Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Spis powszechny w liczbach. Jak przez lata zmieniało się wykształcenie mieszkańców? Ależ okazali się ambitni!

Anna Szade
Anna Szade
Ależ tu się zmieniło! Dzięki spisom powszechnym można prześledzić, jak zmieniał się poziom wykształcenia mieszkańców powiatu malborskiego. W naszej galerii można się z tym dokładnie zapoznać, nawet w przypadku najmniejszych miejscowości. W czwartek (1 kwietnia 2021 r.) rozpocznie się najnowsze badanie. Ciekawe, co pokaże.

Narodowy Spis Powszechny 2021 realizuje Główny Urząd Statystyczny. Potrwa od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r.

Spisy powszechne są istotnymi momentami w życiu narodu, kiedy państwo pyta swoich obywateli „ilu nas jest”, „kim jesteśmy”, „jak żyjemy” oraz o inne istotniejsze informacje związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. W ocenie organizacji międzynarodowych spisy są jednymi z największych przedsięwzięć organizacyjnych mobilizujących narody w czasach pokoju – czytamy na stronach GUS.

Powiat malborski. Jak zmieniała się społeczność?

Nim spisowa machina się rozkręci, przyjrzyjmy się, jak było dawniej. Na podstawie danych zgromadzonych przez GUS w poprzednich spisach powszechnych można przyjrzeć się Polakom z bliska i zobaczyć, jak się zmieniali. Ze względu na ogrom informacji mało jest tych opisujących ludność danego powiatu, większość to zbiorcze tablice opisujące rozmaite dziedziny życia.

Odszukaliśmy jednak zestawienia, dzięki którym można zaobserwować, jak zmieniał się poziom wykształcenia mieszkańców powiatu malborskiego. Dzięki opublikowanym zestawieniom można przyjrzeć się społecznościom poszczególnych. To trochę tak, jakby zajrzeć przez szybę do mieszkań sąsiadów. Jeśli ostro „zakuwali”, mają teraz dyplom wyższej uczelni czy choćby maturę.

Na przykład w niewielkim Kąciku w gm. Nowy Staw w 1970 r. nie było nikogo, kto miałby wyższe wykształcenie. Najwięcej było natomiast mieszkańców z wykształceniem podstawowym. Z kolei wykształcenie średnie miało 6 mieszkańców, a zasadnicze zawodowe – 5.
Te proporcje zmieniały się przez lata. W 1988 r. był już jeden absolwent wyższej uczelni, 11 legitymowało się średnim wykształceniem, 4 – zawodowym, a 22 – podstawowym.
W XXI wieku, a dokładnie w 2002 r. wyższym wykształceniem mogło pochwalić się 5 mieszkańców, 9 – średnim, 9 – zawodowym, 15 – podstawowym.

Tabele nie kłamią. Mieszkańcy korzystają z edukacji

Pytania o to, na jakim etapie zakończyło się edukację padały podczas wszystkich spisów powszechnych. Przygotowaliśmy dane dotyczące powiatu malborskiego, miast i gmin na podstawie tabel zatytułowanych "Ludność w wieku 15 lat i więcej według poziomu wykształcenia oraz powiatów, gmin i miejscowości statystycznych". Sprawdziliśmy, jak to było w roku 1970, 1978, 1988, 2002. Jeśli chodzi o 2011 r., to dane dotyczą tylko całego powiatu.
Kto ciekawy, niech zajrzy do naszego zestawienia. Naprawdę robi wrażenie i pokazuje, jak ambitni są mieszkańcy i przez kolejne dekady podnoszą swoje kwalifikacje.

Narodowy Spis Powszechny. Dlaczego państwo regularnie zagląd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto