Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Burmistrz apeluje, by się szczepić, a szkoła - by nosić maseczki

Anna Szade
Anna Szade
Pixabay
Ministerstwo Zdrowia podało, że minionej doby (21 października) w powiecie malborskim potwierdzono 15 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba osób objętych kwarantanną, czyli zdrowych, ale po możliwym kontakcie z zakażonymi, zbliża się do 500.

Raporty Ministerstwa Zdrowia z ostatnich dni zaczynają wyglądać niepokojąco. W Malborku, jak się dowiedzieliśmy, pojedyncze przypadki zakażeń zdarzają się w niektórych szkołach. Urząd Miasta działa normalnie.

- Na razie żadnych obostrzeń nie wprowadzamy. Czekamy na rządowe wytyczne – mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Do zmiany sposobu pracy zmuszone były władze gminy Stare Pole. Po potwierdzeniu zakażenia u pracownika urząd przeszedł na zdalny kontakt z mieszkańcami.

Stan mobilizacji daje się zauważyć w placówkach oświatowych. Na przykład dyrekcja Zespołu Szkół i Przedszkola w Miłoradzu wydała komunikat, w którym prosi o "współpracę w zakresie wypracowania nawyku noszenia maseczek w szkole".

Uczniów, nauczycieli i pracowników jest bardzo dużo, więc zachowanie dystansu jest utrudnione. Niestety, duża grupa uczniów lekceważy nasze ustalenia dotyczące noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych. Wspólny front w sprawie osłaniania ust i nosa w szkole, kościele, sklepach i transporcie publicznym to sprawa wzajemnej odpowiedzialności za nasze zdrowie. Dlatego bardzo prosimy o zwracanie swoim dzieciom uwagi w tym zakresie i pilnowanie, aby były wyposażone w maseczkę - informuje dyrekcja ZSiP w Miłoradzu.

Kolejna akcja szczepień w Malborku

Maseczki w sklepach, autobusach, pociągach, urzędach itp., to jedno, natomiast władze Malborka najbardziej skupiają się obecnie na promowaniu szczepień przeciw koronawirusowi.

To, że się zarażamy, to normalne, każdy musi się z tym wirusem zetknąć. Ale bardzo ważne są szczepienia, by nie zablokować służby zdrowia. Nie każdy, kto zachoruje, a jest zaszczepiony, będzie musiał trafić do szpitala, bo przebieg choroby bywa na tyle łagodny, że można ją przejść w domu – tłumaczy burmistrz Charzewski.

W sobotę (23 października) od godz. 9 do 16 w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Malborku (Szkoła Podstawowa nr 5) na Osiedlu Południe będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19 preparatem Jannsen firmy Johnson&Johnson; dla chętnych dostępna też będzie trzecia dawka preparatu Pfizer.

W szczepieniach będą mogły wziąć udział wyłącznie osoby pełnoletnie. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Trzeba mieć z sobą dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.

- Zachęcamy, by mieszkańcy się szczepili, bo zakażenia nas nie ominą. Nie da się ukryć przed wirusem, on będzie z nami przez następne setki lat i pewnie będzie mutował co roku. Ważne, by było podobnie jak z grypą, tylko część wyląduje w szpitalu z powodu ewentualnych powikłań – podkreśla Marek Charzewski.

Jesteś objęty kwarantanną? Zainstaluj obowiązkową aplikację

Z kolei policja przypomina o aplikacji „Kwarantanna domowa”, która powstała, aby kontrolować miejsca pobytu osób przebywających na kwarantannie, a jednocześnie wspierać je w tych trudnych chwilach. Jest ona dostępna do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store (na pulpicie telefonów).

- Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do naszej aplikacji. Następnie osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa" - przypomina asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork.

Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że dane są w policyjnej bazie i że można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Należy ją aktywować po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.

W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym
Co ważne, aplikacja nie zastępuje kontroli bezpośredniej, a jedynie ją uzupełnia. Wizyty policji można się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny.

Z obowiązku korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa" zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Można je złożyć telefonicznie 22 165 57 44.

Jeśli nie możecie zadzwonić, wypełniony druk przekażcie policji. Wzór oświadczenia znajdziecie na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa.

Koronawirus w powiecie malborskim. Raport 15.04.2022 r. Nowe...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto