Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po odkryciu ludzkich szczątków na zamku w Malborku: to dawny starosta i jezuici?

Radosław Konczyński
Fot. Archiwum/Radosław Konczyński
Ludzkie szczątki znalezione na zamku w Malborku należały do kilkunastu osób z XVIII wieku. Z dużym prawdopodobieństwem na podstawie źródeł historycznych określono, kto to mógł być. Obecnie trwają jeszcze badania antropologiczne.

W Muzeum Zamkowym w Malborku trwa wielomilionowa inwestycja - prace remontowo-konserwatorskie na Zamku Wysokim. Na ludzkie szczątki natrafili latem robotnicy w kaplicy św. Anny. Odkryto kryptę, w której początkowo odnaleziono szczątki dwóch osób. Muzeum musiało poszerzyć zakres całej inwestycji o prace archeologiczne i badania antropologiczne. Wiadomo już, ile osób i prawdopodobnie kto mógł spoczywać w krypcie.

- Dodatkowe prace w krypcie są zakończone. Wydobyto z niej szczątki kilkunastu osób, zarówno jezuitów, jak i dawnego starosty malborskiego [Michała Ernesta Rexina, dop. red.] - mówi Janusz Hochleitner, wicedyrektor Muzeum Zamkowego. - Ustalono to na podstawie dokumentów historycznych.

Szczątki pochodzą z okresu panowania królów polskich na zamku w Malborku. Jak wyjaśnia Ryszard Rząd z Pracowni Historii Zamku Muzeum Zamkowego, z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że jest to pochówek m.in. Michała Ernesta Rexina (ok. 1696-1768), jego żony Estery Doroty z Goltzów (zm. 1755) i ich kilkumiesięcznej córeczki. W I połowie XVIII wieku król August III powierzył Rexinowi starostwo malborskie i stanowisko ekonoma malborskiego oraz powołał w skład komisji mającej przebudować tzw. szpicę mątowską rozdzielającą nurt Wisły na Nogat i Leniwkę.

Natomiast jezuici pojawili się w malborskim zamku w drugiej połowie XVII wieku. W 1652 roku z nadania króla Jana Kazimierza otrzymali na siedzibę Domek Dzwonnika, objęli kościół Najświętszej Marii Panny oraz kaplicę św. Anny na Zamku Wysokim.

CZYTAJ TEŻ: To szczątki jezuitów? Odkrycie podczas inwestycji na zamku w Malborku

Wszystkie kości wydobyte z krypty w kaplicy św. Anny zostały zinwentaryzowane i przewiezione na badania antropologiczne.

- Badania wykonywane są obecnie w ośrodkach naukowych w Toruniu i Warszawie. Myślę, że w ciągu miesiąca będziemy zamykali temat. Planujemy zrobić pochówek tym osobom. Szczątki zostaną ponownie złożone w krypcie - mówi Janusz Hochleitner. - Dla nas ważne jest to, że prace w krypcie jezuickiej udało się przeprowadzić sprawnie i nie miały wpływu na trwający cały nasz projekt w zespole kościoła zamkowego.

Cała inwestycja, warta blisko 30 mln złotych, musi zakończyć się do 31 marca 2016 r. Muzeum Zamkowe pozyskało na nią dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Największy zakres prac dotyczy wspomnianego kościoła NMP, w którym m.in. odtworzone zostało przedwojenne sklepienie.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto