Powiat malborski. Wzrosła liczba prób samobójczych. Radna pytała o pomoc dla dzieci i młodzieży

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Te dane mogą szokować. Ponad 40 mieszkańców powiatu malborskiego próbowało w tym roku odebrać sobie życie, a wśród nich były również osoby niepełnoletnie. Niestety, ośmiorga osób nie udało się uratować.

Problem wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży z powiatu malborskiego poruszyła na jednej z ostatnich sesji Rady Powiatu radna Agnieszka Grzegorzewska. Dopytywała, gdzie pomocy mogą szukać rodzice dla swoich dzieci.

- W Polsce wzrosła liczba prób samobójczych wśród dzieci o ok. 30 proc. W ostatnich miesiącach w naszym powiecie śmierć poniosło dziecko, które targnęło się na swoje życie. Na posiedzeniu komisji bezpieczeństwa komendant policji w Malborku potwierdził, że wzrosła liczba interwencji dotyczących prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w naszym powiecie – mówiła radna Grzegorzewska, składając interpelację.

Za tymi liczbami kryją się ludzkie tragedie

Sprawdziliśmy w Komendzie Powiatowej Policji w Malborku i niestety dane dotyczące prób samobójczych w powiecie malborskim mogą szokować. Obejmują okres od 1 stycznia do 30 września w 2021 roku.

- KPP w tym okresie otrzymała zgłoszenia o 43 próbach samobójczych, w tym 8 zgłoszeń dotyczyło osób w wieku poniżej 18 roku życia. Niestety, wśród tych zgłoszeń aż 8 dotyczyło osób, które skutecznie targnęły się na swoje życie i poniosły śmierć; wśród nich 1 zgłoszenie dotyczyło osoby małoletniej – wyjaśnia asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork.

To nie są „suche” liczby. Za nimi kryją się ludzkie tragedie – tych, którzy z różnych powodów już nie chcieli żyć, oraz ich najbliższych. Osoby, które udaje się powstrzymać przed ostatecznym krokiem, kierowane są do szpitala specjalistycznego, gdzie jest szansa na realną pomoc. Nie trzeba być specjalistą, żeby wiedzieć, że najtrudniej jest w odpowiednim momencie dostrzec i zapobiec tak dramatycznej sytuacji. Szczególnie gdy dotyczy to dzieci.

Na portalach internetowych malborskie mamy szukają pomocy w poszukiwaniu lekarzy psychiatrów dla swoich dzieci. Niestety, możliwe jest tylko leczenie prywatne, koszty jednej wizyty to ok. 120-150 zł. Gdzie rodzice mogą szukać pomocy u lekarzy psychiatrów dziecięcych na tzw. refundację w najbliższej okolicy? Młody człowiek często potrzebuje pomocy, ale nie ma odwagi w związku ze swoim stanem prosić o pomoc w najbliższym otoczeniu, np. w szkole. Udostępnienie informacji w miejscach ogólnodostępnych, gdzie dziecko i rodzic może szukać pomocy, da nam szanse  uniknąć tragedii – uważa Agnieszka Grzegorzewska.

Wsparcia i opieki ściśle psychiatrycznej dla dzieci w najbliższej okolicy można szukać w miastach:

  • Tczew - Przychodnia Rogowscy
  • Elbląg - Przychodnia KARAN
  • Gdańsk - przychodnie i poradnie dla dzieci i młodzieży
  • Grudziądz - Poradnia Psychiatrii Dziecięcej

Pomoc także w szkołach i powiatowej poradni

Wielką rolę do spełnienia mają osoby „pierwszego kontaktu”, czyli szkolni pedagodzy i psycholodzy, do których jest dostęp w malborskich szkołach.
- To od nich zależy, czy uczniowie w sytuacji kryzysowej, traumatycznej czy depresji zostaną objęci pomocą – podkreśla w odpowiedzi na interpelację Justyna Piłat, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Malborku.

Pomocy psychologicznej można też szukać właśnie w PPP, która oferuje konsultacje, porady, warsztaty, terapie i psychoterapie dla rodziców i dzieci dotyczące m.in. radzenia sobie z trudnościami edukacyjnymi i wychowawczymi; sytuacji kryzysowych i traumatycznych, m.in. uzależnień, przemocy, rozwodu, śmierci.

Dyrektor PPP informuje również, że w celu wsparcia psychologicznego uruchomiona została całodobowa bezpłatna ogólnopolska infolinia 800 800 605 dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów, a także nauczycieli i pedagogów. Dla rodzica najważniejsze jest jednak to, by pomoc uzyskać szybko, najlepiej w osobistym kontakcie i blisko miejsca zamieszkania. Oprócz już wymienionych możliwości dyrektor PPP zdradza, że być może wprowadzona zostanie nowa forma pomocy. Na razie bez konkretów.

W celu koordynacji udzielania pomocy psychiatrycznej i psychologicznej widzimy potrzebę stworzenia stanowiska interwencji psychologiczno-psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w sytuacji kryzysowej, traumatycznej, depresji w porozumieniu między Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Malborku, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i gminami powiatu malborskiego – informuje Justyna Piłat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie