Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed starostwem w Malborku stanęła tablica edukacyjna. Ma uświadomić przechodniom, jak ważne dla zmian klimatycznych są codzienne wybory

Anna Szade
Anna Szade
Władze powiatu malborskiego zajęły się edukacją ekologiczną mieszkańców. Przed starostwem w czwartek (27 kwietnia) stanęła tablica informacyjna, dzięki której przechodnie dowiadują się, ile czasu rozkładają się codzienne śmieci. Drobne gesty każdego mieszkańca mogą przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Tablice edukacyjne przed Starostwem Powiatowym. Trzeba dbać o środowisko

Jednorazowa pielucha, butelka, aluminiowa puszka, niedopałki czy kubek ze styropianu to tylko niektóre przedmioty pokazane na tablicy edukacyjnej, która w czwartek stanęła przed Starostwem Powiatowym w Malborku.

Widziałem podobne rozwiązanie w Turcji. Dlatego zdecydowałem się przenieść je na nasz grunt – tłumaczy nam Mirosław Czapla, starosta malborski.

ZOBACZ TEŻ: Malbork. Środowisko naturalne w liczbach. Czy w miejskim ekosystemie da się żyć? Oto dane z oficjalnego raportu. Niektóre mogą zdziwić

Tablic ma być osiem i stać będą także przed powiatowymi szkołami średnimi oraz w gminach: Miłoradzu, Starym Polu, Lichnowach, gminie Malbork i Nowym Stawie.

- Wszyscy, i młodzież, i przechodnie na ulicy, mogą zatrzymać się i zastanowić, jak codzienne wybory wpływają na środowisko naturalne – uważa starosta Czapla.

Walka ze zmianami klimatu. Recykling i codzienne wybory

Najlepiej, gdyby taka refleksja pojawiła się już w sklepie, zanim dokona się wyboru i sięgnie z półki konkretny towar. Warto na przykład ograniczać używanie jednorazowych produktów.

Ważne jest również zagospodarowanie odpadów. Dotyczy to choćby papieru.

Aby wyprodukować tonę papieru dobrej jakości trzeba wyciąć 17 drzew. W całym procesie zużytych będzie 250 000 litrów wody i 7600 KW energii. Przy recyklingu wygląda to zupełnie inaczej, dlatego warto jednak tę makulaturę zbierać – uważa Mirosław Czapla.

Opisy na tablicach edukacyjnych są w języku polskim i angielskim, by dotrzeć z przekazem również do obcokrajowców. Ich koszt to 40 650 zł.

Starosta liczy, że pomysł zostanie skopiowany przez innych. Wiadomo, nigdy dość uświadamiania, jak ważną sprawą przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto