Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyciąganie nowych uczniów na VI Targach Edukacyjnych w Malborku [ZDJĘCIA]

Radosław Konczyński
Gdzie kontynuować naukę po zakończeniu roku szkolnego? Część osób prawdopodobnie znalazła odpowiedź na to pytanie podczas VI Targów Edukacyjnych, które w środę (18 marca) odbyły się w Malborku.

Głównym organizatorem targów był Powiatowy Urząd Pracy w Malborku, który po raz kolejny przygotował to przedsięwzięcie we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Niezaprzeczalną zaletą jest to, że młodzież z gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, ale też dorośli, którzy chcieliby się przekwalifikować, dostali w jednym miejscu możliwość przejrzenia wielu ofert nauki.

- Na targach zaprezentowały się 43 jednostki. Oprócz szkół ponadgimnazjalnych zgłosiły się szkoły wyższe, ale też co istotne, instytucje kształcenia ustawicznego, a więc jest to oferta nie tylko dla młodzieży - mówi Joanna Reszka, dyrektor PUP w Malborku. - Nasze targi to również bardzo dobra okazja dla szkół, by zaprezentować nowe kierunki, które będą wprowadzane od nowego roku szkolnego.

Mocno w prezentację swoich szkół zaangażowali się uczniowie z Malborka, ale goście spoza naszego powiatu też próbowali zachęcić swoją ofertą. Na targach pojawili się wystawcy z trzech województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego (Elbląg) i kujawsko-pomorskiego (Tuchola).

Z Technikum Leśnego w Tucholi razem z nauczycielem przyjechało troje uczniów: Konstancja Aszendorf, Kacper Gliniecki i Filip Sobolewski.

- Nasza szkoła stwarza wiele możliwości rozwoju. Uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach ok. 30 kół zainteresowań, m.in. sokolników, sygnalistów. Współpracujemy z różnymi instytucjami, m.in. Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu czy Ministerstwem Środowiska. Mamy bardzo dużo praktyk, w tym raz w tygodniu w lesie, gdzie od podszewki poznajemy pracę leśnika - opowiada Konstancja.

- Dużo uczniów w naszej szkole kultywuje tradycje przechodzące z dziadka na ojca, ale jest też sporo takich, którzy pierwszy raz mają do czynienia z leśnictwem - dodaje Kacper.

Uczestnicy malborskich targów mogli usłyszeć próbkę możliwości Filipa Sobolewskiego, który odgrywał sygnały myśliwskie na rogu. Na naszą prośbę uczeń z Tucholi zagrał sygnał z polowania pt. "Zając na rozkładzie".

CZYTAJ TEŻ: Kwalifikacja wojskowa 2015 w powiecie malborskim rozpoczęta

W poprzednich latach z kucem przyjeżdżała do Malborka młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Bolesławowie. Tym razem pojawiły się króliki.

- Jesteśmy jedyną szkołą na Pomorzu, która ma tylko i wyłącznie kierunki rolnicze. Nie ukrywamy, że w związku z tym, iż kilka lat temu zostało zlikwidowane technikum rolnicze w Nowym Stawie, to trochę młodzieży napływa do nas z waszych terenów. W szkole uczy się 400 uczniów. Zainteresowanie nauką zawodów rolniczych jest na tyle duże, że co roku mamy nabór. A jak ktoś już do nas trafi, to zakochuje się w naszej szkole - śmieje się Anna Pacek-Spich, doradca zawodowy. - Na targi do Malborka zawsze warto przyjechać. Możemy pokazać się w innym regionie niż nasz. Bardzo nam miło, że jesteśmy zapraszani i chyba jesteśmy tutaj mile widziani.

Z obserwacji pracowników PUP w Malborku wynika, że zainteresowanie dorocznymi targami nie słabnie. Rzeczywiście, mogłyby o tym świadczyć tłumy osób odwiedzających salę sportową Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto