Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Gmina ewangelicka na Żuławach w książce byłego malborczyka

Marek Dziedzic
W niemieckim Muenster ukazała się nowa książka dotycząca historii Malborka. Autorem „Historii kościoła ewangelickiego w mieście Malbork w latach 1526-1945" jest dr Rainer Zacharias.

Rainer Zacharias jest z pochodzenia malborczykiem. Urodził się tutaj 14 kwietnia 1935 r. Miasto opuścił z rodzicami, jako niespełna 10-latek, podczas wielkiej ucieczki przed zbliżającym się frontem wojennym. 22 stycznia 1945 r. znaleźli się w jednym z ostatnich transportów uchodzących z ówczesnego Marienburga. Rodzina dotarła do Szlezwiku-Holsztynu i tam osiadła.

W 1955 r. Rainer Zacharias zdał maturę, następnie studiował germanistykę, historię i teologię ewangelicką w Getyndze i Kilonii, gdzie uzyskał tytuł doktora w 1961 r. Do 1997 r. był nauczycielem szkół średnich w Kilonii i opiekunem staży nauczycielskich. Obecnie mieszka w Preetz koło Kilonii.

Od 1978 r. pracuje w Komisji do spraw Dziejów Prus Wschodnich i Zachodnich. Jest zaprzyjaźniony z wieloma osobami w Malborku. Często odwiedzał miasto swoich lat dziecięcych i utrzymywał ścisłe kontakty, uczestnicząc w sympozjach i konferencjach organizowanych przez Muzeum Zamkowe.

Nowa publikacja dr. Rainera Zachariasa pt. "Historia kościoła ewangelickiego w mieście Malbork w latach 1526-1945" nawiązuje do 500 rocznicy wystąpienia Marcina Lutra, które zapoczątkowało ogromne zmiany religijne, społeczne, polityczne i kulturowe. We wprowadzeniu autor pisze, że tą książką chciał pokazać, jak wiara ewangelicka rozwijała się między Wisłą, Nogatem i jeziorem Druzno i jak później nagle się zakończyła.
Historia ta została zamknięta w dziesięciu rozdziałach na 720 stronach.

W pierwszym przedstawiono genezę chrześcijaństwa w regionie poprzez misję zakonu krzyżackiego na Dolnym Powiślu i pierwsze wpływy reformacji na tym terenie. Następny rozdział jest poświęcony reformacji w mieście, która zapoczątkowana została w 1526 r.

Funkcjonowanie gminy ewangelickiej autor przedstawił w rozdziale trzecim, ujmując to tematycznie: m.in. szkoła i nauczanie; walka z jezuitami; luterańska ortodoksja; przekształcenie kościoła św. Jerzego w centrum duchowe dla ewangelików, którzy stanowili większość populacji w mieście; codzienne życie gminy ewangelickiej do końca panowania Korony Polskiej w 1772 r.

Na łamach bardzo obszernej publikacji autor przedstawia też gminę ewangelicką jako członka pruskiego kościoła państwowego oraz przybliża zmiany, które nastąpiły po I rozbiorze Polski. Dużo miejsca poświęcił reformacji na Żuławach Malborskich. Temat ten rozszerzył, zamieszczając opisy 31 parafii leżących na terenie Wielkich Żuław Malborskich oraz ośmiu parafii funkcjonujących na Małych Żuławach Malborskich. W książce znalazł się też opis mniejszych wspólnot protestanckich - kwakrów, menonitów, baptystów, adwentystów, gminy nowoapostolskiej.

Jako ciekawostkę Rainer Zacharias podał, że kościół św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście przez kilka lat, między 1548 a 1594 r. i po 1626 r., służył luteranom oraz na zmianę katolikom i luteranom. Umieszczony na końcu książki indeks nazw miejscowości i indeks nazwisk ułatwia szybkie wyszukiwanie potrzebnych informacji, a wśród osób, które pomogły autorowi w tworzeniu tego dzieła występuje kilka nazwisk z Malborka.

Doktor Zacharias dopiero co obchodził 85 urodziny. Najlepsze życzenia zdrowia i dalszej owocnej pracy dla naszej małej ojczyzny!

Autor: Marek Dziedzic, mieszkaniec Malborka

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto