Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Bezrobocie rośnie, ale nie tak szybko, jak wróżono na początku epidemii

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Przybywa bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Malborku. W maju 2020 r. do „pośredniaka” zgłosiły się nowe 204 osoby. Bezrobocie rośnie, ale nie tak lawinowo, jak prognozowano to na początku epidemii koronawirusa.

Na koniec maja w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku znajdowały się 1962 osoby. Najwięcej jest tam malborczyków, bo 1115. Majowy napływ bezrobotnych to 204 osoby, z czego 128 z Malborka. Są to liczby zbliżone do tych kwietniowych, gdy do „pośredniaka” zgłosiły się 234 osoby (132 z Malborka).

Sytuację cały czas monitorują specjaliści z Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, który firmuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Jak czytamy w ich najnowszej analizie, w maju w województwie pomorskim zarejestrowanych było 51,9 tys. osób bezrobotnych, tj. o 10 tys. (24 proc.) więcej niż w grudniu ub.r. i o 8 tys. (18,4 proc.) więcej niż w maju ub.r.

Według szacunków WUP, stopa bezrobocia w maju wyniosła w regionie 5,5 proc., tj. o 0,3 pkt. proc. więcej niż w grudniu 2019 r. i o 0,9 pkt. proc. więcej niż w maju ubiegłego roku.

Dla porównania, w powiecie malborskim pełne dane o stopie bezrobocia dotyczą kwietnia 2020 r. Wówczas wynosiła ona 11 proc. W pierwszych miesiącach roku było to nieco ponad 10 proc. i przed epidemią była szansa na kolejne spadki. Teraz widać, że ta krzywa nieco wzrosła.

Najnowsze dane z powiatowych urzędów pracy potwierdzają, że kryzys wywołany epidemią koronawirusa spowodował wzrost bezrobocia, zarówno w ujęciu krajowym, regionalnym i lokalnym, aczkolwiek nie spełniają się jeszcze najbardziej pesymistyczne scenariusze w tym zakresie – czytamy na portalu Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.

Na szczęście, choć cały czas mowa jest o kryzysie gospodarczym, to regularnie pojawiają się nowe oferty pracy, dzięki czemu część osób wpisanych do rejestru „odpływa” z PUP. W maju skreślono z listy 91 bezrobotnych właśnie dlatego, że znaleźli zatrudnienie. Kolejnych 17 osób podjęło prace społecznie użyteczne.
Ale na statystyki wpływ mają również ci, którzy nie potwierdzili gotowości do pracy, a takich osób było w maju 17, oraz ci, którzy odmówili podjęcia pracy bez wyraźnej przyczyny (7 osób).

Ale jest też inna droga, bo można pracować na swoim. Do 26 czerwca można złożyć wniosek o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. To propozycja dla osób powyżej 30 roku życia, które są zarejestrowane w PUP. Dotacja może wynieść nawet 20 tys. zł. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu pracy: malbork.praca.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto