Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Uchodźcy z Ukrainy dziękują za serdeczność, z jaką się spotykają. Jedna z grup zorganizowała uroczystą kolację i występy

Anna Szade
Anna Szade
Spośród 1000 uciekinierów z Ukrainy, którzy przebywają w powiecie malborskim, 80 osób cały czas mieszka w zajeździe Groblanka pod Malborkiem. To jedna z największych grup. Podczas uroczystej kolacji z udziałem władz powiatu i gminy Malbork goszczący Ukraińcy podziękowali za okazaną pomoc.

Jak przekazuje Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Malborku, koordynujący pomoc dla uchodźców, w powiecie malborskim przebywa obecnie 1000 uchodźców z Ukrainy.

To stabilna liczba. W zakwaterowaniu indywidualnym mieszkają 572 osoby, pozostali przebywają  w zakwaterowaniu zbiorowym, których pobyt, zgodnie z tzw. ustawą pomocową”, jest finansowany z budżetu państwa – informuje Stanisław Chabel.

Podczas ukraińskiego kryzysu uchodźczego spowodowany rosyjską inwazją na Ukrainę nie brakuje problemów.
- Niestety, są opóźnienia w przekazywania środków finansowych do samorządów, a więc wszystkie strony muszą uzbroić się w cierpliwość – przyznaje Chabel. - Dziękujemy wszystkim przedsiębiorcom i właścicielom za okazaną pomoc.
Największe skupiska mieszkańców z Ukrainy są obecnie w hotelu Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu oraz zajeździe Groblanka w Grobelnie w gminie Malbork.

Mieszkańcy Groblanki zorganizowali uroczystą kolację, podczas której przekazali swoją wdzięczność i podziękowania za okazaną serdeczność i pomoc.

W zajeździe obecnie mieszka 80 osób w tym 30 dzieci. W obiekcie przebywają tylko uchodźcy z Ukrainy, którzy starają się dostosować w nowej rzeczywistości. Nikt nie wie, kiedy będą mogli wrócić do domu, do swoich rodzin. Tęsknota i łzy były widoczne na twarzach – relacjonuje Stanisław Chabel.

Podczas spotkania, w którym m.in. uczestniczył Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski, Marcin Kwiatkowski, wójt gminy Malbork oraz Elżbieta i Roman Pufalowie, właściciele Groblanki, ukraińscy goście zaprezentowali program artystyczny w języku polskim.
- Nie zabrało też popisu akrobatycznego 7-letniej wicemistrzyni Ukrainy. Młoda akrobatka codziennie ćwiczy i nie zaniedbuje swojej sprawności – opowiada dyrektor Chabel.
Najmłodsi przekazali też specjalnie przygotowane rysunki i laurki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Powiat malborski. Uchodźcy z Ukrainy przygotowują się do świąt wielkanocnych. Starosta pojechał z życzeniami

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto