Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy piją za mało wody? Zalecaną ilość pije jedynie 6 procent społeczeństwa

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Polacy piją za mało wody? Zalecaną ilość pije jedynie 6 procent społeczeństwa
Polacy piją za mało wody? Zalecaną ilość pije jedynie 6 procent społeczeństwa Archiwum Polska Press
Polacy piją za mało wody. Badania dowodzą, że spożywamy płyny, dopiero kiedy czujemy pragnienie, co jest już syndromem odwodnienia. Ile wody powinniśmy jednak wypijać każdego dnia, aby odpowiednio nawodnić nasz organizm?

Odwodnienie organizmu zagraża zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom

Wielu z nas zapomina jednak, że podstawowym elementem doskonałej kondycji zdrowotnej jest woda. Bez niej nie przeżylibyśmy dłużej niż kilka dni, tymczasem najczęściej zalewamy nią kawę i herbatę. Badania dowodzą, że Polacy spożywają zdecydowanie za mało płynów, a problem ten dotyczy nawet 80 procent społeczeństwa.

Warto zwrócić uwagę na to, że po napoje sięgamy za późno, czyli dopiero, gdy czujemy pragnienie – co jest objawem odwodnienia.

Jedynie co piąta osoba wie, że należy spożywać 8 szklanek wody dziennie, a zaledwie 6 procent wypija zalecaną ilość. Odwodnienie powoduje: bóle głowy, senność, obniżenie nastroju, problemy z koncentracją oraz mniejszą wydolność fizyczną.

CZYTAJ TEŻ: Noworoczne pustki na siłowniach? Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na trójmiejskich obiektach.

Amerykańskie badania, których wnioski skonstruowano na podstawie 25-letniej analizy danych, dowodzą, że regularne picie wody oddziałuje na utrzymanie prawidłowego ilości sodu w organizmie. Jego poziom ma ogromny wpływ nasze tempo starzenia się oraz zapadanie na choroby przewlekłe.

Naukowcy udowodnili, że wyższe stężenie sodu u osób w średnim wieku o 39 procent zwiększa szanse na problemy zdrowotne. Natomiast osoby z niską ilością sodu w surowicy miały o 50 procent większe szanse na starszy biologiczny wiek niż ich prawdziwy.

Prawidłowe stężenie sodu we krwi doskonale reguluje picie wody, po którą Polacy sięgają zbyt rzadko – co dziesiąty Polak nie spożywa jej wcale, a ponad 80 procent pije jej za mało. To zły nawyk, który jak najszybciej powinniśmy zmienić dla własnego dobra. Według ekspertów odpowiednie nawodnienie organizmu poprawia funkcjonowanie mózgu i pamięć, wspomaga pracę nerek oraz układu pokarmowego.

Ile wody dziennie należy wypijać?

Nie ulega wątpliwości, że spośród przyswajanych płynów, najkorzystniejsza dla naszego organizmu jest woda. Nie posiada ona wartości kalorycznych, nie dostarcza składników odżywczych, a mimo to jest niezbędna do transportowania ich z pożywienia do narządów i komórek ciała. Bierze również udział w procesie trawienia oraz usuwania produktów przemiany materii.

To ile należy jej spożywać, zależy od wielu czynników, m.in. masy ciała, temperatury otoczenia, aktywności fizycznej.

Według Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności, norma spożycia dla dorosłego mężczyzny wynosi 2,5 l płynów, a dla kobiet 2 l. U dzieci jest to uzależnione od ich wieku. Niestety Polacy nie stosują się do tych zaleceń. Aby nie dopuścić do odwodnienia, powinno się pić przede wszystkim regularnie i w małych porcjach – co pozwala na lepsze przyswojenie jej w organizmie.

ZOBACZ TEŻ: Japońska dieta wodna oczyszcza organizm z toksyn, łagodzi zaparcia i ułatwia odchudzanie. Ile można schudnąć na japońskiej diecie wodnej?

Łatwiej wyrobić w sobie pozytywny nawyk picia wody, umieszczając stylowe butelki i kubki termiczne z napojami w miejscach, w których najczęściej przebywamy: w salonie, biurze czy też samochodzie.

Na rynku dostępna jest szeroka gama ofert stylowych kubków i butelek wielokrotnego użytku, które regularnie trafiają do świadomości konsumenta. Sposobem na wprowadzenie nawyku picia wody jest również zmiana jego smaku, ale z użyciem naturalnych składników.

Woda jest bez smaku, więc pijemy jej mniej

Wody spożywamy mniej niż np. soków i napojów m.in. ze względu na brak wyraźnego smaku. Tu ratunkiem może być jego wzmacnianie - do dzbanka wody wystarczy dorzucić miętę, wycisnąć cytrynę czy wykorzystać inne dodatki dostępne pod ręką w domu. Problem zaczyna się, gdy nie tolerujemy np. lekkiego zmętnienia wody spowodowanego rozcieńczonym sokiem z cytryny lub pływającymi w szklance liśćmi.

Sposób na to znalazła m.in. firma Waterdrop, która wprowadziła na rynek kapsułki smakowe do wody. Te klarowności płynu nie zmienią, są też przyjazne dla tych, którzy liczą kalorie (1 kcal na 100 ml wody). Naturalne składniki powinny przekonać także zwolenników żywności bez chemii.

Woda stanowi ponad 60 proc. masy ciała człowieka. Woda to życie

Woda wpływa również na odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu. Jej częste picie pozwala na zachowanie odpowiedniej gęstości krwi i ciśnienia. Obniża ryzyko wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, m.in. zawałów, udarów.

Na jej zapotrzebowanie wpływa pora roku oraz wilgotność powietrza. Osoby starsze powinny szczególnie uważać, ponieważ potrzebują jej tyle samo co młodzi, ale słabiej odczuwają pragnienie.

CZYTAJ TEŻ: Dlaczego warto codziennie pić wodę z imbirem? Skorzystają: odporność i układ krążenia. Jak ją przygotować i kto nie powinien po nią sięgać?

Właściwe nawodnienie organizmu pozwala na utrzymanie wydolności fizycznej i intelektualnej. Woda – jako składnik płynów ustrojowych – pełni funkcję nawilżającą i ochronną dla wszystkich narządów, w tym mózgu, rdzenia kręgowego, gałek ocznych, skóry. Zapewnia odpowiednią pracę mięśni i ruchomość stawów. Pełni również istotną rolę w przypadku diety odchudzającej.

Picie wody na czczo pobudza metabolizm na cały dzień. Uważa się, że spożywanie szklanki płynu na pół godziny przed każdym posiłkiem zmniejsza apetyt i pozwala ograniczyć wielkości zjadanych porcji.

Utrata nawet 1 – 2 procent wody sprawia, że mamy problemy z koncentracją, a 10-procentowy niedobór zagraża życiu. Stałe nawodnienie to coś, o czym powinniśmy pamiętać nie tylko w gorące słoneczne dni. Warto korzystać z jego zalet przez cały rok, a należą do nich: poprawa wyglądu, elastyczność cery, redukcja zmęczenia oraz zwiększona sprawność fizyczna.

tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto