Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Wycinka drzew zaplanowana na 2021 r. Dlaczego władze chcą wkrótce usunąć 71 drzew?

Anna Szade
Anna Szade
Władze powiatu malborskiego ogłosiły na swojej stronie internetowej „plan wyrębu drzew”. Obejmuje on jednorazowe usunięcie aż 71 klonów, jesionów, wiązów, topoli i innych gatunków rosnących wzdłuż dróg powiatowych. Do wtorku (2 lutego 2021 r.) firmy zainteresowane zleceniem wycinki mogły składać swoje oferty.

Powiat malborski czuwa nad 244,5 km dróg. To właśnie 71 drzew, które rosną w ich sąsiedztwie mają być wycięte przy samej ziemi w 2021 r.

Wycinka drzew w powiecie malborskim. Jaka przyczyna?

Wśród wytypowanych do usunięcia najwięcej jest jesionów wyniosłych. Ale wytypowano także sporo lip drobnolistnych, klonów pospolitych topoli kanadyjskich, jest też w tym zestawieniu robinia akacjowa, jarząby pospolite czy kasztanowiec zwyczajny.

Drzewa rosną wzdłuż powiatowych tras od lat. Jak wynika z zestawienia, drzewa mają od 90 do nawet 320 cm w obwodzie. W czym przeszkadzają, że zdecydowano się na taką masową akcję wycinki?

Z informacji przekazanych przez Wydział Infrastruktury i Inwestycji Starostwa Powiatowego w Malborku wynika, iż corocznie w drugiej połowie roku typowane są drzewa kwalifikujące się do usunięcia z pasa drogowego w kolejnym roku kalendarzowym. Są to drzewa obumarłe, nierokujące szans na przeżycie, które stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Zapytanie ofertowe opublikowane na BIP Powiatu Malborskiego dotyczy właśnie wycinki tego typu drzew z pasa drogowego dróg powiatowych – tłumaczy Beata Żaroffe-Preuss, sekretarz powiatu.

Skąd zniknie najwięcej drzew? Są szczegółowe dane

Lista okazów do wycinki dokładnie opisuje ich lokalizację. Najwięcej, bo po 8 drzew zniknie z drogi powiatowej przebiegającej przez Cisy, a także tej łączącej Lichnowy z Tralewem. Po 6 z dróg między Kamionką a Lasowicami Wielkimi, Nowym Stawem a Malborkiem i Nowym Stawem a Tczewem. Po 5 z tras między Mątowami Wielkimi a Kraszewem i Nowym Dworem Gdańskim i Nowym Stawem.
Starostwo podkreśla, że posiada ważne decyzje na wycinkę drzew, wydane przez wójtów lub burmistrza.

Po stronie wykonawcy leży odpowiedzialność nie tylko za jakość wykonanych prac, ale także ewentualne uszkodzenia napowietrznych sieci energetycznych i telefonicznych. Odpowiadać ma również za ewentualne szkody w majątku własności prywatnej i publicznej, jak ogrodzenia, budynki itp.

Zainteresowane firmy mogły składać swoje oferty do wtorku (2 lutego) do godz. 12.
Jak wynika z oficjalnego zapytania ofertowego, najlepiej byłoby, gdyby podmiot, który to zadanie otrzyma do realizacji, wyrobił się z pracami do końca lutego. Jeśli to się nie uda, wycinka będzie kontynuowana późną jesienią.

Jakie gatunki drzew wytypowano do wycięcia, jak grube mają pnie i gdzie zostaną usunięte, przedstawiamy w naszej galerii.

Malbork. Wycinka drzew na bulwarze. Mieszkańcy martwią się, ...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto