Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie malborskim. Wisła przekroczyła stan ostrzegawczy, ale powoli będzie opadać

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Widok na Wisłę od strony Tczewa w kierunku Lisewa Malborskiego.
Widok na Wisłę od strony Tczewa w kierunku Lisewa Malborskiego. archiwum redakcji
Starosta malborski w środę (1 marca) ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego w związku ze wskazaniami w punkcie pomiaru na Wiśle w Tczewie. Jednocześnie starostwo uspokaja, że w kolejnych godzinach woda powinna opadać.

Już od kilku dni władze samorządów leżących wzdłuż Wisły ogłaszają i następnie odwołują stan pogotowia przeciwpowodziowego. Podnoszący się poziom królowej polskich rzek to skutek fali wezbraniowej idącej z południa Polski, a która nie jest żadnym zaskoczeniem w końcówce zimy. Na przyjęcie fali przygotowywano zbiornik we Włocławku, więc zwiększony został zrzut wody z tamtejszej tamy.

Większa ilość wody dopłynęła już w nasze rejony i w środowy poranek (1 marca) poziom Wisły w Tczewie podniósł się do 706 cm, co pokazał wodowskaz. O 6 centymetrów został przekroczony stan ostrzegawczy, więc starosta malborski musiał ogłosić stan pogotowia przeciwpowodziowego dla gmin powiatu malborskiego leżących wzdłuż Wisły – czyli Miłoradz i Lichnowy.

CZYTAJ TEŻ: Wisła w okolicach Lisewa Malborskiego. Jest spokojnie, ale służby monitorują sytuację

- Tendencja, jeśli chodzi o przybór wody, jest malejąca, ale to kolejna sytuacja, gdy Wisła pokazuje nam, że nie możemy o niej zapominać. Zagrożenia z jej strony mogą się pojawiać cyklicznie. Powiadomiliśmy władze samorządowe i służby o ogłoszeniu pogotowia – mówi Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Malborku.

Do stanu alarmowego, który na wodowskazie w Tczewie wynosi 820 cm, sporo brakuje, a tak jak już wspomnieliśmy – woda będzie powoli opadała. Tym razem więc Wisła, na szczęście, nie da się we znaki. Wystarczy, że już w przeszłości w naszym powiecie podchodziła pod wały, które przesiąkały i dochodziło do podtopień. Od tamtego czasu Wody Polskie zainwestowały we wzmocnienie tych budowli hydrotechnicznych.

Lisewo Malborskie. Powódź sprzed dziesięciu lat [ZDJĘCIA]. "...

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto