Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski chce oddać gminom siedem dróg. Do końca września trzeba podjąć decyzje o ich przyjęciu. Skąd ten pomysł?

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Powiat malborski chce przekazać pięciu gminom siedem dróg. Patrząc na mapę, to w większości boczne trasy, które na co dzień służą zwykle tylko mieszkańcom okolicznych miejscowości.

Podczas sesji Rady Powiatu Malborskiego, która odbyła się w piątek (24 września 2021 r.) rozpatrywane było łącznie pięć uchwał w sprawie pozbawienia kategorii dróg powiatowych. Skąd ten pomysł?

Związane jest to z przeglądem dróg powiatowych pod kątem spełniania przez nie warunku drogi określonym w art. 6a ustawy o drogach publicznych – tłumaczył Karol Gumprecht, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Inwestycji w Starostwie Powiatowym w Malborku.

Zgodnie z intencją ustawodawcy, za drogi powiatowe uznaje się „stanowiące połączenia miast będących siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą”. W starostwie wytypowano więc drogi lub ich odcinki, które tego warunku nie spełniają:

  • w gminie Miłoradz części drogi powiatowej nr 2902G - odcinek od skrzyżowania w miejscowości Miłoradz do granicy administracyjnej gminy Miłoradz z gminą Malbork;
  • w gminie Malbork części: drogi nr 2902G - odcinek od granicy administracyjnej gminy Malbork z gminą Miłoradz do miejscowości Kraśniewo; drogi 2928G - odcinek od km 0+000 do granicy z gminą Nowy Staw;
  • w gminie Nowy Staw części drogi powiatowej nr 2928G - odcinek od granicy administracyjnej z gminą Malbork do wału w miejscowości Półmieście;
  • w gminie Stare Pole dróg powiatowych: nr 2933G Letniki - Stare Pole, nr 2930G Królewo - Janówka – Kaczynos;
  • w gminie Lichnowy drogi powiatowej nr 2915G rzeka Wisła –Boręty.

Ale chęć przekazania to jedno, bo druga strona musi chcieć taki majątek przyjąć. Drogi to zwykle trochę „kukułcze jajo”, bo trzeba je utrzymywać przez cały rok, a co jakiś czas także remontować. A to oznacza wydatki. Dlatego radni powiatowi mogą podjąć uchwały o pozbawieniu drogi kategorii powiatowej, ale koledzy z gminy muszą podjąć uchwałę o nadaniu temu samemu odcinkowi kategorii drogi gminnej. Co więcej, trzeba to zrobić w określonym czasie, czyli do końca trzeciego kwartału, bo to gwarantuje, że od początku kolejnego roku gmina będzie sprawować obowiązki zarządcy, po protokolarnym przekazaniu drogi.

W praktyce wygląda to tak, że jak dotąd tylko jedna gmina dopełniła tej formalności. To Rada Gminy Miłoradz, która podjęła uchwałę w sprawie drogi powiatowej już 13 września. Wszyscy radni byli „za” tym rozwiązaniem.
Rada Miejska w Nowym Stawie zbiera się w poniedziałek (27 września), ale w opublikowanym porządku obrad nie ma tam ani słowa o drogach powiatowych. Rada Gminy Lichnowy będzie decydować o tej sprawie we wtorek (28 września). W Starym Polu Rada Gminy zbiera się w środę (29 września), ale drogowych uchwał nie ma w oficjalnym programie, są natomiast w przypadku Rady Gminy Malbork, która zbiera się w czwartek (30 września).

- Do tanga trzeba dwojga, jak rady gmin przyjmą uchwały, to będą to drogi gminne, jak nie, to nie będą – mówił radnym Karol Gumprecht.

Ulica Nowowiejskiego w Malborku nie ma szczęścia do dotacji. To kolejne podejście do rządowego funduszu, które nie zakończyło się sukcesem.

Powiat malborski. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 2021. Kto dos...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto