Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Szlachetna Paczka 2021. Wciąż można wybrać osoby lub rodziny, które potrzebują pomocy. Czasu jest coraz mniej

Anna Szade
Anna Szade
www.szlachetnapaczka.pl
Wciąż można wybrać potrzebujących, dla których przygotuje się Szlachetną Paczkę w ramach tegorocznej akcji. W powiecie malborskim jest jeszcze 7 rodzin potrzebujących wsparcia. Zegar tyka, bo paczki muszą być gotowe do 11-12 grudnia.

Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce. Akcję zainicjowało Stowarzyszenie Wiosna w 2001 r.

Szlachetna Paczka to nie zestaw nic nie znaczących kilku upominków, ale prawdziwe prezenty. To zaangażowanie grupy wrażliwych ludzi, o paczkę przeważnie robią średnio 24 osoby, które są wrażliwi na innych i chcą podzielić się z tymi, którzy mają trudniej – podkreślają wolontariusze.

Wciąż można wybrać osobę lub rodzinę z powiatu malborskiego, którym można pomóc. Lista znajduje się na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl.
Oto, lista osób, którym jeszcze można pomóc:

  • Pan Dawid z Malborka przez wiele lat pracował jako magazynier. Mieszkał w tym czasie z rodzicami, żyło im się dobrze. Trudnym momentem w życiu pana Dawida była śmierć taty, a rok później śmierć mamy. Choć minęło już kilka lat, pustka wciąż pozostaje, a samotność bardzo doskwiera. Do tego doszły u pana przewlekłe schorzenia, które nie pozwalały na wykonywanie pracy zawodowej. 3 kluczowe potrzeby: rower stacjonarny, kurtka, żywność.
  • Pani Teresa z Malborka jest samotną schorowaną osobą. Wcześniej pani prowadziła gospodarstwo domowe i wychowywała dzieci, a mąż pracował. Od śmierci męża mieszka jednak sama w domu, gdzie jest zdana wyłącznie na siebie. Jedyną pomocą dla pani Teresy jest jej syn Marek, który przyjeżdża w odwiedziny oraz zawozi panią Teresę do lekarza. Kilka lat temu pani wzięła pożyczkę, aby wyremontować stary dom. 3 kluczowe potrzeby: kuchenka gazowa, żelazko, kozaki zimowe.
  • Pani Paulina wraz z mężem Karolem i dwójką dzieci: Marcelem i Julią prowadzi gospodarstwo rolne w Nowym Stawie. Przynosi ono minimalny dochód, trudno więc utrzymać się z niego 4-osobowej rodzinie. Wcześniej kobieta pracowała zawodowo i rodzina miała do dyspozycji jej pensję, ale choroba męża sprawiła, że pani Paulina musiała zrezygnować z pracy i pomóc mężowi w pracy na roli. 3 kluczowe potrzeby: żywność, środki czystości, opał - węgiel 1 tona.
  • Pan Gabriel z żoną Martyną z Malborka nie mieli życia jak z bajki. Pan pracował przy swoim gospodarstwie, a pani Martyna zajmowała się domem. Cieszyli się codziennością i swoją obecnością. Lecz kilka lat temu u pana wykryto raka płuc, którego nie da się operować, a z czasem okazało się, że pan cierpi również na miażdżycę nóg. Rodzina w każdy sposób próbowała szukać pomocy. 3 kluczowe potrzeby: opał (węgiel), środki czystości, żywność.
  • Pan Andrzej z partnerką Katarzyną z Malborka. Pan Andrzej w latach osiemdziesiątych utracił nogę w wypadku. Od tamtej pory jego życie legło w gruzach. Przed wypadkiem miał pracę i dobre wynagrodzenie. Niestety, po zdarzeniu nie mógł już pracować, zwłaszcza, że w tamtych czasach infrastruktura nie była zupełnie przystosowana dla osób na wózku. Tak mijały mu lata na rencie, ale życie drożało, a renta się nie podnosiła. 3 kluczowe potrzeby: opał (węgiel - pół tony), odzież i obuwie, żywność.
  • Pani Mariola z Malborka jest mamą sześciorga dzieci. Troje z nich jest już dorosłe i ma własne rodziny. Pozostała trójka uczęszcza do szkoły podstawowej i mieszka razem z panią Mariolą. Kobieta kilka lat temu odeszła od męża, który stosował wobec niej przemoc. W przeszłości pełniła też ważne funkcje społeczne i publiczne, pracowała dorywczo oraz udzielała się charytatywnie wśród lokalnej społeczności. 3 kluczowe potrzeby: opał (węgiel, drewno), odzież, żywność.
  • Pan Michał i pani Marta z synem z Malborka. Obydwoje do niedawna pracowali i byli zadowoleni zarówno z pracy, jak i zarobków. Żyło im się bardzo dobrze, lecz przez wykrytą chorobę związaną z układem naczyniowym pana Michała musieli odejść z firm, aby móc poprawić swoją sytuację zdrowotną. Pani Marta została opiekunem swojego męża. Pan Michał ma trudności z oddychaniem, krążeniem krwi, szybko się męczy, dlatego jego żona musi być stale przy nim i nie może na ten moment podjąć pracy. 3 kluczowe potrzeby: opał (węgiel), żywność, środki czystości.

Chcesz pomóc? To najważniejsze, bo dalsze kroki wcale nie są takie trudne. Oto, co trzeba zrobić:

  1. Wybrać potrzebującego lub rodzinę, którym chce pomóc.
  2. Zebrać grupę osób, z którą przygotuje paczkę. Dbając o bezpieczeństwo, można zrobić to online.
  3. Zgromadzić przedmioty z listy potrzeb wybranej osoby lub rodziny.
  4. Zapakować paczki i przywieźć do wyznaczonego magazynu w dniach 11-12 grudnia 2021 r.

Czasu, jak widać, jest coraz mniej, bo tych kilkanaście dni minie bardzo szybko. Warto więc skrzyknąć się w większej grupie.

Zrobienie paczki nie jest skomplikowane! Szlachetną Paczkę robią szkoły, firmy, przyjaciele czy studenci z jednego roku studiów. Nie zostawiamy nikogo bez pomocy. Każdy, kto wybiera rodzinę i chce przygotować Szlachetną Paczkę, dostaje kontakt do wolontariusza, opiekuna danej rodziny – zapewnia Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki.

Nie trzeba spełnić wszystkie potrzeby, które wyliczone są przy potrzebujących wsparcia. Jak radzi stowarzyszenie, należy spełnić minimum 3 główne potrzeby, które są wyróżnione na profilu rodziny. Są one dla niej najpilniejsze i dzięki ich otrzymaniu rodzina będzie mogła spokojnie przeżyć najbliższy czas. Wiadomo, im więcej potrzebnych produktów się zapewni, tym lepiej. Dzięki temu będą mogli zaoszczędzić pieniądze m.in. na uregulowanie rachunków czy zakup leków.

Powiat malborski. Finał Szlachetnej Paczki 2020. Pomoc do po...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto