Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich od podszewki. Ile oddano nieważnych głosów?

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Jak przebiegało głosowanie podczas drugiej tury wyborów prezydenckich w lokalach wyborczych powiatu malborskiego? Zajrzeliśmy do danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Na tej podstawie wiadomo też np., ile osób oddało nieważny głos, a ile skorzystało skorzystało z zaświadczenia o prawie do głosowania.

Ogólne wyniki wyborów w powiecie malborskim są znane: Rafał Trzaskowski zdobył 59,22 proc. głosów, bo był lepszym kandydatem dla 17 456 wyborców. Andrzej Duda otrzymał 12 020 głosów, co daje mu 40,78 proc. poparcia.

W Malborku na Rafała Trzaskowskiego głosowało 11 679 osób, czyli 62,34 proc. wszystkich, którzy odwiedzili 12 lipca lokale wyborcze. Najwięcej, bo 926 głosów (65,67 proc.) oddano na niego w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1, która mieściła się w Szkole Podstawowej nr 3. Najgorszy wynik spośród otwartych obwodów to 415 głosów, które zebrał w Szkole Podstawowej nr 1. Zaledwie 5 osób wybrało go w zamkniętym obwodzie, który mieścił się w Domu Pomocy Społecznej, ale tam wydano zaledwie 33 karty do głosowania.

Drugi z kandydatów, Andrzej Duda, był najpopularniejszym politykiem wśród wyborców, którzy głosowali w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 8, która mieściła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 na Osiedlu Południe. Tam zebrał on 594 głosy (45,62 proc.). Najmniej, bo 9 głosów, otrzymał w zamkniętym obwodzie, który funkcjonował w malborskim szpitalu. To pozwoliło mu pokonać konkurenta… jednym głosem, bo Rafał Trzaskowski otrzymał tam 8 głosów.
Co ciekawe, to jeden z trzech obwodów w całym mieście, w których ubiegający się o reelekcję prezydent był zwycięzcą. Drugi to DPS, gdzie na Andrzeja Dudę głosowało 27 wyborców (zaledwie 5 na Rafała Trzaskowskiego). Trzeci to Zakład Karny. Tam 87 głosujących wybrało Andrzeja Dudę, a 74 jego kontrkandydata.

Druga tura wyborów 2020 w Malborku. Głosy nieważne

Jak wynika z danych prezentowanych przez PKW, w Malborku w wyborach wzięło udział 398 osób, które przedstawiły komisjom wyborczym zaświadczenie o prawie do głosowania, czyli przeważnie są to turyści przebywający poza swoim miejsce zamieszkania. Najwięcej w lokalach położonych w miarę blisko Muzeum Zamkowego. Lokal w Ratuszu odwiedziło 47 wyborców z zaświadczeniami, Szkołę Podstawową nr 9 – 45 wyborców, a Szkołę Podstawową nr 6 w Kałdowie – 44.

Z zestawienia PKW widać również, ile w całym mieście oddanych zostało głosów nieważnych. Jedynym miejscem, gdzie nie odnotowano żadnego przypadku, był malborski szpital. W pozostałych z urn wypadło łącznie 117 nieważnych kart. Najczęściej, bo w 71 przypadkach, wyborcy stawiali krzyżyki przy nazwiskach obydwu kandydatów. Najwięcej, bo 10 takich kart znaleźli członkowie komisji pracujący w Szkole Podstawowej nr 3.
Wrzucane też były zupełnie czyste karty, bez żadnego krzyżyka. W sumie w Malborku doliczono się 46 takich kart. Najwięcej, bo 6, w komisji, która pracowała w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Kotarbińskiego.

We wszystkich malborskich lokalach wyborczych były tylko 2 nieopieczętowane karty do głosowania. Taką adnotację znaleźliśmy w komisji nr 4 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym oraz w komisji nr 13 w przedszkolu przy ul. Zielenieckiej na Piaskach.

Druga tura wyborów w gminach. Gdzie kandydaci dostali najwięcej głosów?

Biorąc pod uwagę gminy poza Malborkiem, a jeszcze bardziej szczegółowo - konkretne obwodowe komisje wyborcze, Andrzej Duda największe poparcie uzyskał w lokalu w Szkole Podstawowej w Kończewicach, gdzie głosowali mieszkańcy tej miejscowości oraz Bystrza, Gnojewa i Starej Wisły. Za prezydentem było 56,29 proc. spośród 644 wszystkich głosujących w tym obwodzie. Frekwencja wyniosła 63,76 proc.

Rafał Trzaskowski poza Malborkiem najwyższe zwycięstwo osiągnął w obwodzie, który miał siedzibę w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej. Karty do urny wyborczej wrzuciło 684 mieszkańców tej wsi oraz miejscowości Wielbark ZR i Wielbark Poligon. 66,37 proc. z nich opowiedziało się za kandydatem Koalicji Obywatelskiej.

W przypadku wszystkich gmin wiejskich najbardziej zacięta była „bitwa na głosy” w dwóch obwodach w gm. Nowy Staw. W Urzędzie Miejskim w Nowym Stawie (głosowali nowostawianie oraz mieszkańcy Dębiny SHR, Dębiny, Martąga, Świerków i Chlebówki) Rafał Trzaskowski wygrał z Andrzejem Dudą 50,90 proc. do 49,10 proc. W świetlicy wiejskiej w Lipince różnica była jeszcze mniejsza, ale tym razem 50,23 proc. do 49,77 dla prezydenta Dudy. Tu mogli oddać głos mieszkańcy Lipinki, Myszewa, Półmieścia, Lubstowa i Nidowa.

W gminach również nie brakowało wyborców, którzy nie chcieli głosować na żadnego z kandydatów, ale nie zamierzali rezygnować ze swojego prawa. Poszli na wybory, by skreślić dwa krzyżyki przy każdym nazwisku lub nie postawić żadnego. 82 osoby zdecydowały się na taki krok:

  • w gminie Nowy Staw – 26,
  • w gminie Malbork – 21,
  • w gminie Lichnowy – 18,
  • w gminie Miłoradz - 15,
  • w gminie Stare Pole – 12.
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto