Praca w powiecie malborskim. Branża budowlana numerem jeden. W jakich jeszcze zawodach masz gwarancję zatrudnienia?

Anna Szade
Anna Szade
Udostępnij:
Barometr zawodów to prognoza sytuacji w zawodach na 2022 r. Jest aktualizowana raz w roku. Badania rynku pracy w Malborku i okolicach przeprowadził Powiatowy Urząd Pracy. Jesteście ciekawi, kogo chętnie zatrudniają pracodawcy?

Barometr zawodów na 2022 r. powstawał na przełomie III i IV kwartału 2021 r. Pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju.
Sytuację w powiecie malborskim monitoruje Powiatowy Urząd Pracy w Malborku.

Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.
Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców. Tych jest najwięcej i obejmują praktycznie wszystkie branże.
Jeśli liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób określonych profesji zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców, wówczas mowa jest o zawodach nadwyżkowych.
W powiecie nie jest ich dużo. W prognozie na 2021 r. była mowa o siedmiu takich zawodach, obecnie – o dwóch.

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców. Jest sporo branż, w których firmy mają kłopot ze skompletowaniem załogi. Ale to z kolei dobra wiadomość dla tych, którzy wybrali jeden z takich zawodów lub zamierzają się przekwalifikować. Lista jest może być wskazówką do zaplanowania kariery, bo widać, co daje pewną perspektywę na zatrudnienie.

W powiecie malborskim na liście zawodów deficytowych znalazło się 48 rozmaitych pozycji. Najsilniej jest tam reprezentowana budowlanka. Przedsiębiorcy narzekają, że mało jest chętnych do pracy, nie ma branżowej szkoły wypuszczającej na rynek absolwentów, a nie wszyscy chcą przyuczać się do zawodu.
Poza tym, niektóre z profesji wymagają wyższych kwalifikacji i doświadczenia. A w czasie boomu budowlanego, gdy realizowanych jest sporo inwestycji, trudno na przykład o kolejnych kierowników budów.
W zestawieniu pojawia się również spora reprezentacja zawodów medycznych, ale i związanych z opieką osób starszych czy z niepełnosprawnościami. To problem nie tylko lokalny. Często brakuje przede wszystkim młodej kadry, poza tym wśród wymagań jest kierunkowe wykształcenie i praktyka. Z tym bywa problem.

W wynikach badań pojawia się również jeszcze jedna przyczyna kłopotów przedsiębiorców. Brakuje im rąk do pracy, bo niektórzy oferują zbyt niskie wynagrodzenie. Dlatego osoby mające fach w ręku wybierają firmy poza powiatem, które lepiej płacą. Pracodawcy muszą więc coraz częściej mierzyć się z rynkiem pracownika.

Jakie zawody uznano za deficytowe w powiecie malborskim? Sprawdźcie prognozę na 2022 w naszej galerii.

Praca w powiecie malborskim. Branża budowlana numerem jeden....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest projekt zmian w kodeksie pracy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie