Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. To siedem zawodów, w których łatwo pracy się nie znajdzie. Powstał barometr profesji na 2021 r.

Maria Sosna
Jakich specjalistów jest za dużo na rynku pracy w powiecie malborskim według prognozy potrzeb w 2021 r.? Barometr zawodów przygotowany na zlecenie resortu pracy może pozbawić złudzeń na znalezienie zatrudnienia. Sprawdź, czy jesteś na tej liście, bo może zdążysz się przebranżowić.

Politycy czasami radzą wyborcom, gdy ci skarżą się na swój los, by... zmienili pracę czy w ogóle profesję. Ale czym kierować się przy wyborze nowej drogi? Barometr zawodów, który powstaje z inspiracji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, to jednoroczna prognoza zapotrzebowania na pracowników określonych branż. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

Prognoza zawodów w powiecie malborskim na 2021 r. Kto ją tworzy?

Raport na temat zawodów powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach.
Uczestnikami badania są pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy. W przypadku Malborka i powiatu to Powiatowy Urząd Pracy.
Wszyscy odpowiadają na pytania, jak może zmienić się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku, czy będzie ono rosnąć, maleć czy pozostanie bez zmian. Na postawie dostępnych danych określają, czy wystąpi deficyt poszukujących pracy czy ich nadwyżka, czy może popyt i podaż zrównoważą się.

Na lokalnych rynkach pracy od dłuższego czasu utrzymuje się przewaga zawodów tzw. nadwyżkowych. Dlatego lepiej wiedzieć, na jakie profesje nie ma zapotrzebowania. Brak perspektyw na pracę może pomóc w decyzji o konieczności przekwalifikowania się.

Komu nie będzie łatwo znaleźć pracę? W nadmiarze jest ekonomistów

Ekonomiści to jeden z przykładów zawodu, w którym występuje nadmiar poszukujących zatrudnienia w powiecie malborskim. Nawet jeśli ktoś zdecydowałby się dojeżdżać do pracy, albo nawet zmienić miejsce zamieszkania, byle tylko pracodawca zechciał docenić jego kompetencje, to i tak nie ma szans. Prognoza dla ekonomistów jest zła nie tylko w powiecie malborskim, nie tylko w regionie, ale w całej Polsce.

Ta sytuacja nie jest nowa. Od 2016 r., gdy tworzony jest barometr zawodów, przedstawicielom tej profesji nie jest łatwo. Tylko w 2019 r. nie było ich w nadmiarze na rynku pracy.

To przekłada się na liczbę zarejestrowanych bezrobotnych z ekonomicznym wykształceniem. Według danych zgromadzonych na barometrzawodow.pl na koniec pierwszego półrocza 2020 r. spośród wszystkich 1986 bezrobotnych w powiecie malborskim było 51 ekonomistów, z czego 45 to kobiety. Niektórzy zostali zakwalifikowani jako długotrwale bezrobotni, a było ich 23. A jeśli chodzi o wiek, to do 30 roku życia w rejestrze PUP była 1 osoba, a powyżej 50 roku życia – 13 osób.

Sprawdź, jakie jeszcze zawody są notowane jako nadwyżkowe w powiecie malborskim. Więcej informacji na barometrzawodow.pl.

Jest praca w Malborku i okolicach. W PUP do wyboru wiele now...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto