Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Niektóre przedszkola mają już działać od 6 maja. Wszystko zależy od możliwości przygotowania placówek

Radosław Konczyński
Fot. Pixabay
Wszystko wskazuje na to, że dwa-trzy prywatne malborskie przedszkola mogą się otworzyć już nawet 6 maja. W przypadku innych, w tym samorządowych, pojawia się termin 11 maja. Z kolei z Przedszkola Pod Kasztanami płyną wielkie obawy na temat "luzowania obostrzeń" przez rząd.

Z powodu epidemii koronawirusa wszystkie żłobki, przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołąch są obecnie nieczynne. Ale rząd zezwolił na otwieranie placówek od 6 maja 2020 r. dla dzieci rodziców niezbędnych do pracy, według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wygląda na to, że samorządowe placówki z powiatu malborskiego nie przyjmą dzieci od 6 maja. Burmistrz Malborka Marek Charzewski jako dużo bardziej prawdopodobny termin podaje 11 maja.
- To realny termin, do którego będziemy gotowi. Będziemy też wiedzieli, jakie jest zapotrzebowanie na opiekę w przedszkolach i żłobku. Na tę chwilę trudno powiedzieć, jaki będzie odzew rodziców – mówi Marek Charzewski.

Samorządowe placówki w gminach

Podobną datę, jak władze Malborka, przyjmują w gminie Lichnowy.
- Dyrektorzy szkół wrzucili informacje na swoje strony internetowe. Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami. Ruszymy nie wcześniej niż 11 maja, bo nie można tego robić na wariackich papierach. Szkoły przecież trzeba przygotować, transport zorganizować, więc muszę porozmawiać z przewoźnikiem – mówi Jan Michalski, wójt Lichnów.

W gminie Malbork oddziały przedszkolne działają w dwóch podstawówkach.
- Od 6 maja z dużą dozą pewności nie uruchomimy naszych oddziałów. W pierwszej kolejności panie dyrektorki muszą opracować procedury. Wtedy zrobimy ankietę, ile osób jest chętnych – wyjaśnia z kolei Marcin Kwiatkowski, wójt gminy Malbork

W Miłoradzu wójt w poniedziałek (4 maja) będzie miał w tej sprawie odprawę z dyrektorami dwóch gminnych szkół i przedszkola.
- Ale odbyły się już konsultacje telefoniczne z rodzicami. Dzieci nie ma aż tak dużo, żeby nie można było obdzwonić ich opiekunów. Wstępnie wiemy, że gros rodziców obawia się puszczenia dzieci do placówek, więc z dyrektorami musimy jeszcze ustalić, ilu jest chętnych – mówi Arkadiusz Skorek, wójt Miłoradza.

- Podjąłem decyzję, że otwieramy, ale jeszcze będę się konsultował z panią dyrektor przedszkola. Jeśli wymogi sanitarne będą spełnione, to będę chciał je otworzyć – tłumaczy natomiast Marek Szczypior, wójt Starego Pola.

Termin zostanie jeszcze ustalony. Podobnie jak w gminie Nowy Staw, gdzie przedszkole i klub malucha działają w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

- Pan dyrektor w najbliższych dniach ma rozeznać się, ilu rodziców chce posłać dzieci. Wtedy będziemy wiedzieli, jak przygotować obiekty do wymogów sanitarnych. Poza tym, czekam też na bardziej szczegółowe wytyczne, ale robimy wszystko, żeby zgodnie z reżimem sanitarnym dla dobra społeczności uruchomić przedszkole – mówił nam Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu, jeszcze przed opublikowaniem tych zaleceń przez GIS.

Teraz wiadomo już więcej. Główny inspektor sanitarny wydał całą listę wytycznych dla organów prowadzących przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i miejsca opieki dla dzieci do lat 3.

Żłobki, przedszkola, oddziały przedszkolne. Niektóre zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

  • Do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
  • Nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia lub istotnymi problemami zdrowotnymi.
  • Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.
  • Jedna grupa dzieci może przebywać w wyznaczonej i stałej sali. W grupie może przebywać do 12 dzieci, a w uzasadnionych przypadkach ta liczba może być zwiększona maksymalnie o 2 osoby. Do grupy mają być przyporządkowani ci sami opiekunowie.
  • Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć w tej sali nie może być mniejsza niż 4 m kw. na 1 dziecko i każdego opiekuna.
  • Z sali należy usunąć przedmioty, których nie da się skutecznie uprać i zdezynfekować (np. pluszaki).
  • Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę. Regularne czyszczenie, dezynfekowanie powierzchni w sali, pozostałych pomieszczeniach, na placu zabaw.
  • Opiekunowie (zdrowi!) mogą wchodzić tylko do przestrzeni wspólnej, zachowując zasadę: 1 rodzic z dzieckiem na 15 m kw.
  • Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego (1 termometr na 1 grupę).
  • Należy uzyskać zgodę opiekunów prawnych na zbadanie temperatury dziecku, jeśli wystąpią u niego niepokojące objawy.
  • Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy powinni być zaopatrzeni w środki ochrony osobistej – środki ochrony osobistej, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem.

Prywatne przedszkola w Malborku

W oparciu o te wytyczne niektóre prywatne placówki w Malborku już wyznaczyły termin powrotu dzieci. Przedszkole Krasnal przy ul. Chopina będzie działało już od 6 maja. Dyrekcja zapewnia, że dopełni wszelkich starań i wdroży niezbędne procedury do możliwie najbardziej bezpiecznego funkcjonowania w okresie epidemii COVID-19. Do 5 maja rodzice zostaną poinformowani drogą elektroniczną o ustalonych zasadach, ale wcześniej muszą zadeklarować, czy dziecko będzie korzystało z opieki stacjonarnej, czy nadal z przedszkola online.

Bratek przy ul. Derdowskiego i Bratek Południe też chcą ruszyć 6 maja.

- Cieszymy się, że zasypujecie nas pytaniami o możliwość powrotu do przedszkola. Prosimy jednak o cierpliwość - natychmiast podjęliśmy prace nad wprowadzeniem rozwiązań zapewniających możliwe maksymalne bezpieczeństwo dla dzieci i pracowników, już wkrótce poinformujemy Was o szczegółach. Powrót do przedszkola w pierwszej kolejności będzie dotyczył dzieci rodziców, którzy nie mogą zapewnić przedszkolakom opieki. W tej chwili rozpoczynamy w budynkach kolejną dezynfekcję – poinformowało Przedszkole Bratek na swoim profilu na Facebooku.

Czerwony Kapturek przy ul. Bema zostanie otwarty najwcześniej 11 maja, bo jak wyjaśnia dyrekcja, „związane jest to z koniecznością opracowania i wdrożenia procedur w związku z reżimem sanitarnym”. 11 maja także Przedszkole Tęcza przy ul. 17 Marca chce przyjąć dzieci rodziców, którzy są niezbędni w pracy.

Dyrekcja Przedszkola Pod Kasztanami przy ul. Zielenieckiej poinformowała, że „w obliczu wielu wątpliwości” i „poczuciu jak największej odpowiedzialności za zdrowie dzieci i ich rodziców oraz zdrowie pracowników pracowników i ich rodzin” placówka będzie zamknięta do czasu opracowania szczegółowych procedur bezpieczeństwa sanitarnego.

Na profilu przedszkola na Facebooku został też udostępniony komunikat Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, które apeluje, by zostawić dzieci w domach, nie otwierać żłobków i przedszkoli.
 
- Swój apel argumentują tym, że zbyt mało wiemy jeszcze o COVID-19, aby ryzykować wystąpienie dużych ognisk choroby dzięki nosicielstwu bezobjawowemu, które jest charakterystyczne dla dzieci. Nie wiemy w ogóle, jaki procent społeczeństwa jest nosicielami wirusa, a także jaki jest poziom przeciwciał u ozdrowieńców i czy ich odporność jest czasowa czy trwała. Te wszystkie argumenty obecnie wybrzmiewają w dyskusji publicznej. Wydaje się też, że niewielu rodziców zdecyduje się posłać dziecko do placówki, nawet jeśli będzie otwarta już 6 maja – można przeczytać na profilu Przedszkola Pod Kasztanami.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto