Polski Ład dla Malborka i powiatu malborskiego. Są wyniki pilotażowego naboru projektów. Co będzie robione?

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Udostępnij:
13 zadań z całego powiatu malborskiego otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W poniedziałek (25 października) ogłoszone zostały wyniki pilotażowego naboru.

W poniedziałek (25 października) ogłoszone zostały wyniki pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. I wiadomość jest dobra, bo oto dla Malborka to niemal historyczna chwila.

Ulica Nowowiejskiego w Malborku. W końcu będzie robiona

Po wielu nieudanych próbach zdobycia środków z różnych źródeł na kosztowny remont ul. Nowowiejskiego, w końcu się udało. Jak wynika z zestawienia, na modernizację drogi gminnej nr 201116G - ul. Nowowiejskiego w Malborku dotacja wynosi 5 mln zł, a cała wartość inwestycji to 5 263 158 zł.

Zadanie polega na modernizacji drogi o długości 487,24 m, od skrzyżowania z ul. Wybickiego do skrzyżowania z drogą wojewódzką 515 – ul. Sikorskiego. Zakres inwestycji: modernizacja nawierzchni ulic z infrastrukturą i elementami uspokojenia ruchu, ciągi pieszo-rowerowe, nasadzenia drzew i krzewów, trawniki. Powstanie nowe oświetlenie typu LED, zapewniając oszczędności i znaczną poprawę bezpieczeństwa. Inwestycja przyczyni się do usprawnienia przepustowości ruchu samochodowego, co ułatwi dojazd do pracy, firm, szkół, przychodni czy obiektów militarnych – czytamy we wniosku.

Dwa wnioski z miasta nie przeszły. Władze spróbują ponownie

Malbork złożył jeszcze dwa inne wnioski. Jeden na drogi o wartości 21 950 000 zł, licząc na 95-procentowe dofinansowanie, czyli 20 852 500 zł. Oto, co miało być robione, gdyby się udało:

  • ul. Tczewska i Solskiego, łączące drogi krajowej 22 i 55, co jest spójne z inwestycją GDDKiA na odcinku Cisy-Malbork;
  • al. Sprzymierzonych;
  • ul. Konopnickiej i skrzyżowanie z ul. Kotarbińskiego z budową ronda, stanowiące dojazd od strony południowej do dróg krajowych nr 22 i 55.

Jak napisano we wniosku, „na drogach o długości 1950 m zostaną zmodernizowane nawierzchnie z infrastrukturą i elementami uspokojenia ruchu, ciągi pieszo-rowerowe, oświetlenie, nasadzenia drzew, krzewów i trawniki".
Do Polskiego Ładu zgłoszony został Trakt Jana Pawła II. Co prawda, stanowi tylko dodatek do prac ratunkowych zabytkowego Ratusza, ale zawsze to jakiś plus, że nie myśli się tylko o zmotoryzowanych. Całość miałaby kosztować 19 300 000 zł, przy możliwym 90-procentowym dofinansowaniu w wysokości 17 370 000 zł.
Władze zapowiadały jednak, że nie będą zrażały się wynikami pilotażowego naboru i zgłoszą wymienione inwestycje ponownie.

Powiat malborski otrzymał środki na Dom Pomocy Społecznej

Jak wynika z zestawienia opublikowanego na rządowych stronach, pieniądze trafią również do powiatu malborskiego. Władze zgłosiły zadanie pn. „Przebudowa, rozbudowa i zmiana przeznaczenia budynków użytkowych Domu Pomocy Społecznej w Malborku”. Przyznane dofinansowanie to 2 550 000 zł.

W czasie pierwszego pilotażowego naboru każda samorządowa jednostka mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie.
Jak informuje rząd, dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych będzie wypłacane:

  • w przypadku inwestycji, których realizacja nie będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy - po zakończeniu inwestycji;
  • w przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych etapów inwestycji).

Polski Ład w gminach. Budowa dróg i kanalizacji, energetyka odnawialna

Gmina Lichnowy pozyskała łącznie ponad 4,3 mln zł na: wymianę źródeł ciepła przez mieszkańców na niskoemisyjne - 2 125 000 zł; modernizację ścieżki pieszo-rowerowej na trasie Lichnówki-Lichnowy - 1 425 000 zł; przebudowę ulicy Lachowicza w Lichnowach - 807 500 zł.

Gm. Malbork przy wsparciu dotacją w wysokości 2 090 000 zł zbuduje kanalizację sanitarną i oczyszczalnię biologiczną w Szawałdzie.

Gmina Miłoradz pozyskała łącznie ponad 3,7 mln zł na: modernizację dróg gminnych w Kończewicach i Gnojewie – 1 253 600 zł; wykonanie ciągów pieszo-jezdnych wraz z miejscami parkingowymi na osiedlu budynków wielorodzinnych byłego PGR w Kończewicach wraz z drogą dojazdową do Środowiskowego Domu Samopomocy – 1 258 750 zł; inwestycja w gospodarkę wodno-ściekową, tj. modernizacja 12 przepompowni ścieków w Miłoradzu, Starej Kościelnicy, Starej Wiśle, Kończewicach oraz Gnojewie, montaż sterowania elektronicznego umożliwiającego bieżący nadzór w internecie z funkcją powiadomienia o awarii, montaż instalacji fotowoltaicznej na obiektach o największej energochłonności (oczyszczalnia ścieków w Miłoradzu, stacja uzdatniania wody w Miłoradzu oraz wybrane przepompownie) – 1 193 200 zł.

Gmina Nowy Staw otrzymała 4 750 000 zł na projekt o nazwie „Budowa układu drogowego stanowiącego dowiązanie do ul. Obrońców Westerplatte”.

Gmina Stare Pole pozyskała blisko 5,5 mln zł na: przebudowę drogi gminnej w Kaczynosie Kolonii - 2 375 000 zł; budowę kanalizacji tłocznej ze wsi Krasnołęka do wsi Królewo - 2 137 500 zł; przebudowę drogi gminnej w Parwarku - 950 000 zł.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji.

Malbork. Przebudowa ulicy Chrobrego na ukończeniu [ZDJĘCIA]....

Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej
poseł Cymański załatwił !!!
Dodaj ogłoszenie