Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Mieszkańcy mają głos. Zamiast w internecie, wystawią cenzurkę w ankiecie. Taka diagnoza pomoże stworzyć strategię rozwoju

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Trwają prace nad strategią rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Malbork-Sztum. Dokument ma być opisem obecnej kondycji całego subregionu, ale opisać też przyszłe plany i działania. To idealna okazja dla mieszkańców, by wyrazili swoją opinię na temat tego, co ich otacza. Do 27 lipca mogą wypełnić ankietę, by podzielić się swoimi opiniami i pomysłami. To ma być podpowiedź dla władz, które przygotowują się do pozyskiwania funduszy unijnych.

Miejski obszar funkcjonalny to, zgodnie z oficjalną definicją, ciągły przestrzennie układ osadniczy, złożony z odrębnych jednostek administracyjnych. Obejmuje zwarty obszar miejski, czyli rdzeń, oraz powiązaną z nim funkcjonalnie strefę zurbanizowaną. W praktyce, wykorzystuje się takie współpracujące samorządy w celu realizacji ponadlokalnych działań rozwojowych, wychodzących poza granice jednej gminy.
Miejski Obszar Funkcjonalny Malbork-Sztum to właściwie nic nowego, bo funkcjonował już przy okazji działań dofinansowanych z funduszy unijnych. To właśnie dzięki temu połączeniu sił wymieniono oświetlenie uliczne na LED, powstały ścieżki rowerowe, przeprowadzono termomodernizację wielu obiektów publicznych, choćby szkół i przedszkoli.

Obszar MOF Malbork-Sztum tworzą obecnie:

  • miasto Malbork,
  • miasto i gmina Sztum,
  • gmina Malbork,
  • gmina Stare Pole,
  • miasto i gmina Nowy Staw,
  • gmina Miłoradz,
  • powiat malborski,
  • powiat sztumski.

Strategia rozwoju MOF Malbork-Sztum. Ankieta dla mieszkańców

Trwają już prace nad strategią rozwoju MOF Malbork-Sztum 2030+. Każdy mieszkaniec może przyczynić się do jej ostatecznego kształtu. Trwają konsultacje społeczne, podczas których zbierane są uwagi na temat obecnej kondycji naszego subregionu, jak i pomysłów na przyszłe przedsięwzięcia.

Aby przygotowywany dokument odpowiadał na potrzeby mieszkańców, a wynikające z niego działania i projekty mogły zostać przeprowadzone w sposób efektywny, niezbędna jest dla nas opinia mieszkańców – zachęcają urzędnicy z całego MOF Malbork-Sztum.

To wcale nie jest skomplikowane, bo trzeba wypełnić ankietę i odpowiedzieć na pytania, które dotyczą codziennego życia każdego z nas, m.in. stanu dróg i chodników, dostępu do infrastruktury zdrowotnej, transportu publicznego, ścieżek rowerowych czy obiektów sportowych, tworzenia warunków dla nowych inwestorów. Można to zrobić w wersji elektronicznej, wystarczy kliknąć [bTUTAJ.
Można też pobrać formularz STĄD, wypełnić go i przesłać pocztą elektroniczną na adres: [email protected].
Uzupełnione druki można zanieść również:

  • do Urzędu Miasta i Gminie w Nowym Stawie,
  • do Urzędu Gminy w Starym Polu,
  • do Urzędu Gminy w Miłoradzu,
  • do Starostwa Powiatowego w Malborku,
  • do Urzędu Miasta i Gminy w Sztumie,
  • do Starostwa Powiatowego w Sztumie.

Ważny jest termin, bo trzeba to zrobić do 27 lipca.
- Wszystkie opinie, pomysły i rekomendacje są bardzo ważne. Licząc na współpracę, zapewniamy jednocześnie, że ankieta jest anonimowa, a wyniki będą podawane wyłącznie w formie zbiorczej – czytamy w formularzu.

Strategia potrzebna przy pozyskiwaniu funduszy

Do czego potrzebna będzie strategia? To ważny dokument pozwalający na optymalne zaplanowanie kierunków lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem przyszłych zintegrowanych inwestycji oraz źródeł ich finansowania, jak opisują urzędnicy. Przygotowuje ją Agencja Rozwoju Pomorza SA, co będzie kosztować 80 tys. zł.

Wszyscy członkowie MOF Malbork-Sztum złożyli się po równej kwocie na wykonanie tego dokumentu. Zobowiązaliśmy się, że we wrześniu gotowy będzie projekt strategii, a do końca października zostanie przez wszystkie gminy i powiaty zatwierdzona – mówi nam Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Takie „prześwietlenie” sytuacji u poszczególnych członków MOF, postawienie diagnozy i wskazanie kierunków rozwoju na pewno się przyda.
- Strategia ma pokazać szeroko wszystkie nasze potrzeby i potem wskazać, co można będzie wykonać w ramach MOF, co z innych unijnych funduszy, a co na przykład ze środków rządowych – tłumaczy Marek Charzewski.

Na pierwszy ogień w MOF wszyscy przygotowują się na przyjęcie euro z Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027. Już wiadomo, że na te wspólne działania ośmiu partnerów zagwarantowano łącznie 20,2 mln euro. Dla porównania, w poprzednim rozdaniu środków unijnych MOF Malbork-Sztum dysponował mniejszą kwotą, bo wynosiła ona ok. 14 mln euro.
Odgórnie określono kierunki działań, jakie mogą podejmować członkowie MOF. Wstępnie przypisano im również poziom finansowania z przyznanej kwoty:

  • mobilność miejska – ok. 9,3 mln euro (46 proc.),
  • efektywność energetyczna – ok. 6,5 mln euro (32 proc.),
  • adaptacja do zmian klimatu – 2,2 mln euro (11 proc.),
  • infrastruktura zdrowotna - 1,6 mln euro (8 proc.),
  • bioróżnorodność i ochrona przyrody – ok. 0,6 mln euro (3 proc.).

Te rozmowy włodarzy nie są łatwe. Wartość wstępnie zgłoszonych pomysłów przekroczyła 200 tys. euro, tymczasem do podziału między projekty będzie 10 razy mniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto