Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorska Nagroda Muzealna 2023. Wyniki dziewiątej edycji prestiżowego konkursu dla muzealników z regionu ogłoszono na zamku w Malborku

Anna Szade
Anna Szade
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie Pomorska nagroda Muzealna 2023.
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie Pomorska nagroda Muzealna 2023. Anna Szade
Pomorska Nagroda Muzealna 2023 przyznana. To już dziewiąta edycja regionalnego konkursu dla muzealników. Ogłoszenie wyników odbyło się w sobotę (3 czerwca) w Muzeum Zamkowym w Malborku. Jego dyrektor, Janusz Trupinda, jest pomysłodawcą tej prestiżowej nagrody, nad którą od początku patronat sprawuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Pomorska Nagroda Muzealna 2023. Ogłoszenie wyników w malborskim zamku

W sobotę (3 czerwca) wielu muzealników z całego regionu gościło w Malborku. Pretekstem do złożenia wizyty w Muzeum Zamkowym było wręczenie Pomorskiej Nagrody Muzealnej 2023.
Zebranych powitał Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. W refektarzu zasiedli m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim wraz z pracownikami czy Marek Charzewski, burmistrz Malborka. Obecny był też Mariusz Mierzwiński, były dyrektor Muzeum Zamkowego

Organizatorem konkursu jest Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

W działaniach naszego stowarzyszenia, w całej skali dość rozległych działań, mających na celu zrzeszanie muzeów i pomoc w realizowaniu planów i zadań merytorycznych, jednym z ważnych wydarzeń jest przyznawanie Pomorskiej Nagrody Muzealnej. Nasza nagroda jest przyznawana po raz 9, więc w przyszłym roku będziemy mogli obchodzić jubileusz. Po raz pierwszy spotykamy się finałowo w Malborku – przyznała Anna Sujecka, prezes pomorskiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Konkurs organizowany jest przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
- Dziękuję dyrektorowi Januszowi Trupindzie, że możemy spotkać się w malborskim muzeum. Niezwykle nam zależy, by nagroda muzealna była bardzo prestiżowa. Ten prestiż może być zapewniony w różny sposób, i między innymi dlatego spotykamy się w przepięknym refektarzu Muzeum Zamkowego – podkreślał rangę miejsca Mieczysław Struk, marszałek województwa.

To już dziewiąta edycja nagrody, która przyciąga muzealników z całego mojego regionu.

Bardzo dziękuję Oddziałowi Pomorskiemu Stowarzyszenia Muzealników Polskich za tę kooperację. Bez państwa trudno byłoby wyłonić najlepsze aktywności i najlepszych muzealników. Chciałbym też prosić o dalszą współpracę nie tylko w kwestiach związanych z r, ale także z pewną ideą, czyli utworzeniem muzeum Pomorza. Bardzo liczę na muzealników ze wszystkich naszych instytucji, ale też muzealników pozainstytucjonalnych – mówił Mieczysław Struk.

Trzy nagrodzone projekty. Muzealnicy wzruszeni

Obrady kapituły konkursu odbyły się 8 maja. Każdy z laureatów, któremu przyznano Pomorską Nagrodę Muzealną 2023 otrzymał także gratyfikację finansową w wysokości 10 tys. zł brutto. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa pomorskiego.

Pierwszą z trzech równorzędnych nagród odebrała Dobromiła Rzyska-Laube z Muzeum Narodowego w Gdańsku za publikację „Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze”.

Bardzo dziękuję za nagrodę, jestem nią bardzo onieśmielona, bo widziałam, jak wiele bardzo ciekawych projektów było i to były projekty ekspozycyjne. Jest to dla mnie bardzo duże wyróżnienie, jako że pracowałam nad tą książką prawie 20 lat. Ale dla usprawiedliwienia, że jest to nagroda muzealna, powinnam dodać, że badanie kolekcji jest bazą dla dziedzictwa kulturowego, dzięki której można później organizować wystawy - podkreśliła Dobromiła Rzyska-Laube.

Kapituła uznała, że nagroda należy się również zespołowi, który tworzą: Elżbieta Wróblewska i Patryk Klein z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku za wystawę czasową „Do DNA”.
- To także nagroda dla mojego kolegi i dla całego zespołu, który przygotowywał wystawę „Do DNA”, czyli DNA, kodu genetycznego zabytku. Poprzez kilkadziesiąt zabytków pokazanych na wystawie opowiedzieliśmy historię naszych archeologicznych badań podwodnych. Obchodziliśmy 50-lecie zainicjowania przez Narodowe Muzeum Morskie takich badań. Cieszę się, że mogliśmy podsumować tę dziedzinę naszej działalności – mówiła Elżbieta Wróblewska.

Aktualnie wystawę „Do DNA” można oglądać w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54. Będzie dostępna do 26 sierpnia. Wstęp jest bezpłatny.

Trzecia równorzędna nagroda powędrowała do Wojciecha Zmorzyńskiego z Muzeum Narodowego w Gdańsku za wystawę czasową i katalog „Fangor. Poza obraz”.

Bank rozbity, jestem zaskoczony i czuję się jak Iga Świątek w ubiegłym sezonie. Zgarnąłem chyba wszystkie nagrody, które były możliwe – podsumował spontanicznie Wojciech Zmorzyński.

Jak sam przyznał, ucieszył się, że odbiera nagrodę właśnie w Malborku.
- Malbork jest w mojej pamięci, często myślę o tym miejscu i muzeum. Jako student przyjeżdżałem tu z profesorem Szczęsnym Skibińskim, który zmarł kilka tygodni temu. Zawsze nasze podróże z Torunia wyglądały w ten sposób: szliśmy na piwo w połowie drogi między dworcem a muzeum, a potem prof. Skibiński pytał: „A gdzie jest ten zamek?” Oczywiście, dobrze wiedział, gdzie jest ten zamek. Ale my nie wiedzieliśmy, że jest autorem monografii o kaplicy na Zamku Wysokim, bo nie czytaliśmy wtedy takich rzeczy. Przeczytałem to dopiero później – podzielił się anegdotą laureat.

Nagrodzony kurator wystawy podziękował całemu zespołowi Muzeum Narodowego w Gdańsku za pomoc w jej realizacji.

To jest wielka podróż i wielka przygoda w muzeum. Chcieliśmy, by ta wystawa była w pewnym sensie odczarowaniem twórczości Wojciecha Fangora. Fangor był pokazywany wielokrotnie, więc przystępując do realizacji chciałem pokazać go w nowym świetle, odczarować z pewnych mitologii, wyciągnąć z pewnych szufladek, pokazać, e jego twórczość była bardzo bogata – przyznał Wojciech Zmorzyński. - Frekwencja świadczyła o tym, że to zadanie zostało zrealizowane, że to nowe spojrzenie wyszło. Jestem niezmiernie szczęśliwy.

Wyróżnienia też ważne. W tym roku były aż trzy

W tym roku przyznano również trzy wyróżnienia. Dzieje się tak wówczas, gdy podczas głosowania członkowie kapituły oddają identyczną liczbę głosów na nominowane przedsięwzięcia.

Wyróżnienia, tak samo jak nagrody, są równorzędne. Oto, kto je otrzymał:

  • Agnieszka Kłys i Marcin Owsiński z Muzeum Stutthof w Sztutowie za projekt „Upamiętnienie ofiar i trasy Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof w 1945 roku” i efekty jego realizacji jako przykład dobrej praktyki współdziałania muzeum pamięci z partnerami lokalnymi;
  • Dawid Goncarz z Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, które jest oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, za projekt „Rewitalizacja zabytkowych budynków dawnego budownictwa wiejskiego w Swołowie na cele utworzenia nowych wystaw stałych”; dyplom odebrała Marzenna Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku;
  • Katarzyna Kulikowska z Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach za projekt "Przeniesienie i odtworzenie kiosku ruchu z Dziemian wraz z wyposażeniem z lat 80.”

PRZECZYTAJ TEŻ: Historia procesu oprawców z KL Stutthof i publicznej egzekucji na Pohulance. Nowa książka dr. Marcina Owsińskiego

Pomorska Nagroda Muzealna przyznawana jest od 2015 r. Jej pomysłodawcą był Janusz Trupinda, ówczesny prezes Oddziału Pomorskiego SMP. Od początków istnienia konkursu honorowy patronat nad nim objął Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego.
Celem konkursu jest coroczne wyłanianie najlepszych i najważniejszych inicjatyw muzealnych realizowanych w województwie pomorskim: wystaw, programów edukacyjnych, projektów badawczych, wydawnictw. Rokrocznie do konkursu zgłaszanych jest kilkadziesiąt propozycji z niemal wszystkich pomorskich muzeów. Jak podkreśla stowarzyszenie, zainteresowanie konkursem oraz liczba zgłaszanych do niego projektów stale rośnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto