Powiat malborski. Wynagrodzenia samorządowców w górę. Wójt Miłoradza i burmistrz Nowego Stawu już z podwyżkami. Reszta czeka na decyzje rad

Anna Szade
Anna Szade
Udostępnij:
Radni podnoszą wynagrodzenia włodarzom w całym powiecie malborskim. To efekt decyzji ustawodawcy, przez którą pensje na kierowniczych stanowiskach państwowych i samorządowych szybują w górę. Burmistrz Nowego Stawu i wójt Miłoradza już wiedzą, ile zarobią. W czwartek (25 listopada 2021 r.) wysokość zarobków poznają starosta malborski i burmistrz Malborka.

Zasady wynagradzania włodarzy, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego oraz wysokość dodatku specjalnego określa rozporządzenie Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Uzależnia ona poziom pensji głównie od liczby mieszkańców danego miasta, gminy czy powiatu.

W przypadku powiatu malborskiego, nie mamy do czynienia z dużymi ośrodkami. Tu wójt lub burmistrz w gminie powyżej 15 tys. do 100 tys. mieszkańców może liczyć na maksymalne wynagrodzenie w wysokości 10 430 zł, do tego maksymalny dodatek specjalny może wynieść 3450 zł. Tyle samo może otrzymać starosta takiego powiatu, jak malborski, czyli powyżej 60 tys. do 120 tys. mieszkańców.
W mniejszych gminach, do 15 tys. mieszkańców, te górne stawki to odpowiednio 10 250 zł i 3150 zł.

Burmistrz Nowego Stawu. Jaką pensję przyznali mu radni?

Rada Miejska w Nowym Stawie we wtorek (24 listopada) głosowała nad uchwałą o wynagrodzeniu dla Jerzego Szałacha, burmistrza Nowego Stawu. 15 radnych zagłosowało „za” przedstawioną im propozycją. Podczas sesji nie odbyła się też żadna dyskusja w tej sprawie.
Oto, jaką pensję ma nowostawski włodarz począwszy od 1 sierpnia, bo dostanie wyrównanie wstecz:

 • wynagrodzenie zasadnicze – 10 250 zł,
 • dodatek funkcyjny – 3150 zł,
 • dodatek specjalny – 4020 zł, czyli 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego,
 • dodatek za wysługę lat – 2050 zł, czyli 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

Wcześniej, bo od początku kadencji, burmistrz zarabiał dużo mniej. Oto poprzednie stawki:

 • wynagrodzenie zasadnicze – 4700 zł,
 • dodatek funkcyjny - 1900 zł,
 • dodatek specjalny - 2640 zł,
 • dodatek za wysługę lat - 940 zł.

Jak wynika z oświadczenia majątkowego, przez cały 2020 r. włodarz otrzymał 129 543,60 zł.

Wynagrodzenie wójta Miłoradza. Dwóch radnych przeciw

Dotychczasowe wynagrodzenie Arkadiusza Skorka, wójta Miłoradza, było na podobnym poziomie, co jego samorządowego kolegi z Nowego Stawu. Różniło się jedynie wysokością dodatku za wysługę lat, bo burmistrz Szałach z racji wieku i przepracowanych lat otrzymywał maksymalną możliwą stawkę, czyli 20 proc.
Arkadiusz Skorek według oświadczenia majątkowego w ubiegłym roku zarobił 116 896,52 zł.

Po zmianie przepisów zasiadający w fotelu wójta Miłoradza może liczyć na sporą podwyżkę. Przy czym radni w połowie listopada zdecydowali, że pierwsza obowiązywać będzie od 1 sierpnia do 31 października. Pensja ta wynosiła 8200 zł wynagrodzenia zasadniczego i 2520 zł dodatku funkcyjnego, do tego doliczyć trzeba dodatek specjalny w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego oraz dodatek za staż pracy.

A od 1 listopada wynagrodzenie dla Arkadiusza Skorka wynosi:

 • wynagrodzenie zasadnicze – 8712,50 zł,
 • dodatek funkcyjny – 2677,50 zł,
 • dodatek specjalny – 3417 zł, czyli 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego,
 • dodatek za wysługę lat.

Za takim rozwiązaniem głosowało 11 radnych, przeciw było 2: Władysław Strąk i Tomasz Żuchowski, przewodniczący Rady Gminy. Nieobecni na sesji to Sylwia Witek i Łukasz Słotwiński.
Decyzję większości skomentował radny Żuchowski, który był na „nie”. Przyznał, że zgodnie z nowym, wynagrodzenie wójta było o 5221 zł za niskie. Ale, jak sam przyznał, nie spodobało mu się, by podnieść je nie o 80 proc., ale od 1 listopada o 85 proc.

Jestem przeciwny nie dlatego, by nie podnosić pensji wójta, gdyż pieniądze które otrzymywał były niekiedy niższe niż dostaje niejeden pracownik w administracji. Dlatego te pieniądze były trochę śmieszne. Podwyżka się należała, patrząc przez pryzmat działalności wójta w gminie, bo dużo się dzieje i jest dużo inwestycji. Ale uważam, że 80 proc. to godna podwyżka. 5 proc. to w skali roku 12 tys. zł, a mam z tyłu głowy budżet gminy i wydatki. Nie chciałbym, by wójt odebrał, że jestem do niego negatywnie nastawiony. Ale skoro otrzymując 5200 zł mniej dał z siebie maksimum, więc i 80-procentową podwyżką dałby tyle samo – tłumaczył swoje stanowisko Tomasz Żuchowski.

Do słów przewodniczącego odniósł się wójt, który podziękował za regulację swojej pensji.
- Cieszę, się że ktoś widzi i docenia fakt, że pracuję. Pan przewodniczący prosił, bym nie odbierał negatywie, że zagłosował przeciw. Rozumiem tłumaczenie, również spojrzałem przez pryzmat budżetu, wiem, z jaką materią mamy do czynienia, ile pieniędzy potrzeba na łatanie dziur, chodniki, wycinkę drzew i całą resztę. I tym bardziej cieszę się, że ktoś przy tak napiętym budżecie uznał, że zasługuję, by docenić moją ciężką pracę – mówił do radnych wójt Arkadiusz Skorek.

W czwartek pensja dla starosty i burmistrza Malborka

Rada Powiatu Malborskiego odbędzie swoją sesję w czwartek (25 listopada) zdalnie. W porządku obrad, które zaczną się o godz. 13, znalazł się projekt uchwały o wynagrodzeniu starosty. Na co może liczyć Mirosław Czapla?
Propozycja przewiduje maksymalne przysługujące mu stawki przewidziane w rozporządzeniu Rady Ministrów:

 • wynagrodzenie zasadnicze – 10 430 zł,
 • dodatek funkcyjny - 3450 zł,
 • dodatek specjalny – 4164 zł, 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego
 • dodatek za wieloletnią pracę – 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

Czy tak będzie, radni powiatowi zdecydują w głosowaniu.

Podwyżka przysługuje również Markowi Charzewskiemu, burmistrzowi Malborka. Wiele wskazuje na to, że włodarz ze stolicy powiatu może zarabiać mniej od pozostałych samorządowców. Zgodnie z projektem uchwały, jego wypłata ma składać się z następujących składników:

 • wynagrodzenie zasadnicze - 8604 zł,
 • dodatek funkcyjny - 2500 zł,
 • dodatek specjalny - 3331,20 zł, 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego,
 • dodatek za wysługę lat.

Wyniki głosowania znane będą w czwartek po południu. Rada Miasta Malborka zbiera się online o godz. 14.30.

Na stronach internetowych gmin: Lichnowy, Malbork i Stare Pole w środę (24 listopada) nie było jeszcze informacji o posiedzeniach radnych i propozycjach w sprawie wynagrodzeń wójtów.

Dochody z tytułu zatrudnienia – 119 133 zł (przychód), 116 133 zł (dochód)

Ile zarabia burmistrz Malborka? Mniej niż część jego podwład...

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej
i tak się ma głęboko w d...ie mieszkańców i wyborców bo władza PiS pozwala !!! bo i kto nam zabroni !!
Dodaj ogłoszenie