Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. WUP za najbardziej deficytowe zawody w naszym podregionie uznaje pracownika socjalnego, psychologa, montera i mechanika

Radosław Konczyński
Fot. Archiwum Polska Press
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przygotował zestawienie zawodów deficytowych dla poszczególnych powiatów. Sprawdźcie, jak jest u nas. Z kole stopa bezrobocia w powiecie malborskim jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w kraju. Nadal spada, ale i tak jest najwyższa w województwie.

Bezrobocie w województwie pomorskim znów jej rekordowo niskie i w lipcu br. (to najbardziej aktualne dane) wyniosło 4,4 proc. To jednak nie dla wszystkich dobra wiadomość. Pracodawcy borykają się bowiem z trudnościami w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników i zatrzymaniem ich w firmie. Widać to z raportu „Barometr zawodów” - jednorocznej prognozy zapotrzebowania pomorskich pracodawców na pracowników w poszczególnych zawodach.

Badanie przygotował Wojewódzki Urząd Pracy. Jest realizowane od czterech lat we wszystkich powiatach. Przy opracowaniu raportu powiat malborski znalazł się w subregionie starogardzkim.

- Wśród zawodów, które w deficycie znalazły się we wszystkich powiatach podregionu starogardzkiego, szczególnie wyróżniają się pracownicy socjalni. Główna przyczyna deficytu to warunki pracy - praca jest trudna, niebezpieczna i przy tym nisko płatna. Z drugiej strony kandydaci powinni mieć szczególne kwalifikacje i predyspozycje. W związku z tym brakuje osób chętnych do wykonywania zawodu - czytamy w opracowaniu.

Wg raportu, w naszym podregionie najbardziej brakuje też psychologów i psychoterapeutów oraz mechaników i monterów maszyn i urządzeń.

Zawody deficytowe w powiecie malborskim wg "Barometru zawodów" – rok 2019

Betoniarze i zbrojarze
Blacharze i lakiernicy samochodowi
Brukarze
Cieśle i stolarze budowlani
Cukiernicy
Dekarze i blacharze budowlani
Diagności samochodowi
Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
Farmaceuci
Fryzjerzy
Inspektorzy nadzoru budowlanego
Inżynierowie budownictwa
Kelnerzy i barmani
Kierowcy autobusów
Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
Kierownicy budowy
Kosmetyczki
Kucharze
Mechanicy pojazdów samochodowych
Monterzy instalacji budowlanych
Monterzy okien i szklarze
Murarze i tynkarze
Nauczyciele języków obcych i lektorzy
Nauczyciele praktycznej nauki zawodu
Nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących
Nauczyciele przedmiotów zawodowych
Nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych
Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
Piekarze
Pielęgniarki i położne
Pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp
Pracownicy ds. rachunkowości i księgowości
Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
Pracownicy socjalni
Projektanci wzornictwa przemysłowego
Recepcjoniści i rejestratorzy
Robotnicy budowlani
Robotnicy obróbki drewna i stolarze
Samodzielni księgowi
Spawacze
Szefowie kuchni
Ślusarze
Technicy budownictwa

WUP podkreśla, że „Barometr zawodów” jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału ubiegłego roku. Sytuacja w niektórych zawodach już mogła się zmienić w zależności od uwarunkowań rynkowych.

Nie zmienia się jedno w przypadku powiatu malborskiego. Nadal znajduje się na szarym końcu w statystykach dotyczących bezrobocia. Według danych na koniec lipca br. zajmował ostatnie miejsce w województwie. Mniejsza stopa bezrobocia jest nawet w powiatach sztumskim i nowodworskim.

Od początku bieżącego roku stopa bezrobocia w powiecie malborskim i tak cały czas spada - od 13,2 proc. w styczniu do 10,3 proc. w lipcu. To oczywiście bezrobocie rejestrowe uwzględniające osoby figurujące w danych PUP. Na koniec stycznia zarejestrowane były 2353 osoby, a na koniec lipca - 1800. Ten spadek, biorąc pod uwagę dane statystyczne dla całego Pomorza, w ponad połowie przypadków wynika z podjęcia pracy. Ale drugim w kolejności powodem utraty statusu osoby bezrobotnej są odmowa podjęcia pracy lub dobrowolna rezygnacja z tego statusu.

Powiat malborski słabo wygląda też pod kątem zatrudniania obcokrajowców. Od początku roku do końca lipca PUP zarejestrował 162 oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom – najmniej w całym województwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto