Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Woda z CWŻ będzie lepsza [ZDJĘCIA]. Powstała nowa stacja uzdatniania w Ząbrowie

Radosław Konczyński
Fot. Archiwum CWŻ sp. z o.o. w Nowym Dworze Gdańskim
Lada dzień jakość wody, który wypływa w kranach u ponad 73 tys. odbiorców Centralnego Wodociągu Żuławskiego, znacząco się poprawi. Powstała nowa stacja uzdatniania w Ząbrowie (gm. Stare Pole), której rozruch już trwa.

W ostatnich dniach dwoje mieszkańców gminy Lichnowy zgłosiło się do naszej redakcji z uwagami na temat wody z CWŻ. Zaskoczyła ich barwa cieczy.

- Jeśli nasi odbiorcy mają zastrzeżenie do jakości wody, dzwonią do nas i my na bieżąco interweniujemy. Nie miałem informacji z gminy Lichnowy  o takim przypadku – mówi Marek Rukat, dyrektor zakładu CWŻ w Nowym Stawie. - W tej sytuacji mogę jedynie zakładać, co może być przyczyną. 15 kwietnia br. usuwaliśmy awarię przed Lichnowami. Zamknęliśmy wodę na  około godzinę. Istnieje możliwość, że po otworzeniu wody zerwał się mangan, który osadza się wewnątrz rury. Zdarza się również, że w trakcie wykonywania oprysków rolnicy pobierają w tym samym czasie większą ilość wody i występuje niewielkie  zachwianie ciśnień. Wówczas również  nastąpić  zerwanie manganu.

To dobra okazja, by powiadomić ponad 73 tysiące odbiorców wody z CWŻ o czekającej ich zmianie. Spółka z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim kończy realizację inwestycji wartej ponad 52,5 mln zł (przy unijnym dofinansowaniu na poziomie bliskim 25 mln zł), w ramach której jako główne zadanie powstała nowa Stacja Uzdatniania Wody w Ząbrowie.

Gdy w lipcu 2017 roku władze spółki podpisywały umowę z wykonawcą, tłumaczyły, że to „ostatni dzwonek”. Obecna stacja jest przestarzała i bardzo energochłonna, jej budowa rozpoczęła się w 1962 r. razem z siecią wodociągową o długości ponad 1000 km oraz odwiertem 34 studni głębinowych. Ponad pół wieku później do wyboru była modernizacja lub budowa zupełnie nowej stacji. Spółka CWŻ wybrała to drugie.

- Jesteśmy w trakcie jej rozruchu Stacji Uzdatniania Wody w Ząbrowie. W tym czasie wielokrotnie zamykaliśmy wodę, budując komory pomiarowe czy przełączając energię na nowoczesny system. W nocy z 22 na 23 kwietnia 2020 r. będziemy wyłączać z eksploatacji starą stację. Te wszystkie rozwiązania mają w niedalekiej przyszłości poprawić znacznie jakość wody, ale niestety w trakcie tych działań okresowo może pojawić się woda gorszej jakości. Proszę w takich przypadkach nas o tym powiadamiać. Wszystkie informacje w sprawie kontaktu można znaleźć na stronie Centralnego Wodociągu Żuławskiego – wyjaśnia Marek Rukat.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Malborku wydał już pozwolenie na użytkowanie nowej Stacji Uzdatniania Wody w Ząbrowie. Dotyczy ono budynku głównego, zbiornika wody czystej z komorą zasuw, pompowni II stopnia, odstojnika wód popłucznych, stacji transformatorowej, muru oporowego oraz dwóch komór pomiarowych wraz z częścią infrastruktury technicznej i układu drogowego.

Spółka informuje, że nowa stacja powinna przejąć proces uzdatniania wody ze starej, jeszcze eksploatowanej do końca kwietnia.

Po serii prób i testów nowa stacja jest już gotowa do użytkowania. Przez ostatnie tygodnie trwał rozruch technologiczny, prowadzone były szczegółowe badania wody – zarówno bakteriologiczne, jak i fizykochemiczne. Obecnie woda uzdatniana w nowej stacji spełnia już wszystkie normy wynikające z obowiązujących przepisów prawa - zapewnia CWŻ sp. z o.o.

Stara SUW po wycofaniu z eksploatacji z czasem zniknie też z powierzchni ziemi. Prace związane z jej wyburzeniem oraz zagospodarowaniem terenów przyległych ma potrwać do końca sierpnia.

W ramach inwestycji zamontowany został również monitoring w 10 punktach węzłowych magistrali wodociągowej oraz 20 studniach na ujęciu wody w Ząbrowie. Ma to w przyszłości zapobiegać kradzieżom wody. Powstało również 10 punktów pomiarowych, które ułatwią lokalizację i wyeliminowanie możliwych uszkodzeń sieci wodociągowej.

Centralny Wodociąg Żuławski to komunalna spółka, w której udziały ma kilkanaście lokalnych samorządów. Zarządza największym w Europie wodociągiem położonym na terenach wiejskich, który znajduje się w dwóch województwach (pomorskim i warmińsko-mazurskim). Zaopatruje w wodę mieszkańców 10 gmin z trzech powiatów (malborski, nowodworski, elbląski).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto