Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prospekt informacyjny – kluczowy dokument przy zakupie mieszkania. Co zawiera prospekt deweloperski i czemu warto czytać go uważnie?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Prospekt informacyjny to dokument, który musi otrzymać każda osoba zainteresowana zakupem mieszkania lub domu od dewelopera.
Prospekt informacyjny to dokument, który musi otrzymać każda osoba zainteresowana zakupem mieszkania lub domu od dewelopera. Robert Wozniak/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Prospekt informacyjny to obowiązkowy załącznik do umowy deweloperskiej, zawierający najważniejsze informacje o inwestycji. Uważnie czytając prospekt przed zakupem mieszkania, klient może uniknąć wielu pułapek. Wyjaśniamy, co zawiera prospekt od dewelopera oraz jak wpływa na zakup nieruchomości.

Spis treści

Co to jest prospekt informacyjny?

Prospekt informacyjny to dokument, który musi obowiązkowo otrzymać każda osoba rozważająca zakup mieszkania od dewelopera. Zawiera on kluczowe informacje na temat danej inwestycji i jej otoczenia, obiektów planowanych w okolicy, terminów związanych z budową, warunków odstąpienia od umowy oraz wielu innych istotnych kwestii.

Celem prospektu jest ochrona klienta – deweloper nie ma szans niczego zataić, dzięki czemu klient może podjąć w pełni świadomą decyzję o zakupie. Dzięki przejrzyście podanym informacjom klient może też łatwo porównać kilka różnych inwestycji.

Prospekt stanowi podstawę do zawarcia umowy deweloperskiej i jest do niej dołączany jako załącznik. Informacje zawarte w prospekcie i umowie muszą się zgadzać, a jeśli tak nie jest, deweloperowi grozi odpowiedzialność karna. Deweloper ma też obowiązek informować klienta o wszelkich zmianach w prospekcie.

Komu deweloper musi przekazać prospekt?

Deweloper ma prawny obowiązek wręczyć prospekt informacyjny każdej osobie zainteresowanej zakupem nieruchomości. Deweloper zawsze przekazuje prospekt (z ewentualnymi załącznikami) za darmo, na trwałym nośniku, np. papierze. Klient musi otrzymać prospekt, zanim podpisze z deweloperem jakąkolwiek umowę. Firma deweloperska nie może więc twierdzić, że przekaże prospekt np. dopiero po dokonaniu rezerwacji.

Jeśli deweloper przekazał prospekt w innej formie niż na papierze (np. na nośniku danych), to na żądanie klienta musi też udostępnić mu wersję papierową w swojej siedzibie. W przypadku jakichkolwiek zmian informacji zawartych w prospekcie klient musi otrzymać aneks lub nowy prospekt – w takiej samej formie, w jakiej przekazano oryginalny aneks (np. papier).

Deweloper jest obowiązany doręczyć informację o zmianie (…) w terminie umożliwiającym zapoznanie się z jej treścią przed zawarciem umowy deweloperskiej (…) lub poprzedzającej (…) umowy rezerwacyjnej – podaje art. 22 ust. 3 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Co powinien zawierać prospekt informacyjny?

Prospekt deweloperski składa się z części ogólnej i części indywidualnej. W części ogólnej prospektu muszą znaleźć się informacje takie jak:

  • dane dewelopera,
  • poświadczony dokumentami opis doświadczenia dewelopera,
  • informacje dotyczące inwestycji: działki, budynku, ewentualnych obciążeń hipotecznych,
  • dane na temat obiektów w sąsiedztwie inwestycji i ich wpływu na jakość życia (np. hałas, zapachy),
  • zawarte w publicznie dostępnych dokumentach informacje dotyczące tego, jakie inwestycje są planowane w promieniu 1 km od nieruchomości,
  • informacje dotyczące pozwolenia na budowę: czy jest ostateczne, kto je wydał i kiedy, numer pozwolenia itp.,
  • dane nt. aktów planowania przestrzennego na danym terenie (np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego),
  • warunki odstąpienia od umowy,
  • zasady waloryzacji ceny mieszkania czy domu (o ile deweloper przewiduje taką możliwość),
  • opis przedsięwzięcia budowlanego: planowane obiekty i ich rozmieszczenie w przestrzeni, odległości między obiektami,
  • sposób pomiaru powierzchni nieruchomości,
  • informacje na temat sposobów ochrony nabywcy (np. rachunek powierniczy),
  • harmonogram przedsięwzięcia, zawierający m.in. zakładany termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, termin przekazania nabywcy prawa własności nieruchomości oraz etapy realizacji inwestycji.

Z kolei z części indywidualnej prospektu klient dowie się więcej na temat konkretnego lokalu (czy domu jednorodzinnego), którego nabycie rozważa. W tej części powinny znaleźć się dane takie jak:

  • określenie, gdzie w budynku znajduje się dane mieszkanie (dotyczy budynków wielorodzinnych),
  • najistotniejsze parametry budynku: liczba kondygnacji, technologia wykonania, standard wykończenia (dotyczy części wspólnych), położenia drogi dojazdowej, dostępne media, liczba miejsc postojowych,
  • dane nt. układu pomieszczeń w mieszkaniu czy domu oraz standardu wykończenia (np. stan deweloperski),
  • data wydania zaświadczenia o odrębności danego lokalu,
  • data ustanowienia odrębnej własności lokalu,
  • powierzchnia użytkowa nieruchomości,
  • cena nieruchomości (za m kw.).

Jeśli klient chciałby zobaczyć, jak w praktyce wygląda prospekt informacyjny, wzór takiego dokumentu stanowi załącznik do wspominanej już ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

Załączniki do prospektu – jakie są obowiązkowe?

Deweloper musi wręczyć klientowi nie tylko sam prospekt, ale i załączniki. Jak pokazuje wzór prospektu deweloperskiego zawarty w ustawie, osoba zainteresowana zakupem nieruchomości musi otrzymać:

  1. Rzut kondygnacji z zaznaczeniem lokalu mieszkalnego,
  2. Wzór umowy deweloperskiej lub innej podpisywanej umowy wymienionej w ustawie,
  3. Szkic koncepcji zagospodarowania terenu inwestycji i jego otoczenia z zaznaczeniem budynku oraz istotnych uwarunkowań lokalizacji inwestycji wynikających z istniejącego stanu użytkowania terenów sąsiednich (np. z funkcji terenu, stref ochronnych, uciążliwości).

Załączniki te powinny też zostać – wraz z prospektem – dołączone do umowy deweloperskiej, ponieważ stanowią jej integralną część.

Prospekt informacyjny a odstąpienie od umowy deweloperskiej

W określonych przypadkach prospekt może dać klientowi dewelopera możliwość odstąpienia od umowy deweloperskiej. Chodzi o przypadki braków lub błędów w prospekcie, gdyż mogłyby one wprowadzić nabywcę mieszkania czy domu w błąd. Odstąpienie w ciągu 30 dni od podpisania umowy jest możliwe, jeżeli:

  • prospekt informacyjny nie zawiera wszystkich wymaganych informacji, podanych we wzorze prospektu dołączonym do ustawy deweloperskiej,
  • prospekt zawiera informacje niezgodne z rzeczywistością,
  • informacje zawarte w prospekcie są niezgodne z informacjami w umowie deweloperskiej (nie dotyczy zmian w prospekcie, o których klient został poinformowany),
  • deweloper nie przekazał prospektu wraz z kompletem załączników.

Warto dodać, że przepisy dopuszczają odstąpienie od umowy deweloperskiej także w przypadku, gdy sama umowa nie zawiera wszystkich wymaganych w ustawie elementów.

Prospekt deweloperski to nie wszystko – masz też dostęp do innych ważnych dokumentów

Zgodnie z ustawą deweloperską osobie zainteresowanej zakupem mieszkania lub domu od dewelopera przysługuje dostęp nie tylko do prospektu informacyjnego. Klient może też zapoznać się w siedzibie firmy deweloperskiej z szeregiem innych ważnych dokumentów. Obejrzeć te dokumenty może każda osoba zainteresowana zakupem – nie trzeba mieć zawartej żadnej umowy czy dokonanej rezerwacji.

Na żądanie zainteresowanego klienta deweloper musi udostępnić w swojej siedzibie m.in.:

  • aktualny stan księgi wieczystej dla danej nieruchomości,
  • aktualne zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
  • aktualny odpis, wyciąg lub inny dokument nt. dewelopera z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego,
  • ważne pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy,
  • sprawozdanie finansowe dewelopera za ostatnie dwa lata (lub ostatniego roku, jeśli firma działa krócej),
  • projekt budowlany,
  • ważną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub zawiadomienie o zakończeniu budowy,
  • zaświadczenie o samodzielności lokalu,
  • akt ustanowienia odrębnej własności lokalu.

Warto zapoznać się z tymi dokumentami w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do informacji podawanych przez dewelopera czy przebiegu budowy. Warto pamiętać, że deweloper nie ma prawa blokować klientowi dostępu do tej dokumentacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto