Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Uchodźcy z Ukrainy będą potrzebować mieszkań, ubezpieczenia zdrowotnego, pracy i opieki nad dziećmi. Na co mogą liczyć?

Anna Szade
Anna Szade
Setki uchodźców przekraczają granicę w Medyce. Szukają schronienia w Polsce.
Setki uchodźców przekraczają granicę w Medyce. Szukają schronienia w Polsce. Krzysztof Kapica
Ubezpieczenie zdrowotne, praca i opieka nad dziećmi to kolejne powody do zmartwień dla uchodźców, którzy opuszczają Ukrainę objętą wojną i osiedlą się w Polsce. Sprawdzamy, na co mogą liczyć ci, którzy przybędą do naszego powiatu. Czy na tym etapie tu, na miejscu, jesteśmy skupieni głównie na pomocy materialnej?

Jak odnaleźć się w obcym kraju, nawet jeśli już przed przekroczeniem granicy ukraińsko-polskiej wiadomo, że spotka się przyjaciół? Na zdjęciach w mediach widzimy głównie kobiety z dziećmi, ale i osoby starsze, które uciekają przed wojną. Młodsi mężczyźni zostają bronić ojczyzny przed najeźdźcą. Są też takie ukraińskie rodziny, której część członków pracuje już w Polsce, a teraz, w związku ze zbrojnym konfliktem, sprowadzają tu bliskich, często w trosce o ich życie.
Dla nich ważne jest, by dotrzeć bezpiecznie i znaleźć dach nad głową. A co potem? Na dzisiaj trudno przewidzieć, ile potrwa wojenna rzeczywistość na Ukrainie. A przecież trzeba będzie opłacić rachunki, mieć za co nakarmić dzieci. A co z opieką medyczną? Sprawdzamy, na co mogą liczyć osoby, które szukają u nas schronienia.

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy. Mogą z niej korzystać bez obaw o wysokie opłaty?

Dla wielu osób, które uciekają z Ukrainy, strach nie kończy się na granicy. Martwią się zwłaszcza ci, którzy potrzebują pomocy medycznej. Ale Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja: obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala, należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej.
Dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Potwierdza to Piotr Szwedowski, etatowy członek Zarządu Powiatu, który mówi, że dla uchodźców nie zabraknie opieki medycznej.

Malborski szpital i przychodnie są już na to przygotowane. Trwają prace nad rozwiązaniami prawnymi na szczeblu rządowym w kwestii rozliczeń świadczeń medycznych, ale NFZ przekazał nam informację, że uchodźcy już teraz będą traktowani tak samo jak polscy pacjenci – tłumaczy Piotr Szwedowski.

Co ważne, dotyczy to nie tylko powiatowych placówek medycznych, ale wszystkich, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Dlatego, jeśli trafi do nich ukraiński uchodźca:

  • nie powinno mu się odmawiać mu pomocy;
  • nie powinno się odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy;
  • nie powinno się domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia czy wystawiać za nie faktury;
  • powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.

Zmiany w prawie przygotowywane przez rząd, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do RP w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, mają obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Praca dla ukraińskich uchodźców. Jak zrobić to legalnie?

Powiatowy Urząd Pracy w Malborku poinformował, że każdy obywatel Ukrainy może skorzystać z bezpłatnej pomocy w znalezieniu pracy, przede wszystkim przez pośrednictwo pracy oraz przez poradnictwo zawodowe.
Uzyskanie pomocy możliwe jest przez bezpośrednią wizytę w urzędzie pracy lub w formie zdalnej poprzez kontakt telefoniczny z urzędem pracy lub infolinią „Zielona Linia” nr tel. 19524. Jest też dostępna strona publicznych służb zatrudnienia wersji językowej dla obywateli Ukrainy, wystarczy kliknąć TUTAJ.

Kto zwróci się do malborskiego PUP, może otrzymać wsparcie w wyborze odpowiedniego zawodu, zmianie kwalifikacji, podjęciu pracy, zbadaniu swoich kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych, zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej.
Obywatel Ukrainy może również zarejestrować się w „pośredniaku” jako osoba bezrobotna.
Wtedy będzie mógł korzystać z pełnego katalogu form pomocy, a obejmuje on m.in.:

  • szkolenia zawodowe,
  • dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej,
  • refundację zatrudnienia, np. poprzez prace interwencyjne, roboty publiczne itd.,
  • zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania do i z miejsca pracy,
  • refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną, itd.

Malborski PUP zachęca też lokalnych pracodawców do składania ofert zatrudnienia dla obywateli Ukrainy. Warto pamiętać, że wśród uchodźców dominują kobiety, więc propozycje pracy powinny być dopasowane do ich możliwości. Kto byłby w stanie przyjąć do firmy uciekających przed wojną Ukraińców, może to zgłosić, korzystając z poczty elektronicznej na adres: [email protected] lub osobiście w pokoju nr 16 , I piętro.
Warto wiedzieć, że obecnie, by zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy, trzeba uzyskać dla niego jeden z dokumentów, tj. zezwolenie na pracę lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy.
Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy można otrzymać w PUP w ciągu 7 dni na 24 miesiące. Aby uzyskać zezwolenie na pracę do trzech lat, trzeba zwrócić się do wojewody pomorskiego. Cała procedura może zająć ok. 30 dni

W razie pytań pracownicy malborskiego „pośredniaka” zachęcają do kontaktu telefonicznego. Dzwonić można pod nr tel. 55 5550095 oraz 55 5550195.

Dla dzieci i młodzieży. Co oferują placówki w Malborku i okolicach?

A co z dziećmi? Przecież nie zostaną same, gdy rodzice pójdą do pracy. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało materiały dla rodziców przybywających na Ukrainie, w których podpowiada, co trzeba zrobić, by zapisać dziecko do szkoły. Informacje zostały opracowane w języku polskim i ukraińskim. Można je znaleźć TUTAJ.

Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Według danych MEN, w tym roku szkolnym w polskich placówkach jest ponad 60 tys. Ukraińców, z czego niemal 10 tys. w przedszkolach. Są też w naszych szkołach, bo już wcześniej osiedlili się tutaj.
Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Resort zapewnia, że uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym. 

Pojawiają się już pierwsze lokalne inicjatywy dla uchodźców.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z Ukrainy na bezpłatny kurs podstaw języka polskiego. Zajęcia będą odbywały się we wtorki i czwartki w godzinach 14.30-16 w Szkole Podstawowej w Gminie Malbork, ul. Główna 5 w Kałdowie – zachęcają inicjatorzy lekcji.

Pierwsze i zarazem organizacyjne spotkanie odbędzie się 8 marca (wtorek) o godz. 14.30.
Więcej informacji można uzyskać w szkole, nr tel. 55 647 27 05. Monika Szulkowska udzieli ich po polsku, a Svitlana Zajączkowska po ukraińsku.

A maluszkami, które przybędą z Ukrainy, chce zająć się Przedszkole Niepubliczne Bratek.

Jeśli znacie Ukraińców, którzy potrzebują pomocy w opiece nad dziećmi, przekażcie, że jesteśmy gotowi pomóc. Zapewnimy darmową opiekę, pobyt, wyżywienie i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne ukraińskim dzieciom w wieku od 3 do 6 lat w naszych przedszkolach w Malborku i Prabutach – zaprasza Bratek.

W razie pytań, można dzwonić pod nr tel. 572 776 666.

Gdzie można szukać pomocy? Instytucje podpowiedzą

Wojewoda pomorski uruchomił infolinię dla uchodźców z Ukrainy. Dzwoniąc pod nr tel. 734 117 307, ukraińscy obywatele potrzebujący pomocy mogą uzyskać informacje o:

  • możliwości zakwaterowania na terenie województwa pomorskiego, w obiektach przygotowanych przez wojewodę pomorskiego;
  • adresach placówek Straży Granicznej dla obywateli Ukrainy, którzy mają tzw. nieuregulowany status, np. nie posiadają paszportów lub innego dowodu tożsamości;
  • kwestiach związanych z pomocą medyczną, żywnościową itp.

A lokalnie? Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość dzwoniąc pod nr tel. 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka: poniedziałek, wtorek, czwartek godz. 7.30-15.30, środa 7.30-16.30, piątek 7.30-14.30.
Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Zgodnie z ustaleniami przyjętymi na powiatowym spotkaniu kryzysowym, które odbyło się w poniedziałek (28 lutego), główny punkt zbiórki z powiatu malborskiego znajduje się w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54.
Do odwołania punkt otwarty będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-19, w soboty i niedziele w godzinach 11-17. Lista zapotrzebowania codziennie jest aktualizowana na miejskim profilu na Facebooku Malbork - oficjalny profil miasta. W razie pytań, można dzwonić pod nr tel. 669 990 005.

Prócz pomocy rzeczowej, można też wpłacać dowolne datki na konto Fundacji Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej w Banku Spółdzielczym w Nowym Stawie. Numer konta: 88 8304 0005 0000 3867 2000 0010. W tytule przelewu koniecznie należy umieścić dopisek „Pomoc Ukrainie”. Pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby uchodźców z Ukrainy, którzy będą lokowani w powiecie malborskim.

Malbork. Zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy. Apel o pomoc ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto