Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat stargardzki. Piękni i Młodzi gwiazdami na Dniu Pola 2017 Krajowej Spółki Cukrowej

Emila Chanczewska
Na terenie gospodarstwa rolnego ROLPOL w Łęczynie (gm. Stara Dąbrowa, powiat stargardzki) odbyła się wielka impreza. Ponad 2000 osób wzięło udział w Dniu Pola, zorganizowanym w czwartek przez Krajową Spółkę Cukrową S.A.

Były stoiska producentów i wystawa sprzętu rolniczego, występy ludowych kapel, konkursy (przeciąganie liny, rzut burakiem do celu, koło fortuny), nagrody dla najlepszych plantatorów, przejażdżki bryczką. A na koniec koncert gwiazdy disco polo, zespołu Piękni i Młodzi. Na Dniu Pola gościła także Ewa Wachowicz, Miss Polonia 1992, prowadząca w TV program "Ewa gotuje".

KONKURSY:

ROZMOWA Z EWĄ WACHOWICZ:

BOHDAN RATAJ, GOSPODARZ TERENU:

PIĘKNI I MŁODZI:

INFORMACJA PRASOWA KSC S.A.:W dniu 22 czerwca br. odbył się Dzień Pola 2017 Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Wydarzenie zorganizowane zostało w miejscowości Łęczyna w powiecie stargardzkim, w wojewódzkie zachodniopomorskim.

Podczas tegorocznego Dnia Pola zaprezentowano dotychczasowe oraz nowe odmiany buraków cukrowych. Goście ponadto mieli okazję obejrzeć prezentację działania programów herbicydowych, wystawę maszyn rolniczych, prezentację oferty spółek zależnych KSC S.A. Mieliśmy także okazję do rozmów, wymiany doświadczeń, zasięgnięcia porad u specjalistów. Podczas tegorocznego Dnia Pola KSC S.A. Zarząd Spółki nagrodził wzorowych plantatorów z poszczególnych obszarów kontraktacyjnych.

Dzień Pola uświetnili występami artyści, a gwiazdą uroczystości był zespół Piękni i Młodzi. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mieli możliwość wypróbowania swoich sił w konkursach i zawodach sprawnościowych, których zwycięzcy mogli liczyć na atrakcyjne nagrody. Podczas uroczystości byli obecni przedstawiciele Spółki, władz rządowych i samorządowych, organizacji związkowych, pracownicy naukowi oraz liczna grupa przedstawicieli firm związanych z szeroko pojętą obsługą rolnictwa.

Tegoroczne wydarzenie umiejscowione zostało w gospodarstwie rolnym Rolpol Pana Bohdana Rataja. Pan Bohdan Rataj od wielu lat jest plantatorem buraka cukrowego. Uprawa buraków w gospodarstwie corocznie kształtuje się na poziomie 300 ha. Gospodarstwo Rolpol corocznie uzyskuje wysokie plony buraków cukrowych, charakteryzujące się wysoką polaryzacją oraz biologicznym plonem cukru z hektara. W kampanii 2016/2017 i latach poprzednich plantator uzyskał ponad przeciętne wyniki. Ponadto w gospodarstwie uprawia się pszenicę, pszenżyto, jęczmień, rzepak i gorczycę. Dodatkową działalnością gospodarstwa jest produkcja materiału siewnego.

Dzień Pola KSC S.A. wywodzi się z tradycji ogólnopolskiego Dnia Buraka. To święto szczególnie ważne dla Plantatorów oraz Pracowników KSC S.A. odpowiedzialnych za surowiec, ale także dla tych wszystkich, którym bliska jest branża cukrownicza. W tym roku święto obchodzone jest po raz piętnasty.

***

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. powstała w 2002 roku. Jest największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. Udział KSC S.A. w krajowym rynku cukru wynosi blisko 40 procent. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice) zlokalizowanych na terenie pięciu województw oraz zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego „Polskie Przetwory” z siedzibą we Włocławku. Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Spółki Cukrowej S.A. stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

Odbiorcami produktów Spółki sprzedawanymi pod marką Polski Cukier są zarówno uznane firmy polskie, jak i renomowane koncerny międzynarodowe.

Potwierdzeniem wysokiej jakości produktów pod marką Polski Cukier oraz pod markami własnymi klientów są liczne nagrody konsumenckie i wyróżnienia branżowe, m.in.: Lider Rynku Spożywczego, Zielony Laur, Marka Polskiej Gospodarki, Hit Handlu, Orzeł Eksportu, Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju, Wybitny Eksporter Roku, Lider Mocy.

Grupa Kapitałowa KSC S.A. działa w pięciu sektorach rynku rolno-spożywczego. Podstawowym sektorem Grupy pozostaje przemysł cukrowniczy. Cztery kolejne to przemysł cukierniczy, przemysł przetwórstwa owocowo-warzywnego, przemysł zbożowo-młynarski oraz przemysł ziemniaczany.

Spółki zależne należące do Grupy Kapitałowej Krajowej Spółki Cukrowej S.A.:

- Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o.,

- Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno” Sp. z o.o.,

- Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A.,

- KSC Bioenergetyka Sp. z o.o.,

- Î.C.S. „Moldova Zahăr” S.R.L. w Cupcini w Republice Mołdawii.

Kampania cukrownicza 2016/2017

Kampania cukrownicza 2016/2017 w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. trwała średnio 104 dni, a jej wyniki są najlepsze w historii firmy. Spółka skupiła łącznie ponad 5,4 mln ton buraków cukrowych przy kontraktacji na poziomie ok. 4,7 mln ton. Buraki były uprawiane na powierzchni ponad 83 tys. ha przez ponad 15190 współpracujących ze Spółką plantatorów. Przełożyło się to na produkcję 850 tys. ton cukru. Rekordowymi w ostatniej kampanii były m.in.: średni plon buraków – 66 t/ha; biologiczny plon cukru – 11,4 t/ha; średnia wielkość plantacji – 5,5 ha.

„Cukrownia Kluczewo”

„Cukrownia Kluczewo” powstała w 1883 roku. Jej powojenna historia datuje się od roku 1948, ma już więc prawie 135 lat. Od 15 lat Cukrownia posiada silos o pojemności 50 tys. ton, który w momencie oddawania do użytku był największym tego typu obiektem w Polsce. Aktualnie trwa budowa kolejnego silosu o pojemności 60 tys. ton. W Kluczewie aktualnie pracuje na stałe 150 osób, a produkcja w ostatniej kampanii wyniosła 120 tys. ton cukru.

W 2008 roku w Kluczewie rozpoczęła prace stacja segregacji cukru. Uzyskuje się na niej trzy frakcje handlowe: cukier drobny, średni oraz gruby. Najczęściej odbierany przez klientów asortyment cukru w oddziale „Cukrownia Kluczewo” to cukier luzem. W 2010 roku Cukrownia stała się posiadaczem unikalnego w skali światowej robota przemysłowego pracującego w laboratorium surowcowym.

Obecnie najważniejszą prowadzoną inwestycją poza budową drugiego silosu jest terminal wysłodkowy. Będzie to pierwsza tego typu instalacja w KSC S.A. Umożliwi ona zasyp samochodów wysłodkami bezpośrednio ze znajdujących się nad nimi silosów.

Suma nakładów inwestycyjnych w Cukrowni „Kluczewo” przekroczy w 2017 roku 50 mln. złotych.

Na kampanię cukrowniczą 2017/2018 „Cukrownia Kluczewo” zakontraktowała ponad 850 tys. ton buraków od swoich plantatorów. Stargardzką Cukrownię charakteryzuje w skali KSC S.A. rzadka proporcja ilości plantatorów do wielkości upraw. Obecnie Cukrownia skupuje buraki cukrowe od ponad 720 plantatorów z województwa, którzy uprawiają buraki na łącznym areale ponad 13 tys. ha. Średni areał upraw na tym obszarze kontraktacyjnym wynosi ponad 18 ha (średnia dla KSC S.A. – ok. 6,6 ha).

„Cukrownia Kluczewo” współpracuje z plantatorami z całej Europy, którzy gospodarują na bardzo dużych areałach. Cukrownia z powodzeniem przechodzi audyty przeprowadzane przez klientów i jednostki certyfikujące systemy ISO, HACCP, IFS. Od kilku lat posiada również certyfikat koszerności, który wydaje corocznie naczelny rabin Polski. Główni klienci Oddziału z Kluczewa to firmy z Niemiec, Danii oraz Szwecji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto