Powiat malborski. Adwent 2020 i kolęda. Biskup elbląski zabrał głos w tej sprawie. Czy księża odwiedzą wiernych w domach?

Anna Szade
Anna Szade
Archiwum
Czas adwentu i okres po świętach Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas kolędy w parafiach. Księża odwiedzają wówczas katolickie rodziny. W czasie epidemii mogłoby to stanowić zagrożenie dla wiernych. Ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski, w środę (25 listopada 2020 r.) wydał komunikat w tej sprawie.

Ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski, w swoich najnowszych wskazaniach wypowiedział się na temat najbliższych tygodni i przypadających na nie adwentu i Bożego Narodzenia.

Spotkania kolędowe 2021 r. Czy księża odwiedzą wiernych?

To ważny okres dla Kościoła katolickiego. W okresie Bożego Narodzenia rozpoczynają się kolędy, czyli wizyty księży w domach parafian.

Tym razem epidemia uniemożliwia spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży – wyjaśnia ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski w komunikacie wydanym w środę (25 listopada).

Ponieważ księża nie odwiedzą domów w ramach kolędy, biskup przypomina, że pobłogosławienia mieszkania i warsztatu pracy może także dokonać osoba świecka. Trzeba wówczas, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta.

Bez wizyt duszpasterskich w domach. Co z kopertami z ofiarą na potrzeby Kościoła

Chodzenie księży „po kolędzie” wielu osobom kojarzy się nie tylko z błogosławieństwem i wspólną modlitwą. To również okazja, by wesprzeć swoją parafię. Skoro nie będzie wizyty duszpasterskiej, to parafianie mają poczuć się z tego zwolnieni?

Ksiądz biskup podpowiada rozwiązanie.

Serdecznie proszę, o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie (z napisem „kolęda”) rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji. Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii – zwraca się do wiernych ks. Jacek Jezierski.

Rekolekcje adwentowe 2020. Można wybrać modlitwę online

Biskup elbląski zachęca do udziału w rekolekcjach podczas adwentu, które są transmitowane przez wiele środków masowego przekazu.
- Zachęcam do udziału w mszy świętej w kościołach, także poza niedzielą. Pełne uczestnictwo w Eucharystii dokonuje się poprzez obecność w kościele. Zachęcam też do spowiedzi przed świętami Bożego Narodzenia, o ile to będzie możliwe – zwraca się do wiernych ks. Jacek Jezierski.

W komunikacie biskup elbląski prosi również księży, by tam, gdzie będzie to uzasadnione, zorganizowali więcej mszy świętych w Wigilię i Boże Narodzenie. Można się spodziewać, że więcej osób niż zwykle będzie chciało pomodlić się wspólnie, a cały czas obowiązuje reżim sanitarny jeśli chodzi o konieczność zachowania odpowiednich odstępów między wiernymi w świątyniach.

Sakramenty święte w czasach pandemii

Chorzy przebywający w szpitalach na oddziałach covidowych, osoby w izolacji oraz na kwarantannie nie mają dostępu do sakramentów świętych.
- Często nie mogą przystąpić do Komunii św., ani wyspowiadać się. Powinni jednak w sytuacji dla siebie trudnej wzbudzać żal za grzechy, za popełnione zło, w takiej np. formie: „Boże mój, Panie Jezu, żałuję z miłości ku Tobie”. Powinni też wzbudzać akt ufności w Bożą dobroć i miłosierdzie, np. słowami: „Jezu ufam Tobie”. Mogą też wyrażać swoją miłość do Boga, np. słowami: „Boże choć Cię nie pojmuję (tzn. nie rozumiem do końca), to jednak nad wszystko miłuję” – podpowiada ks. Jacek Jezierski. - Papież Franciszek udzielił dotkniętym epidemią , tj. chorym i tym, którzy się nimi zajmują, łaski odpustu zupełnego. Można go uzyskać kierując modlitwę ku Chrystusowi ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu.

Ksiądz biskup prosi również księży i szafarzy nadzwyczajnych, by udzielali Komunii św. w maseczkach.

Jest prawem wiernych świeckich wybór sposobu przyjęcia Komunii: albo do ust, albo na rękę Jeśli jest jeden udzielający, najpierw udziela Komunii na rękę, a później do ust. Trzeba o tym poinformować wiernych przed obrzędem komunijnym – przypomina ks. Jacek Jezierski.

Gladiatorzy na Narodowym, relacja z gali XTB KSW Colloseum 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie