Pływanie. Paulina Cierpiałowska podwójną mistrzynią Polski. Nadia Walentynowicz blisko podium

archiwum prywatne
Troje malborczyków rywalizowało w mistrzostwach Polski juniorów 17-18 lat w pływaniu. Trzy medale zdobyła Paulina Cierpiałowska. Blisko podium była Nadia Walentynowicz.

Mistrzostwa Polski juniorów w pływaniu dla kategorii wiekowej 17-18 lat odbyły się w ubiegłym tygodniu w Oświęcimiu w ramach ogólnopolskiej olimpiady młodzieży. W konkurencjach stylu grzbietowego startowała Nadia Walentynowicz z Sekcji Pływackiej MAL WOPR. Obecnie najbardziej utytułowana zawodniczka malborskiego klubu najbliżej podium była na 100 metrów. Bez problemu zakwalifikowała się do finału A. Na tym etapie zdobywczynie złota i srebra były poza zasięgiem, natomiast do brązowego medalu trochę zabrakło. Trzecia zawodniczka mistrzostw w tej konkurencji uzyskała czas 1.05,22 minuty. Nadia Walentynowicz dopłynęła na 5 miejscu z wynikiem 1.06,93.

Na 50 metrów malborska grzbiecistka, startując w gronie 54 zawodniczek, z trzynastym czasem eliminacji awansowała do finału. Uzyskała rezultat 31,51 s i wcale nie tak wiele zabrakło, żeby dostać się do najlepszej ósemki. Ósma pływaczka miała czas 31,10 s. W wyścigu finałowym B reprezentantka MAL WOPR poprawiła się i z wynikiem 31,22 s była trzecia. Mistrzostwa Polski w tej konkurencji ukończyła więc na 11 miejscu. Na 200 m Nadia również zakwalifikowała się do finału B i zajęła w nim 2 miejsce, więc ostatecznie w MP sklasyfikowana została na 10 miejscu z czasem 2.26,28 minuty, który w stosunku do eliminacji poprawiła o 3,5 sekundy.

Do Oświęcimia pojechał też Konrad Patoka z MAL WOPR, który zebrał cenne doświadczenia w rywalizacji stylem motylkowym, dowolnym i zmiennym.

Nie da się nie wspomnieć o Paulinie Cierpiałowskiej, malborskiej pływaczce, reprezentantce Polski, która uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku Żabiance i w zawodach klubowych reprezentuje UKS Żabianka. Z zawodów w Oświęcimiu wróciła z trzema medalami. Dwa złota odebrała za start w swoim ulubionym stylu motylkowym: na 50 metrów zwyciężyła w czasie 27,09 s (jej rekord ustanowiony podczas niedawnych MEJ to 26,90 s); z kolei na 100 metrów – w czasie 1.00,59 minuty. Brązowy medal zdobyła na 50 m stylem dowolnym (26,64).

Paulinę czeka w tym roku jeszcze jeden ekscytujący start. Na przełomie sierpnia pojedzie z reprezentacją Polski do Peru, gdzie w Limie odbędą się mistrzostwa świata juniorów. Prawo udziału zapewniła sobie z drużyną 4x100 m stylem dowolnym, zdobywając brązowy medal podczas wspomnianych mistrzostw Europy w Bukareszcie.