Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Choroby, na które zapadają mieszkańcy według statystyk sanepidu

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Pixabay
Bieżąca działalność służb sanitarnych skupia się od około trzech miesięcy na koronawirusie, ocenie ryzyka zakażeń i zwalczaniu choroby. Ale przecież mieszkańcy chorują też z innych powodów. Widać to w przygotowanej przez sanepid dorocznej ocenie dla powiatu malborskiego. Jak zwykle, na pierwszym miejscu jest grypa i infekcje grypopodobne.

Ocena stanu sanitarnego, którą malborski sanepid wyda za 2020 rok, będzie już zupełnie inna, ale w tej przygotowanej za 2019 r. można przeczytać, że "nie zanotowano epidemicznego występowania chorób zakaźnych, zatem sytuację epidemiczną chorób zakaźnych w powiecie należy uznać za stabilną".

Dane przekazują Państwowej Inspekcji Sanitarnej lekarze i kierownicy laboratoriów na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Każde zgłoszenie było weryfikowane i klasyfikowane według obowiązujących w Unii Europejskiej kryteriów definicji przypadków chorób zakaźnych na potrzeby nadzoru epidemiologicznego - wyjaśnia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Malborku.

W 2019 r. w powiecie malborskim odnotowano 16 470 zachorowań na choroby zakaźne (z czego grypa i grypopochodne to 15 794); dla porównania: w roku 2018 – 14 242 (13 723), w roku 2017 – 15 859 (15 015).

Grypę mogą powodować trzy typy wirusa grypy: A, B i C. Za epidemiczny wzrost zachorowań na grypę odpowiadają głównie wirusy typu A i B, natomiast wirusy typu C wywołują sporadyczne zachorowania, zwykle o łagodnym przebiegu. Powikłania grypy, głównie ze strony układu oddechowego i układu krążenia, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, ze śmiercią włącznie.

- Epidemiologiczna definicja grypy podawana w sprawozdaniach przesyłanych przez lekarzy do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych pozwala na wykazanie wszystkich ostrych infekcji układu oddechowego, niezależnie od etiologii, jako przypadki grypy lub zachorowań grypopodobnych, dlatego wykazywane dane liczbowe są bardzo wysokie - tłumaczy malborski sanepid.

W ubiegłym roku 12 osób z powiatu malborskiego chorych na grypę lub infekcje grypopochodne, na 15 794 przypadków ogółem, było hospitalizowanych.

Liczba podejrzeń i zachorowań na grypę oraz zachorowań grypopodobnych w powiecie malborskim w ostatnich latach:

  • 2016 rok – 11 108
  • 2017 rok – 15 015
  • 2018 rok – 13 723
  • 2018 rok – 15 794

Sanepid niezmiennie powtarza, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania na grypę i związanych z nim powikłań jest coroczne szczepienie. Ale Polacy niechętnie to robią. Poziom zaszczepienia w Polsce jest jednym z najniższych w Europie.

W 2019 roku 1 osoba w powiecie malborskim zachorowała na krztusiec (2018 r. - 6), 12 osób - na płonicę (2018 r. - 19), 1 - na świnkę, 281 - ospę wietrzną (2018 r. - 146), 9 – gruźlicę (2018 r. - 12). Było też 9 zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B i 6 przypadków zachorowań na WZW typu C. Zarejestrowano 1 przypadek inwazyjnej choroby meningokokowej wywołany przez bakterie Neisseria meningitidis oraz 4 przypadki posocznicy wywołanej przez Streptococcus pneumoniae.

Jeśli chodzi o choroby przenoszone drogą płciową, w powiecie odnotowano 2 przypadki zachorowania na kiłę oraz 1 przypadek choroby bakteryjnej wywołanej przez Chlamydię. Stwierdzono też 1 nowo wykryte zakażenie HIV.

W przypadku chorób odzwierzęcych kolejny rok z rzędu pojawia się borelioza. W 2019 r. stwierdzono ją u 12 mieszkańców ugryzionych przez kleszcza (2018 r. - 8). Za to nie było, zresztą tak jest od lat dzięki szczepieniom zwierząt dzikich i domowych, żadnego zachorowania człowieka na wściekliznę. Jednak w ubiegłym roku w powiecie malborskim odnotowano 72 pokąsania mieszkańców przez zwierzęta: psy, koty, szczury, a nawet... nietoperza; po tych zdarzeniach do szczepień przeciwko wściekliźnie zostało zakwalifikowanych 14 osób.

W statystykach sanepidu za 2019 rok znajdują się też 242 przypadki chorób przenoszonych drogą pokarmową: 164 przypadki biegunek i nieżytów żołądkowo-jelitowych, 55 przypadków wirusowego zakażenia jelitowego wywołanego przez rotawirusy, 4 - adenowirusy, 2 - norowirusy oraz 10 przypadków Clostridium difficile (zapalenie jelit). Stwierdzono również 6 zakażeń pokarmowych wywołanych salmonellą oraz zakażenie wywołane przez E. coli enterokrwotoczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto