinałowym razem z Julią Kulik i z Węgierką Lili Gyurinovics uzyskały taki sam wynik - 57,33 s, który uplasował je ex aequo na 8 pozycji.

O tym, kto z tej trójki wciąż będzie miał szansę na medal, musiał zdecydować repasaż. Z udziału w nim zrezygnowała Cierpiałowska, rzucając wszystkie siły na wyścig sztafetowy. Do pojedynku z Węgierką wyszła więc tylko Kulik, ale zawodniczka z Raszyna po emocjonującej walce do ostatnich metrów przegrała wyścig o zaledwie pięć setnych sekundy - relacjonuje Polski Związek Pływacki.

Chodzi o sztafetę 4x100 m stylem zmiennym. W eliminacjach popłynęła w składzie: Laura Bernat, Filip Urbański, Michał Chmielewski i Julia Kulik, uzyskując awans do finału. Na wyścig decydujący o medalach, który odbył się 31 sierpnia, trenerzy postawili na czworo innych pływaków, w tym na Paulinę Cierpiałowską. 17-latka z Malborka, Ksawery Masiuk, Karolina Piechowicz i Krzysztof Chmielewski wywalczyli złoto w czasie nowego rekordu Polski 18-latków, który teraz wynosi 3.52,00 minuty. Jak relacjonuje Polski Związek Pływacki, Biało-Czerwoni o ponad trzy i pół sekundy wyprzedzili drugich na mecie Włochów.

Paulina Cierpiałowska jeszcze będzie startowała indywidualnie. Na 50 metrów stylem motylkowym z trzecim czasem awansowała do półfinałów, które odbędą się w nocy z czwartku na piątek (1/2 września) czasu polskiego. W eliminacjach uzyskała wynik 27,19 s i na pewno nie powiedziała ostatniego słowa. Jej rekord życiowy to 26,90 s, ustanowiony podczas lipcowych ME w Rumunii (4 miejsce).

Pozostaje życzyć utalentowanej pływaczce, by zameldowała się w finale i 3 września walczyła o kolejny medal. Tego samego dnia rozpocznie rywalizację na 100 m stylem motylkowym.

Mistrzostwa świata juniorów zakończą się 4 września.

Malbork. Dlaczego kajakarz MKS Nogat nie wystąpi na mistrzos...

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto