Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja apeluje o pomoc bezdomnym z Malborka, bo nadchodzi ochłodzenie. Służby sprawdziły miejsca ich pobytu

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Pogoda się zmienia. W najbliższych dniach będzie coraz zimniej. Dlatego też malborscy policjanci wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku oraz strażnikami miejskimi sprawdzili miejsca, gdzie zwykle przebywają osoby bezdomne. Zachęcali do zamieszkania w schroniskach na czas zimy.

W najbliższych dniach temperatura, zwłaszcza w nocy, ma spadać poniżej zera. Osoby bezdomne, które w różnych częściach miasta mają „swoje” schronienia, będą narażone na wyziębienie organizmu. A to może skończyć się tragicznie. W Polsce każdego roku z tego powodu umiera kilkadziesiąt osób bezdomnych.

W związku z prognozami, wedle których nadchodzi ochłodzenie, w poniedziałek (14 listopada) malborscy policjanci, pracownicy MOPS oraz strażnicy miejscy sprawdzili wszystkie miejsca, w których bezdomni zwykle kryją się przed zimnem: opuszczone budynki, altanki działkowe, tereny kolejowe.

Napotkanym osobom udzielano szczegółowych informacji o możliwościach uzyskania pomocy i schronienia – informuje st. asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork.

W powiecie malborskim pomoc osobom bezdomnym oferują następujące placówki:

  • schronisko dla mężczyzn Fides przy ul. Rolniczej w Malborku prowadzone przez Stowarzyszenie św. Faustyny Fides,
  • ośrodek Agape w Nowym Stawie,
  • schronisko Agape dla mężczyzn w Szawałdzie w gminie Malbork,
  • Fundacja Przystań w Pogorzałej Wsi w gminie Miłoradz.

Czasem zdarza się, że osoba bezdomna posłucha policjanta czy pracownika socjalnego i skieruje swoje kroki do schroniska. Ale to niestety rzadkość. Większość z nich woli „wolność” w dużym cudzysłowie i stawia na szali nawet życie.

Tym bardziej policja apeluje, by nie być obojętnym wobec osób, które nocami śpią na ławkach, klatkach schodowych, piwnicach itp.

Jeśli widzimy taka osobę, sprawdźmy, czy nic jej nie dolega i czy potrzebuje pomocy lekarskiej. Jeśli ktoś jest nieprzytomny, sprawdźmy czynności życiowe, zadzwońmy na numer alarmowy 112 – apeluje st. asp. Sylwia Kowalewska.

Można to również zrobić na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, którą znajdziesz TUTAJ.

- To internetowe narzędzie ma wiele kategorii zgłoszeń, których można dokonywać za pośrednictwem kilku kliknięć. Jedną z nich jest ta dotycząca „osób bezdomnych wymagających pomocy” - dodaje malborska policjantka. - Nie bądźmy obojętni i zgłośmy osobę bezdomną, która może potrzebować wsparcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto