Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Święto Trzech Król w czasie pandemii. Skąd wziąć święconą kredę do oznaczenia drzwi domów?

Anna Szade
Anna Szade
Archiwum
6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Wierni zwyczajowo umieszczają na drzwiach do swoich domów napis K+M+B wykony poświęconą podczas mszy świętej kredą. W czasie pandemii wiele osób nie chodzi do kościołów. Co w takiej sytuacji zrobić, podpowiada rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Na Wschodzie uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzona 6 stycznia znana była już w III w. Na Zachodzie pojawiła się sto lat później. Święto Trzech Króli związane jest z narodzeniem Chrystusa. Ewangelia św. Mateusza mówi o Magach lub – według innych tłumaczeń – Mędrcach ze Wschodu, którzy idąc za gwiazdą przybyli do Jerozolimy i Betlejem szukając nowo narodzonego króla żydowskiego.

Dary Mędrców. Nie każdy wie, co symbolizują

Mędrcy, którzy przybyli do Jezusa złożyli dary. Wedle tradycji były nimi: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – godności kapłańskiej, mirra – symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela. Jednocześnie był to wyraz wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka (mirra), prawdziwego Boga (kadzidło) oraz króla (złoto).

Zwyczaje na Trzech Króli. Przetrwały całe lata

Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia podczas mszy świętych kredy, kadzidła i wody. Wodą święconą kropiło się domy, a spalane kadzidło świadczyło że jest on miejscem modlitwy.

Najbardziej znany jest napis kredą na drzwiach.

Drzwi naszych domów lub mieszkań oznaczamy cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2021) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2021), co możemy również przetłumaczyć jako +Christus mansionem benedicat+ (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom) - wyjaśnia ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Oficjalna wykładnia Kościoła katolickiego w kwestii oznaczania kredą drzwi domów i mieszkań, która jest zawarta w „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, opublikowanym 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Świętowanie w czasie pandemii. Jak sobie radzić?

Święto Trzech Króli w tym roku ma nieco innych charakter. Z powodu reżimu sanitarnego nie wszyscy będą mogli uczestniczyć we wspólnej modlitwie w kościołach. Skąd wziąć kredę? Oto interpretacja władz kościelnych.

Pomimo obostrzeń związanych z pandemią i utrudnionego dostępu do liturgii, postarajmy się i w tym roku oznaczyć pobłogosławioną kredą drzwi naszych domów, pisząc K+M+B lub C+M+B. Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć w Eucharystii w Uroczystość Objawienia Pańskiego z powodu pandemii, może użyć do oznaczenia drzwi kredy przyniesionej z kościoła w roku ubiegłym – podpowiada ks. Leszek Gęsiak SJ.

Święto Trzech Króli od 2011 r. jest dniem wolnym od pracy.

Malbork. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta [ZDJĘC...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto