Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Uwaga na oszustów działających metodami "na wnuczka" i "na policjanta"

rk
Oszuści działający metodą „na wnuczka" czy „na policjanta" uaktywnili się na Pomorzu. Niestety, w czwartek (4 sierpnia) seniorzy dali się oszukać i stracili swoje oszczędności. Chociaż to nie działo się w powiecie malborskim, KPP Malbork prosi o ostrożność osoby starsze.

Na szczęście, te czwartkowe sytuacje (4 sierpnia) nie dotyczą powiatu malborskiego, ale licho nie śpi. Oszuści działają falami. Uderzają, potem idą na inny teren i po jakimś czasie wracają. Dlatego policjanci niezmiennie przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od osób starszych pieniądze metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”.

- Pamiętajmy, kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za policjanta, prokuratora, członka rodziny i prosi o pieniądze, na pewno należy być ostrożnym. Policjanci nigdy nie żądają przekazania pieniędzy, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o nie w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że dzwoni oszust, powinniśmy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy skontaktować się z policją dzwoniąc na nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i sprawdzić informację, którą nam przekazano – przypomina podkom. Katarzyna Marczyk z Wydziału Prewencji KPP Malbork.

To warto wiedzieć o oszustach

  • Przestępców nie zadowalają już kwoty pieniędzy posiadane w domu. Stosując metody manipulacji, doprowadzają do sytuacji, że ofiary wypłacają z kont bankowych oszczędności, zaciągają kredyty, zrywają lokaty lub przekazują środki pieniężne na wskazane przez przestępców konta bankowe.
  • Policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś przez telefon będzie mówił, że jest policjantem lub prokuratorem oraz będzie opowiadał o prowadzonej sprawie i potrzebie przekazania pieniędzy – zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie przekazujmy też informacji o posiadanych w domu kosztownościach.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Policja zwraca się z apelem również do osób młodych:

Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą ich oszukać. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z podobną informacją. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Malbork. Oszustwo "na termomiksa" to już plaga. Sprawdź też,...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto