Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Egzamin ósmoklasisty 2021 rozpoczęty. Trzydniowy maraton znów w reżimie sanitarnym

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Szkoła Podstawowa w Starym Polu
Ponad 23 tysiące uczniów z województwa pomorskiego rozpoczęło egzamin ósmoklasisty. Pierwszy dzień przebiegł sprawnie pod względem organizacyjnym, bo szkoły mają już doświadczenie reżimu sanitarnego sprzed roku.

W szkołach podstawowych z całego Pomorza teraz tematem numer jeden są egzaminy ósmoklasistów. W mediach społecznościowych powodzenia życzyli im w trudnych czasach nauczyciele, dyrektorzy i młodsi koledzy. O ósmoklasistach pamiętała też pomorska kurator oświaty.

- Przystępujecie do pierwszego w Waszym życiu egzaminu, który zamyka ważny etap Waszej edukacji, a jednocześnie otwiera nowe perspektywy. Wierzę, że umiejętności, które zdobyliście podczas nauki w szkole podstawowej, pomogą Wam osiągnąć wyniki na miarę swoich możliwości, a ten egzamin stanie się przepustką do realizacji marzeń w dalszej edukacji. Z całego serca życzę Wam powodzenia na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty! Przy tej okazji pragnę podziękować także nauczycielom i dyrektorom szkół za zaangażowanie w wieloletnią pracę z uczniami oraz za szczególne wsparcie udzielone młodzieży w przygotowaniu się do egzaminu – napisała Małgorzata Bielang, pomorska kurator oświaty.

We wtorek (25 maja) arkusze egzaminacyjne rozłożyli ósmoklasiści w 666 podstawówkach w całym województwie pomorskim. Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku, zgłoszonych zostało do egzaminu 23 278 uczniów. Najwięcej, bo 4046 w Gdańsku, najmniej – 333 w powiecie nowodworskim.

Szkoły miały już doświadczenie z poprzedniego roku, gdy po raz pierwszy organizowały egzamin w reżimie sanitarnym. Wypowiadane wówczas życzenie, by był to ostatni raz, niestety się nie sprawdziło.

- Egzamin przygotowaliśmy oczywiście w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, czyli maseczka, dezynfekcja rąk, ale też mierzenie temperatury – mówi Krystyna Prokopowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku. - U nas zdaje egzamin 71 uczniów z trzech klas, wszystkie dzieci przyszły na egzamin z języka polskiego. Żeby zachować wymagany dystans, zostały rozsadzone w ośmiu salach. Cały egzamin przebiegł bez zakłóceń. Jeśli chodzi o stopień trudności, nasze dzieci siedziały dość długo i gdy wychodziły, mówiły, że nie było to takie łatwe.

Tam, gdzie jest to możliwe, dyrektorzy wprowadzili też zasadę wchodzenia do budynków kilkoma wejściami. Poszczególne klasy przychodziły też z wyprzedzeniem na wyznaczone godziny, ale oczywiście egzamin zaczynał się wszędzie o godz. 9.

Na trzydniowy maraton składają się testy z języka polskiego, matematyki i nowożytnego języka obcego. Ciekawostką jest to, że w części trzeciej 98 proc. wszystkich uczniów z Pomorza zdecydowało się zdawać egzamin z języka angielskiego. Ale są też oryginalne wybory, na przykład 4 uczniów w całym regionie zdawać będzie język hiszpański, a po 8 – francuski i rosyjski.

Egzamin ósmoklasisty, wbrew nazwie, jest przeżyciem nie tylko dla uczniów, ale też dla rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół. Na tym etapie nauki to pierwszy taki poważniejszy sprawdzian. Tym trudniejszy, że w okresie pandemii szkoła nie działała tak, jak wcześniej, uczniowie przez wiele miesięcy siedzieli w domach, a jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym był komputer z dostępem do internetu.

Pojawiały się nawet sugestie, by… odwołać egzaminy. Nie chodzi jednak o niestresowanie nastolatków. Oni po prostu mogli się zwyczajnie gorzej przygotować. I nie dlatego, że im się nie chciało, ale przez okoliczności i lekcje online.
Tych argumentów nie chciano jednak słuchać w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Minister Przemysław Czarnek wielokrotnie zapewniał, że egzaminy będą sprawiedliwym sprawdzianem informacji i wiedzy, jaką ci uczniowie posiadają.

W tym celu przeprowadziliśmy również szereg prac zmierzających do jednorazowego określenia podstaw egzaminacyjnych nieco innych niż w poprzednich latach. A to też z uwagi na sytuację, w jakiej uczniowie klas VIII znaleźli się z uwagi na pandemię koronawirusa i wcześniejszy strajk nauczycieli – tłumaczył minister Czarnek.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto