Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Biskup elbląski wydał wiernym wytyczne na Wszystkich Świętych. Wskazania dotyczą również udzielanych sakramentów

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Biskup elbląski w związku z epidemią koronawirusa wydał nowe zalecenia dla wiernych. Dotyczą m.in. Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Lepiej więc unikać przebywania w tłumie, bo cały listopad jest poświęcony pamięci zmarłych. To nie jedyne wskazania.

Diecezja Elbląska w sobotę (17 października 2020 r.) opublikowała wskazania ks. Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego. Dotyczą zalecanych zachowań wiernych przez najbliższe kilka tygodni w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem.

Zachęcam, aby w uroczystość Wszystkich Świętych zachować w kościołach porządek niedzielny, nie redukować ilości mszy św. Podobnie może być w Dniu Zadusznym (2 listopada). Należy przypominać wiernym, że cały listopad jest poświęcony pamięci zmarłych i odwiedziny grobów trzeba zaplanować poza 1 i 2 listopada, aby uniknąć przebywania w tłumie – radzi ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski.

Prymas Polski abp. Wojciech Polak w swoim rozporządzeniu prosi, by 1 listopada msze sprawowane były tylko w kościołach, a nie na cmentarzach.
- Można natomiast organizować na cmentarzach tradycyjne modlitwy za zmarłych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Procesyjnie przechodzi przez cmentarz tylko kapłan z asystą, wierni natomiast modlą się pozostając przy grobach – czytamy w zaleceniach prymasa.

Limity wiernych w kościołach i dyspensa biskupa

Od soboty (17 października) obowiązują limity uczestników nabożeństw w kościołach. W tzw. strefie żółtej – 1 osoba na 4 m kw., w strefie czerwonej - 1 osoba na 7 m kw. Przy drzwiach wejściowych do kościoła należy umieścić tego typu informację.

Udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej od 18 października do 15 listopada osobom chorym i starszym oraz ich opiekunom, a także pracownikom służby zdrowia – poinformował biskup Jezierski.

Jeśli pozwalają na to przepisy sanitarne, można gromadzić się na spotkania w grupach, wspólnotach, dla formacji i katechezy. Zasady są takie, jak w działalności pozaszkolnej i kulturalnej, którą prowadzą stowarzyszenia i instytucje.

Ważne jednak, by pamiętać o osobistej ochronie.
- W kościele, zakrystii, kancelarii parafialnej, używamy maseczek osłaniających usta i nos. Przy drzwiach kościoła umieszczamy dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk – ogłosił ksiądz biskup.

Sakramenty w czasie epidemii. Dezynfekcja nawet podczas chrztu

Wytyczne dotyczą również udzielanych sakramentów. Z komunikatu wynika, że do obrzędów chrzcielnych używana ma być za każdym razem świeża woda. Kapłan ma udzielać chrztu w maseczce, a przed i po namaszczeniu olejem krzyżma, myć i dezynfekować ręce.

Zasady dotyczą również spowiedzi.
- Nie spowiadamy w konfesjonałach zamkniętych (szafowych). Po każdej spowiedzi dezynfekujemy folię na kratach konfesjonału od strony penitenta. Wymieniamy ją przynajmniej raz w tygodniu – zaleca ks. Jacek Jezierski

Komunia święta. Wierny ma wybór

Szafarze, w tym także księża, udzielają Komunii w maseczkach. Jak czytamy w komunikacie, może być udzielona klęczącym do ust, jak i stojącym na rękę. Obydwa sposoby są równouprawnione. Wierni posiadają prawo wyboru sposobu przyjęcia Komunii.

Szafarzowi nie wolno tego prawa ograniczać. Przed Komunią należy poinformować wiernych o porządku i sposobie przyjmowania Eucharystii. Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię do ust i na rękę. Jeśli jest tylko jeden szafarz, najpierw udziela Komunii na rękę, a następnie do ust. Szafarz okazuje zawsze cierpliwość i zrozumienie przystępującym do Komunii – przypomina biskup Jezierski.

Wytyczne dotyczą również odwiedzin u osób chorych.
- Księża idą do chorych z Komunią świętą tylko na wyraźne zaproszenie, ponawiane za każdym razem. Czynią to w maseczkach, a nawet rękawiczkach, gdyż mamy do czynienia z grupą podwyższonego ryzyka, tj. osób chorych, starszych, o mniejszej odporności immunologicznej. Opiekujący się chorymi i ich rodziny przeżywają często lęk, którego nie można lekceważyć – podkreśla ks. Jacek Jezierski.

Malbork. Z okazji Wszystkich Świętych poszli w procesji na C...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto