Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Wielki Tydzień w reżimie sanitarnym, nowe limity wiernych w kościołach. Oto wskazania biskupa elbląskiego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
R. Konczyński
Biskup elbląski wydał wytyczne na Wielki Tydzień. Przypomina też o obostrzeniach, których mają przestrzegać księża i wierni w czasie epidemii.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu, w kościołach obowiązuje nowy limit osób podczas liturgii - 1 osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 m. Gdy modlitwa ma miejsce na terenie przykościelnym, również należy zachować odstęp 1,5 m. Proboszczowie muszą obliczyć, ilu wiernych może przebywać w świątyniach, a następnie wywiesić aktualną informację na drzwiach kościoła.

Nie wolno przekraczać określonej przepisami liczby - podkreśla ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski, w swoim komunikacie. - Duże kościoły w miastach powinny ustawić przy drzwiach automaty do dezynfekcji rąk. Trzeba je kupić lub wypożyczyć. W okresie Wielkiego Tygodnia trzeba przed nabożeństwami odkażać ławki.

Biskup przypomina, że obowiązuje zakrywanie ust i nosa.

Coraz bliżej święta wielkanocne, a to ordynariusze diecezjalni mają wydać wytyczne w swoich diecezjach, nawiązujące do ogólnych obostrzeń. Ks. Jacek Jezierski też przygotował listę wskazań.

I tak - w Niedzielę Palmową nie mogą odbyć się procesje w kościele ani poza kościołem; wierni mogą przychodzić z palemkami na msze święte.

W Wielki Czwartek msza krzyżma w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbędzie się tylko z udziałem Kapituły Katedralnej i księży dziekanów; Msza Wieczerzy Pańskiej wieczorem - bez obrzędu obmycia nóg i bez procesji do tzw. Ciemnicy.

Wielki Piątek to Liturgia Męki Pańskiej – tym razem nie ma adoracji krzyża przez ucałowanie. Krzyż trzymany przez celebransa wierni adorują ze swojego miejsca w ławkach (bez podchodzenia), po dłuższej chwili milczenia wykonuje się odpowiedni śpiew; nie ma procesji do Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota to dzień poświęcenia pokarmów i na ten obyczaj jest zgoda biskupa.
Poświęcenie pokarmów organizujemy w miarę możliwości przed kościołem lub wokół niego, w krótkiej formie, z zachowaniem przepisów sanitarnych - podkreśla biskup elbląski. - Błogosławieństwa pokarmów można dokonać także w domu przed śniadaniem wielkanocnym, odmawiając modlitwę "Ojcze nasz" i błogosławiąc stół znakiem krzyża.

W Wielką Sobotę wieczorem w kościołach odbywa się liturgia Wigilii Paschalnej. Biskup wydał zalecenie, by nie rozpalać ogniska przed kościołem; paschał zapala się w głównych drzwiach kościoła i wnosi do prezbiterium.

W Niedzielę Wielkanocną nie ma procesji rezurekcyjnej, kapłan przenosi monstrancję z Grobu Pańskiego do prezbiterium i błogosławi zgromadzenie, następnie rozpoczyna się msza wielkanocna.

Osoby słabsze, z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania, a także wszyscy, którzy ze względu na limity nie zmieszczą się w kościele, korzystają z dyspensy uwalniającej od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych. Zachęcam do korzystania z transmisji nabożeństw w telewizji lub w internecie - napisał ks. Jacek Jezierski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto