Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po WOLF Malbork Cup. Organizatorzy chcą kontynuować turniej w 2022 roku na większą skalę

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
139 zespołów, ponad 600 meczów w osiem dni, ponad 4100 bramek - to liczby, które w skrócie określają pierwszą edycję WOLF Malbork Cup. Wygląda na to, że numeracja jest wskazana, bo organizatorzy zapowiadają ciąg dalszy za rok.

W 8-dniowym turnieju w pierwszym turnusie (26-29 czerwca) rywalizowało 99 zespołów z roczników 2009-2012, a w drugim (30 czerwca - 3 lipca) - 40 z roczników 2007, 2008, 2013 i 2014. Liczba robi więc wrażenie, a miało być jeszcze więcej uczestników, tyle że w związku z sytuacją epidemiczną zrezygnowało ponad 40 drużyn zagranicznych - z Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, nawet Rumunii.

Ale i tak organizatorzy mieli bardzo dużo pracy.

- Wiedzieliśmy, że tak będzie. Logistycznie złożyć to, nawet jeśli chodzi o same rozgrywki, nie było łatwo, ale Paweł Stańczuk jest w tej dziedzinie fachowcem. Do tego trzeba było poukładać m.in. hotele. Jesteśmy trochę zmęczeni po tym turnieju, ale najważniejsze są dla nas zawsze opinie ludzi, którzy przyjeżdżają i mówią, że jest OK. Wiadomo, że przy takiej masie ludzi zawsze trafi się ktoś, kto powie: „A mogliście zrobić jeszcze to”. Oczywiście usiądziemy sobie po turnieju i podsumujemy, co wypadło dobrze, co słabiej i co należy poprawić, bo cały czas, pomimo organizacji ponad 100 dużych turniejów, chcemy się rozwijać - mówi Tomasz Wojtasiewicz, właściciel Dziecięcej Akademii Ruchu, główny organizator imprezy, który działa w tandemie ze wspomnianym Pawłem Stańczukiem.

"Ligowe" boiska przyciągnęły organizatorów

Współorganizatorem ogólnopolskiego wydarzenia było miasto, które udostępniło oba stadiony - przy ul. Toruńskiej i Parkowej.

- Mógłbym mówić w samych superlatywach o tej współpracy. Burmistrz Marek Charzewski jest naprawdę przychylny, otwarty. Przede wszystkim widzę, że jest pasjonatem piłki nożnej, bo przychodził na mecze, oglądał, potrafił coś powiedzieć na ten temat, co nie jest zawsze takie oczywiste. Pani Marta Wróblewska bardzo mocno pomagała nam ze strony miasta. Nieodzowną pomocą była Magda Smolińska pochodząca z Malborka. Sporo drzwi nam otworzyła i sporo pomogła. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym, jak pracuje obsługa z OSiR. Nikogo nie trzeba było o nic prosić - mówi Tomasz Wojtasiewicz.

Jednym z głównych czynników, które zdecydowały o wyborze miejsca na turniej, były boiska zwłaszcza na stadionie przy ul. Toruńskiej.

Boiska są bardzo dobre, ich jakość jest wysoka, patrząc na ligę, która jest w Malborku. Myślę, że takiego obiektu nie powstydziłaby się I, II liga. Jest to wizytówka miasta. Daj Boże każdemu takiej wizytówki. A bez infrastruktury my jako kraj daleko nie zajdziemy piłkarsko i nie damy rady wyjść z tej grupy na Euro. Potrzebne są obiekty, trenerzy odpowiedni, sporo jeszcze pracy przed nami, ale fajnie, że tu, w Malborku, można coś takiego spotkać - dodaje Tomasz Wojtasiewicz.

Dwa turnusy, dwie pogody. Najpierw słońce, potem deszcz

W pierwszym turnusie 99 drużyn z całej Polski w 470 meczach rozgrywanych na 10 boiskach zdobyło 3008 bramek. W drugim turnusie zespoły rozegrały 161 spotkań na 7 boiskach, padło 1121 bramek.

- Nie miałem zbyt wiele czasu, żeby popatrzeć na to, co się dzieje na boiskach, ponieważ cały czas musieliśmy pracować. Ale lubię oglądać, jak grają maluchy, jak zaczynają sobie radzić z piłką, i naprawdę w przypadku niektórych dzieci wygląda to dosyć nieźle. Zwiedziłem trochę Europy z piłką nożną i dzięki piłce nożnej - my nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi o te małe dzieci, one naprawdę są otwarte, mają możliwości, umiejętności, ale gdzieś to potem się gubi. Zachód nam odjeżdża w wieku 12 lat. Na pewno emocje, emocje, emocje i zabawa - tak bym podsumował rywalizację w naszym turnieju. Dopisali też kibice. Pierwszy turnus trochę nas wymęczył pod względem słońca, drugi pod względem deszczu, ale generalnie oceniam całość pozytywnie - mówi Tomasz Wojtasiewicz.

Zwycięskie drużyny otrzymały Złotego Wilka, kolejne na podium - Srebrnego i Brązowego Wilka, a pozostałe niebieskiego na pocieszenie. Nazwa nagród nawiązuje oczywiście do sponsora tytularnego, Grupy WOLF z branży nowych technologii, której dwoje pracowników - wspomniana Magdalena Smolińska pochodząca z Malborka i Piotr Harwas - byli pomysłodawcami zorganizowania ogólnopolskiego turnieju w mieście nad Nogatem. Zielone światło musiał dać Mariusz Król, założyciel i właściciel Grupy WOLF. Bez tego wydarzenie nie doszłoby do skutku.

Pierwsza edycja WOLF Malbork Cup za nami, ale wierzę, że nie ostatnia i że Malbork będzie miał teraz dwa oblężenia: jedno historyczne - krzyżackie oraz drugie - sportowe, związane z piłką nożną - mówi Magdalena Smolińska.

Duży międzynarodowy turniej w Malborku? To jest możliwe

Burmistrz zapowiedział, że jak najbardziej jest za tym, by w przyszłości turniej nadal odbywał się w Malborku. Piłka jest jednak przede wszystkim po stronie głównych organizatorów. Dziecięca Akademia Ruchu chce kontynuować turniej w tej lokalizacji, a nawet go rozwijać.

- Tak na gorąco chodzi mi po głowie pomysł, żeby prócz Malborka uruchomić też boiska i miejsca noclegowe w Starym Polu i Nowym Stawie, ale finały rozgrywane byłyby tylko w Malborku. To oczywiście wymagałoby rozmów z włodarzami innych gmin. Na razie to bardzo luźna myśl. Przed pierwszą edycją były też dyskusje na ten temat, czy ma to być turniej selekcyjny, czy ogólnodostępny. Ja jestem za tym, żeby zespoły teoretycznie słabsze miały szansę konkurować z silniejszymi, a i tak w drugim czy trzecim dniu turnieju swój poziom „się odszukuje” - silniejsi grają z silniejszymi, słabsi ze słabszymi. Usiądziemy we wrześniu i zdecydujemy, w którym kierunku pójdziemy. Jeżeli tylko odpuści pandemia, to my jesteśmy w stanie zorganizować tu duży, międzynarodowy turniej - dodaje Tomasz Wojtasiewicz.

Patronat nad WOLF Malbork Cup objęły Polski Związek Piłki Nożnej oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zwycięzcy WOLF Malbork Cup 2021

2007:

  1. Gwardia Koszalin
  2. Pomezania Malbork
  3. Akademia Piłki Nożnej Mińsk Mazowiecki

2008:

  1. MOSiR Mińsk Mazowiecki
  2. RAP Radomsko
  3. MKS Świt Nowy Dwór Mazowiecki

2009:

  1. KS Dragon Pomorze
  2. RKS Okęcie Warszawa
  3. Akademia Piłkarska Junior Białystok

2010:

  1. Lechia Gdańsk
  2. Błękitni Wejherowo
  3. RAP Radomsko

2011:

  1. LZS Dragon Bojano
  2. AP Junior Białystok
  3. Marcovia Marki

2012:

  1. Gwardia Koszalin
  2. Jaguar Gdańsk
  3. AP Junior Białystok

2013:

  1. RAP Radomsko
  2. MKS Wicher Kobyłka
  3. Sztorm Kosakowo

2014:

  1. FC Wrocław Academy
  2. AP Champions Mińsk Mazowiecki
  3. FC Lesznowola

WOLF Malbork Cup. Trwa drugi turnus ogólnopolskiego turnieju...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto