Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski w liczbach. Tak jest, a jak może być? Dane posłużyły do opracowania strategii rozwoju na najbliższe lata

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Zostało mało czasu, ale mieszkańcy powiatu malborskiego mogą jeszcze zabrać głos w sprawie projektu strategii dla powiatu do 2030 r. Konsultacje trwają do środy (26 maja 2021 r.). Dokument prezentuje stan obecny, ale i główne kierunki rozwoju. Jest też sporo ciekawostek, które warto znać.

Do wyrażenia swoich opinii na temat dokumentu pt. „ Kierunki rozwoju strategicznego Powiatu Malborskiego 2030” zaprasza mieszkańców Zarząd Powiatu Malborskiego.

Dokument ten określa kierunki rozwoju powiatu na lata 2021-2030. Jego celem jest wskazanie misji, wizji oraz celów strategicznych, których realizacja w określonym horyzoncie czasowym  przyczyni się do rozwoju powiatu – czytamy w uzasadnieniu uchwały zarządu w tej sprawie.

Wizja i misja, czyli jak będzie zmieniał się powiat przez najbliższe lata

W projekcie strategii rozwoju powiatu sformułowano wizję, do której dążyć ma cała wspólnota.
Oto jej treść: "Powiat malborski to miejsce, w którym chcemy bezpiecznie mieszkać, uczyć się, pracować i aktywnie wypoczywać, dbając jednocześnie o środowisko naturalne".

Do doprowadzenia powiatu do takiego stanu, by był wspaniałym miejscem do życia mają dążyć i mieszkańcy, i władze powiatu. W strategicznym dokumencie tak została zapisana ta wspólna misja: „Nasze działania ukierunkowane są na zapewnienie wysokiej jakości życia mieszkańcom powiatu malborskiego”.

To wszystko ma stać się już wkrótce, czyli w latach 2021-2030. Jak uzasadniają władze powiatu, jest to zgodne z okresem kolejnej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej (2021-2027) wraz z dodatkowym okresem rozliczania pozyskanych projektów.

Strategia powiatu. Każdy może ją przeczytać i zrecenzować

Projekt strategii dostępny jest na stronie internetowej Starostwa Powiatowego: www.powiat.malbork.pl, oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Malborku www.bip.powiat.malbork.pl.
Ale czasu na zmierzenie się zawartością dokumentu jest niewiele, bo ewentualne uwagi można składać tylko do środy (26 maja). Trzeba je przedstawić pisemnie na formularzu, który jest również dostępny jest na stronach starostwa.

Po wypełnieniu druku można go przesłać na adres e-mail: [email protected]. Można też skorzystać ze skrzynki na korespondencję usytuowanej na budynku lub w budynku Starostwa Powiatowego w Malborku, pl. Słowiański 17.

Urzędowe opracowania to nuda? Wcale nie! Są też ciekawostki

Kto obawia się, że projekt najważniejszego dokumentu strategicznego dla powiatu może być nieciekawy, ten się myli. Jest tam sporo informacji na temat aktualnej sytuacji, które stały się punktem wyjścia do wyznaczenia obszarów wymagającego wsparcia w ciągu najbliższych lat.

Mieszkańcy na co dzień nie zdają sobie sprawy, że mieszkają w jednym z 16 ziemskich powiatów województwa pomorskiego. Powiat malborski jest wśród nich najmniejszy.
Jest też jednym z 6 powiatów należących do podregionu starogardzkiego. Graniczy z powiatem: nowodworskim, sztumskim i elbląskim, a przez Wisłę z powiatem tczewskim i gdańskim.

Jakie jeszcze ciekawostki znaleźliśmy w projekcie strategii rozwoju powiatu malborskiego do 2030 r.? Zajrzyjcie w naszej galerii.

Ilu jest mieszkańców powiatu malborskiego? Sprawdziliśmy, gd...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto