Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Dużo mniej zachorowań na grypę niż w latach wcześniejszych. Rok 2020 pod znakiem koronawirusa

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. R. Konczyński
W powiecie malborskim potwierdzają się tendencje ogólnopolskie, a nawet światowe, jeśli chodzi o grypę. W 2020 roku było dużo mniej zachorowań, ale nie ma co popadać w hurraoptymizm. Grypa nie zniknęła.

Sanepid co roku musi składać sprawozdanie ze swojej pracy w formie oceny stanu sanitarno-epidemiologicznego. Rok 2020 był zupełnie inny przez koronawirusa. W powiecie malborskim służby sanitarne były postawione w stan gotowości od końca lutego ub.r., obserwując powroty mieszkańców z zagranicy.

Malborski sanepid w nowej rzeczywistości

Codzienna praca w Państwowej Inspekcji Pracy bardzo się zmieniła. Pracownicy podejmowali decyzje o wymazach u osób z objawami lub z kontaktu, izolacjach, kwarantannach, nadzorze epidemiologicznym, a także decydowali o transporcie covidowym. Początkowo przepisy obligowały inspekcję do wydawania obowiązków izolacji lub kwarantanny w formie decyzji na piśmie.

Ta zmiana systemu pracy wymusiła wprowadzenie dodatkowych dyżurów telefonicznych, pracę po godzinach i stały dyżur telefoniczny dla obywateli szukających informacji w nowej rzeczywistości – przypomina Elżbieta Zybko, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Malborku.

Do zadań sanepidu należało też prowadzenie dochodzeń epidemiologicznych i opracowanie ognisk zakażeń.

Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 odnotowano w powiecie malborskim 29 kwietnia 2020 r. Od początku epidemii do 23 listopada 2020 r. PPIS w Malborku potwierdził 1742 osoby z pozytywnym wynikiem badania na koronawirusa, 1713 ozdrowieńców, 27 osób poddanych hospitalizacji, 33 ogniska oraz 21 zgonów.
24 listopada ub.r. zmienił się sposób raportowania danych z uwagi na przejęcie tych obowiązków przez Ministerstwo Zdrowia. Od tego dnia do końca 2020 roku MZ odnotowało 1358 osób dodatnich w kierunku SARS-CoV-2 i 36 zgonów.

Nie wszyscy chcieli stosować się do wydanych nakazów. W 2020 r. sanepid wydał 7 decyzji administracyjnych na łączną kwotę 19 500 zł w sprawie nałożenia kary za złamanie obowiązku kwarantanny. Obecnie wszystkie znajdują się w postępowaniu windykacyjnym.

Grypa w odwrocie? Bynajmniej...

Jeżeli chodzi o inne choroby zakaźne niż COVID-19, do sanepidu zgłoszono 11 475 zachorowań, w tym odnośnie grypy i grypopochodnych - 11 361. W przypadku grypy i pochodnych infekcji 41 osób skierowano do szpitala z powodu objawów dotyczących układu oddechowego, układu krążenia oraz stanu zapalnego.

Zachorowania na grypę w powiecie malborskim w minionych latach:

  • 2017 r. - 15 015
  • 2018 r. - 13 723
  • 2019 r. - 15 704
  • 2020 r. - 11 361

Jak widać, zachorowalność na grypę znacznie spadła w 2020 roku. Specjaliści wskazują, że przyczyn jest kilka. To m.in. skutek lockdownów i reżimu sanitarnego (dystans społeczny, maseczki), ale też diagnostyki, która w pierwszych miesiącach przybrała formę teleporad i oceny stanu zdrowia "na ucho". Niektórzy mówią też o wpływie zamknięcia szkół dla nauki stacjonarnej, a co za tym idzie, wykluczenia "naturalnych" ognisk zakażeń grypą.

W powiecie malborskim w ubiegłym roku odnotowano też m.in. 2 zachorowania na krztusiec u dzieci do 1 roku życia, 4 – na płonicę (dzieci do 10 roku życia), 1 – na świnkę, 30 – na ospę wietrzną, 12 – gruźlicę, 7 – boreliozę, 2 – wirusowe zapalenie wątroby typu B, 1 – WZW C, 2 przypadki zachorowania na kiłę, 2 nowo wykryte zakażenia HIV, 38 przypadków biegunek i nieżytów żołądkowo-jelitowych, 18 przypadków wirusowego zakażenia jelitowego wywołanego przez rotawirusy, 1 przypadek adenowirusa, 10 przypadków biegunki poantybiotykowej, 4 przypadki zakażenia salmonellą.

Zarejestrowano również 36 pokąsań mieszkańców przez psy i koty; do szczepień przeciwko wściekliźnie na podstawie oceny lekarza specjalisty chorób zakaźnych skierowano 3 osoby (2 pogryzienia przez psa, 1 przez kota).

Obowiązkowe szczepienia. Sanepid monitoruje sytuację

Sanepid niezmiennie podkreśla, że najlepszą metodą zapobiegania wielu chorobom zakaźnym są szczepienia ochronne. Niezmiennie też już podaje, że jest problem, bo rośnie liczba niezaszczepionych dzieci.

W powiecie malborskim znajduje się 15 punktów szczepień realizujących obowiązkowe i zalecane szczepienia ochronne. Z raportu można też się dowiedzieć, w jakich warunkach przechowywane są preparaty. Służą do tego dwa urządzenia chłodnicze w PSSE pracujące w cyklu naprzemiennych.

Do kontroli temperatury w urządzeniach używane są dwa niezależne systemy monitorujące, jeden z nich pełni również funkcje alarmowe – w przypadku przekroczenia granicznych wartości temperatury system wysyła wiadomości SMS oraz wykonuje połączenie telefoniczne do osób odpowiedzialnych za nadzór nad preparatami - informuje malborski sanepid.

Liczba dzieci niezaszczepionych w ramach szczepień obowiązkowych w powiecie malborskim:

  • stan na koniec 2016 r. - 14
  • stan na koniec 2017 r. - 25
  • stan na koniec 2018 r. - 15
  • stan na koniec 2019 r. - 51
  • stan na koniec 2020 r. - 51*

* Dane obejmują okres od 2015 roku.

Koronawirus w Malborku. Tak życie w mieście wyglądało w pier...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto