Powiat malborski. Rozbudowa drogi krajowej nr 22. Za wysokie oferty na odcinek Knybawa-Gnojewo, trwają prace między Cisami i Malborkiem

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Kierowcy korzystający z drogi krajowej nr 22 między Malborkiem a Cisami już dawno zdążyli zauważyć, że trwa tam przebudowa, a z nią wiążą się utrudnienia. Tymczasem GDDKiA jest w trakcie rozstrzygania przetargów na dwa większe odcinki „22” w powiecie malborskim.

Przy wjeździe do Malborka od strony Tczewa obecnie trzeba odstać kilka, czasem kilkanaście minut w korkach. Wszyscy, którzy się spieszą, powinni doliczyć ten czas, by się nie denerwować. Tuż za rogatkami miasta w kierunku miejscowości Cisy ruch na odcinku kilkudziesięciu metrów odbywa się jednym pasem. Auta puszczane są wahadłowo.

Przypomnijmy, że rozbudowa drogi krajowej nr 22 między Malborkiem a Cisami obejmuje odcinek ok. 1,4 km. Na całej długości powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, która zostanie poprowadzona od strony Kałdowa (czyli po lewej, patrząc w kierunku Malborka) i połączona z ciągiem już istniejącym w granicach miasta. Zostanie także skorygowana istniejąca sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Tczewską.
Jednym z głównych celów inwestycji jest wzmocnienie jezdni i budowa kanału technologicznego.

Przebudowa tego odcinka ma potrwać do listopada 2022 r. i kosztować ok. 9,9 mln zł. Inwestycję wykonuje firma Strabag, która w przetargu zaproponowała nawet cenę niższą o niespełna 100 tys. zł od tego, co planowała wydać GDDKiA.

Realia gospodarcze od tamtej pory się zmieniły, o czym mogą świadczyć ostatnie przetargi na rozbudowę dwóch innych odcinków DK 22 w powiecie malborskim. Niedawno pisaliśmy o otwarciu ofert na odcinek Malbork – granica województwa pomorskiego (ok. 10,2 km). GDDKiA chciała wydać ok. 158,1 mln zł, ale najtańsza z pięciu ofert jest za droga o ponad 17 mln zł. Przetarg jeszcze nie został rozstrzygnięty.

Teraz podobna sytuacja jest również w postępowaniu na wyłonienie wykonawcy robót przy rozbudowie „22” między Knybawą a Gnojewem. Oferty zostały otwarte pod koniec kwietnia. Te rozbieżności między cenowymi oczekiwaniami inwestora i firm są mniejsze, ale i odcinek jest krótszy, bo blisko 6-kilometrowy. GDDKiA zamierza przeznaczyć ok. 110,6 mln zł, tymczasem potencjalni wykonawcy chcą za wykonanie zadania:

  • PORR – 115 465 806,82 zł;
  • konsorcjum firm Polimex Infrastruktura (lider), Polimex Mostostal i Polbud Pomorze (partnerzy) – 120 838 860,63 zł;
  • Budimex – 122 024 819,35 zł;
  • konsorcjum firm NDI (lider) i NDI Sopot (partner) – 126 441 029,55 zł;
  • konsorcjum firm Rubau Polska (lider) i Poltores (partner) – 142 361 374,65 zł;
  • Strabag – 157 710 114,08 zł.

Przypomnijmy, że między Knybawą (mostem na Wiśle) a Gnojewem zostaną rozebrane dotychczasowe płyty betonowe i w to miejsce wybudowana będzie nowa konstrukcja drogi.

- Na jej dwóch odcinkach przekrój trasy będzie miał układ 2+1, tj. po dwa pasy w jednym kierunku i jeden pas w przeciwnym, by umożliwić bezpieczne wyprzedzanie innych pojazdów. Zostaną również przebudowane skrzyżowania. W Kończewicach na skrzyżowaniu z drogami do Mątów i Lisewa Malborskiego będzie zainstalowana sygnalizacja świetlna. Dla zapewnienia skomunikowania przyległych terenów powstaną drogi serwisowe. W projekcie nie zapomnieliśmy również o pieszych i rowerzystach, wzdłuż całego odcinka zostanie zbudowana ścieżka pieszo-rowerowa – przypomina Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA.

Przy drodze zostanie przebudowany układ odwodnienia, oświetlenia drogowego oraz zbudowany kanał technologiczny. Przebudowane zostaną przepusty pod „krajówką”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie