Powiat malborski. Mieszkaniec Lipinki został nowym komendantem Społecznej Straży Rybackiej. A jak wyglądały kontrole w 2020 roku?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Mieszkaniec Lipinki będzie nowym komendantem Społecznej Straży Rybackiej w powiecie malborskim, działającej przy Polskim Związku Wędkarskim Okręg w Elblągu. To zapalony wędkarz, także z sukcesami w zawodach na koncie. Informacja o wyborze została przekazana podczas ostatniej sesji Rady Powiatu.

Z sytuacją na rzekach i jeziorach w 2020 r. mogli zapoznać się podczas ostatniej radni powiatu malborskiego. To, czy wędkarze przestrzegają przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym, sprawdza m.in. Państwowa Straż Rybacka, która przedstawiła sprawozdanie roczne.
W ub. roku PSR przeprowadziła 66 akcji kontrolnych, z czego z Zarządem Okręgu PZW w Elblągu - 7, ze strażnikami Społecznej Straży Rybackiej powiatu malborskiego – 2. Działania miały miejsce głównie na Nogacie, Wiśle, Świętej i jeziorze Kościeleczki.

Skontrolowano 240 wędkarzy, spośród których 13 poławiało z naruszeniem ustawy o rybactwie śródlądowym. Mandatami ukarano 11 osób na łączną kwotę 1600 zł, a dwie otrzymały pouczenie.

Ujawniono 4 przestępstwa z ustawy o rybactwie śródlądowym, w wyniku czego zabezpieczono 4 wędki. Patrol PSR zabezpieczył 1 sieć stawną różną oraz 1 żaka, sprawcy nie ujawniono – czytamy w sprawozdaniu za 2020 rok.

Najczęstszą przyczyną wykroczeń wśród wędkarzy było poławianie ryb bez aktualnego zezwolenia, karty wędkarskiej oraz połów więcej niż dwiema wędkami jednocześnie, natomiast przestępstwa wynikały z poławiana ryb w obrębie ochronnym rzeki Nogat przy śluzie Rakowiec.

W powiecie malborskim działa też wspomniana Społeczna Straż Rybacka jako służba składająca się z wędkarzy należących do Polskiego Związku Wędkarstwa. Strażnicy rybaccy w sile 7 osób przeprowadzili 31 kontroli, podczas których sprawdzili 336 łowiących. Nie stwierdzili żadnych wykroczeń. W sprawozdaniu jest mowa o tym, że „poinstruowano 82 osoby”. Zabezpieczono też porzucone dwie sieci zastawne oraz pięć wędek, ale nie ustalono, do kogo należały.

Dwukrotnie strażnicy społeczni powiadomili służby ochrony środowiska o zanieczyszczeniu wód - Kanału Juranda w Malborku oraz kanału melioracyjnego w gminie Stare Pole (w obu przypadkach przy ujściach do Nogatu).

- Nie mamy ustalonego sprawcy. W takich przypadkach jest to kłopotliwe, bo źródeł zanieczyszczeń jest wiele – i punktowych, i powierzchniowych. Jeśli chodzi o Kanał Juranda, to winna w mojej ocenie jest susza, brak przepływu biologicznego na dużej części jego biegów w granicach miasta, a to się wiąże oczywiście z brakiem właściwego środowiska dla życia organizmów zależnych od wody, jak również wpływa na stopień ewentualnego rozcieńczenia ścieku. Natomiast w przypadku kanału melioracyjnego prawdopodobnym źródłem były zabiegi agrotechniczne na polach przylegających do kanału. Wystarczy, żeby lanca opryskiwacza zahaczyła o kanał melioracyjny i czasami kilka kilometrów takiego kanału pozostaje bez życia – tłumaczył Krzysztof Cegiel z biura okręgowego PZW.

Przy okazji poinformował, że SSR ma nowego komendanta na powiat malborski.

Nowy komendant został powołany w 2021 r. Jest nim Andrzej Kozłowski, mieszkaniec Lipinki. Przekazaliśmy dodatkowe wyposażenie, komendant organizuje się, przyjmuje nowych strażników chętnych do pełnienia tej funkcji – wyjaśnił Krzysztof Cegiel.

Andrzej Kozłowski to wędkarz znany w powiecie malborskim i nie tylko. Ma na koncie m.in. sukcesy w surfcastingu, czyli wędkarstwie plażowo-brzegowym. Jest prezesem Koła nr 7 PZW w Nowym Stawie.

Na ten rok jednym z głównych wydatków będzie kupienie przez PZW jednolitego umundurowania dla społecznych strażaków rybackich. Będzie to kontynuacja działań z 2020 r., kiedy to na mundury, krótkofalówki i 6-konny silnik do łodzi motorowej wydano 10 124,99 zł. PZW, dzięki wsparciu samorządu powiatu malborskiego i Państwowej Straży Rybackiej, pozyskał też używany samochód i łódź dla SSR.

Malbork. Trwa oczyszczanie Nogatu w pobliżu mariny. Po bagro...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie